Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz hybrydowy dla wszystkich

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Wzmacniacz hybrydowy dla wszystkich

Postautor: end » 4 lip 2004, o 16:08

Witam,ostatnio tak sobie szukałem po sieci schemacików wzmacniaczy hybrydowych i znalazlem coś ,czym chyba warto by było się podzielić.
Bynajmiej tak myślę :wink:
Napiszcie co o tym myślicie :!:

Schemat wzmacniacza E88CC + IRFP240 i do tego schemacik zasilacza.
http://web.vip.hr/pcb-design.vip/zen-hyb.html
Tutaj mamy też zasilacz:
http://web.vip.hr/pcb-design.vip/power-hy.html

Myślę że można by było pomyśleć nad tą konstrukcją realnie.
Szkoda tylko że nie podali żadnych parametrów wzmacniacza. :(

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 7 lip 2004, o 17:19

Napisalem e-maila do producenta tych płytek z prośbą o wysłanie mozaiki scieżek tłumacząc że same koszta wysyłki to już przesada a jeszcze za płytki tyle kasy przeliczając na polską walute.
Odpisali mi ,jak dobrze zrozumialem tego e-maila to już na pare dni będe miał dwie takie płytki za free....
Zobaczymy nie chcę zapeszać...Jak co to napiszę wrażenia z odsłuchu :mrgreen:

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 7 lip 2004, o 17:59

Witam!
Czekam z niecierpliwością ale rzeczywiście fajne połączenie. A może zrobią płytki u naszych producentów napewno było by taniej!!!

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 lip 2004, o 16:41

Dziwi mnie tylko dlaczego ten wzmacniacz ma takie wejście....

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 16 lip 2004, o 18:11

Witam!
Wejście jak wejście poprostu różnicowe. Może konstrukcja jest wzorowana na wzmacniaczach operacyjnych albo scalonych wzmacniazach audio. Takie wejście ma swoje zalety.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 17 lip 2004, o 21:32

Witam koledzy, tak prawdę mówiąc to nie wiem, czym tak bardzo się zachwycacie, nie zrobiło to na mnie specjalnego wrażenia, wręcz przeciwnie, dwa stopnie wzmacniające, reszta to obciążenia dynamiczne tych stopni.
Ta lampa to wcz. Pracowała kiedyś w głowicach telewizyjnych, kiedyś nie do pomyślenia przy pracy mcz. no, ale z braku laku to i to pójdzie, a zastosowali chyba tylko dla tego lampę, ponieważ jeden stopień na tranzystorze nie dałby rady wysterować tego IRFP 240, wejście ujemne ma duże wzmocnienie, a druga połowa to tylko obciążenie dynamiczne tego stopnia, rezystor 47K między siatką a bramką to chyba głębokie dodatnie sprzężenie zwrotne, cały ten stopień mocno naciągany. Drugi IRF to rozumie, obciążenie dynamiczne pierwszego, bardzo dobre rozwiązanie, ale ten trzeci to chyba tylko po to żeby obniżyć napięcie zasilania, no niestety czarno to widzę, ale może się mylę, to może ktoś mnie oświeci, czemu ma służyć ten wynalazek.
Obejrzałem te pozostałe na ponad dwudziestu mosfetach w stopniu końcowym i najprostszej konstrukcji stopnia napięciowego, przypominającego prostą konstrukcje Eltron 60 tylko na mosfetach przy zasilaniu 2x30V, co daje 60W, to chyba jakiś żart, ciekaw jestem, co koledzy o tym sądzą.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 18 lip 2004, o 10:13

Witam!
Chodzi o to że projekt jest bardzo śmiały i jeśli autor uzyskał przyzwoite parametry to trzeba tylko gratulować i próbować naśladować.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 18 lip 2004, o 10:39

Jeśli można zapytać kolegi co to znaczy przyzwoite parametry, dzisiaj bardzo dużo piszą i wcale to nie znaczy że tak jest, wprawdzie nie wiem co tam autor napisał, bo nie znam owy języka, ale potrafię przeanalizować co nieco i mam swoje zdanie na tą konstrukcje, najlepiej było by zbudować owy pomysł i porównać z innym, to by było naj rozsądniejsze rozwiązanie, bo chyba kolega przyzna mi rację że nie jedna opublikowana konstrukcja nie miała prawa bytu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 18 lip 2004, o 15:55

Witam!
Jak najbardziej się zgadzam. Ja nie posiądam aż tak dużej wiedzy na ten temat żeby powiedzieć czy to wogle będzie działało ale ogólna koncepcja Była dla mnie interesująca (wejście różnicowe i aktywne obciążenie), Musze jednak przyznać że po przeczytaniu kolegi wypowiedzi musze powiedzieć że dostałem kubeł wody na głowe i chyba jak na razie poprzestane na przedwzmacniaczu ECC83. Czyli jednym słowem konstrukcja niezbyt trafiona??? :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 18 lip 2004, o 16:34

Piszę z konstruktorem tego wzmacniacza e-maile z tego co wiem to profesjonalista...
Każdy wzmacniacz ma swoje wady i zalety, uważam że jednak warto poskładać tą hybryde i napisać jak sie tego słucha a nie patrzeć tylko na rozwiązania konstrukcyjne wzmacniaczyka.
Oczywiście zgadzam się z kolegą janek11389.
P.S. nie zachwycam się aż tak bardzo tym wzmacniaczem bo widzialem też dużo innych hybryd które mogły by być nawet lepsze...
Nie mam kasy na drogi sprzęt i szukam po sieci różnych schematów, akurat mam kilka lamp ECC a chciałbym zrobić sobie wzmacniaczyk tanio.
Ten schemat wydaje się być tanim rozwiązaniem.
Gdyby było mnie stać to wykonalbym w pełni lampowy...

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 18 lip 2004, o 16:45

Witam! Te drugie wejście faktycznie odwracalne, ale to chyba nie oto chodzi, ono jest bez żadnego wzmocnienia, rezystor 1M w dodatnim powinien być za kondensatorem żeby mógł ładunki siatki sprowadzić do masy, chociaż 47K od siatki do anody poprzedzającego stopnia też powinno załatwić sprawę, bądź, co bądź jest to różnica potencjałów względem zasilania, niepotrzebnie sygnał idzie na tą siatkę, to też już jakieś szumy, wszystkie te konstrukcje jakieś takie dziwne, a tak wogóle to, pod jakie urządzenie jest przeznaczony ten przedwzmacniacz, no, bo samo dopasowanie wejścia do źródła, też chyba jest ważne, bo chyba już wielu się przekonało, że jeżeli coś Jest uniwersalne, to znaczy, że do niczego.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 2 sie 2004, o 20:12

Własnie dziaiaj dostałem płytki :P Fajna niespodzianka po powrocie z Woodstock-u :mrgreen:
Solidnie wykonane i powoli zabieram się do składania.
Na schemacie jest pokazane jak zrobić aby na wejście dać gniazdo RCA.
Poprostu zworkę miedzę GND a - i wszystko o.k.
Zapytam konstruktora dlaczego zrobił takie wejście...
Dla mnie też to nietypowe.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości