Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz Audio

Dexter
-
-
Posty: 115
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 6 lip 2004, o 18:21

Schemat nie oddaje wszystkich niuansow zwiazanych z budowa wzmacniacza o tak duzej mocy wyjsciowej. Wystarczy ze zle poprowadzisz kabelek masy i wzmacniacz moze eksplodowac !!! DOSLOWNIE. Jezeli cos zle zrobisz w najlepszym przypadku wzmacniacz bedzie mial wieksze znieksztalcenia a w najgorszym patrz wyzej. Kolumny to juz zupelnie inna bajka. Jezeli zadowala Cie dzwiek z przyslowiowego jamnika to wystarczy wsadzic byle jaki glosnik do byle jakiej obudowy i bedzie git. Jednak podejrzewam ze chcesz sam zrobic bo interesuje Cie osiagniecie lepszych rezultatow za mniejsze pieniadze niz oferuja produkty gotowe. A do tego juz trzeba posiadac wiedze. Chyba juz przytaczalem link strony na ktorej znajdziesz duzo informacji i pomocy.
http://diyaudio.pl/
Pozdro
Dexter

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 6 lip 2004, o 21:20

Tak, jednak to nie dla mnie interes, jak NARAZIE daje z tym spokój, ale i tak dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 6 lip 2004, o 22:15

Koledzy a tak na przyszłość jak to jest z tym rozdzielaniem dźwieków pomiędzy nisko średno i wysokotonowe głosniki? Czy ja mam dawać filtry i dopiero do nich do każdego głośniczka wzmacniacze, czy moge zrobić jeden wzmacniacz na jednen kanał i zrobić, że głośniki bedą grały tak jak trzeba. Ja myslałem ze za wzmacniaczem daje sie zwrotnice i do niej podpina sie głośniki o takiej samej rezystancji i po problemie napiszcie mi jak to sie robi i czy można zrobic tak jak mówię

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 7 lip 2004, o 13:56

Gadaliśmy na GG i w sumie obiecalem Ci skany.
Ale...słuchaj ! dzisiaj przyszła mi EP i zaczyna się tam opis obudowy i budowy typu bass-reflex taką jak ty chcesz zrobić. :idea:
Więc może skusisz się na kupno nowego nr. EP i tam będziesz miał wszystko od podstaw co i jak.( no nie wszystko na raz ale chyba warto bedzie kupić te kilka nr. EP )
A powiem szczerze że naprawde jest to dobrze opisywane :mrgreen:

Dexter
-
-
Posty: 115
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 7 lip 2004, o 17:22

Mozna robic zarowno tak i tak. Jezeli zrobisz filtr przed wzmacniaczami wtedy mamy doczynienia z filrem aktywnym. Zaleta tego rozwiazania sa lepsze wlasciwosci filtru, latwosc zmieniania parametrow a wada to cena gdyz musisz posiadac tyle wzmacniaczy ile masz glosnikow. Drugi przydek to filtr pasywny zwany popularnie zwrotnica. Zalety to potrzeba tylko jednego wznacniacza a wady to gorsze wlasciwosci filtru gdyz impedancja glosnikow nie jest stala w funkcji czestotliwosci, utrudnione wprowadzanie zmian i poprawek, gorsza kontrola glosnikow przez wzmacniacz, wytracanie czesci mocy dostarczanej przez wzmacnaicz.
Co do kursu w EP to lepiej zaczac od pierwszej czesci gdzie ladnie byla wyjasniona budowa glosnika i poszczegolne parametry.
Pozdro
Dexter

Awatar użytkownika
hacker
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 3 sty 2004, o 21:22
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: hacker » 8 lip 2004, o 11:23

A ja powiem tak :mrgreen: : jezeli chcesz miec wzmacniacz o dobrych parametrach m.in. duza moc, male znieksztalcenia i kontrola basu to polecam uklady STK :!: np. STk 4048-150W/8om , Stk 4050-200W/8om :mrgreen: :mrgreen:
A co do glosników to poczytaj na portalu elektroda.pl....tam jest wszystko co Ci do szczescia potrzebne. :mrgreen:
Pozdrawiam.

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 11 lip 2004, o 12:01

Ja ze swojej strony wspomnę jeszcze o kilku rzeczach, które powinny Cię przynajmniej na jakiś czas zniechęcić do budowy wzmacniacza o dużej mocy ;-) Po pierwsze: schemat i płytka to nie wszystko - wystarczy, że zastosujesz np. inny typ gniazd wejściowy i w ten sposób zmienisz połączenia - tego na schemacie nie ma a potem będziesz się zastanawiał i pytał dlaczego wzmacniacz ma tak duży przydżwięk na wyjściu. Do tej pory bardzo niewiele było projektów wzmacniaczy w polskiej prasie zrobionych do samego końca. Po drugie: zasilanie - wzmacniacz o mocy ciągłej rzędu 300W wymaga co najmniej 500VA transfromatora i kondensatorów dużej pojemności(lub bardzo dużej pojemności przy niższych napięciach zasilania) a to rodzi kolejne problemy - konieczność zapewnienia łagodnego rozruchu transformatora, niebezpieczeństwo w przypadku gdy niechcący zrobisz zwarcie na takim kondensatorze, itp. Po trzecie: chłodzenie - jeśli masz zamiar użytkować swój wzmacniacz z z pełną mocą przez dłuższy czas to żaden "radiatorek" z wentylatorem 12cm nie pomoże jeśli wzmacniacz będzie oparty o układy scalone - przeszkodą będzie "wąskie gardło" pomiędzy układem a radiatorem. Po czwarte: sama teoria nabyta z książek i czasopism nie wystarczy - do wielu rzeczy trzeba dojść w pratyce, przekonać się jak działają, "poczuć" je. Z drugiej strony bez solidnej dawki teorii nie ma co się zabierać za budowę tak ambitnej konstrukcji. Polecam lekturę wspomnianej Elektronik Plus "Audio" - masz tam ładnie zebrane (prawie) wszystkie artykuły na ten temat z Elektroniki dla Wszystkich, a także cykl artykułów o walce z zakłóceniami, któy ciągnie się od jakiegoś czasu w EdW - solidna dawka wiedzy. Po piąte: budowanie kolumn to zupełnie osobna kwestia - co prawda nie miałem z nią do czynienia ale również i tutaj nie obędzie się bez (kosztownych) prób i eksperymentów - zapewne ze swoich pierwszych kolumn nie będziesz zadowolony. A jak już zbudujesz wzmacniacz i kolumny z których będziesz zadowolony to wtedy tutaj się pochwal tym faktem i będziesz mógł się przejmować takimi pierdółkami jak właściwe ustawianie kolumn.

Tomek(tomek)
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 12 sie 2004, o 22:49

Postautor: Tomek(tomek) » 2 wrz 2004, o 11:27

a ja powiem tak moze nie dokonca jest pewne ze ten TDA7294 ma te 150 watt max ,z tego co wiem ma jakies 90 watt max na wyjsciu ,no ale to tez jest duzo ,ja zasilam swoje 120sto watt'owe kolumny 60 watt'owym sony'iaczem TA - f120 i musze powiedziec ze jest glosno :] ,wiec nawet takie 60 watt ci wystarczy ,do tego ma zabezpieczenia termiczne i przeciw zwarciowe i jest cacy :]



pozdrawiam

Awatar użytkownika
hacker
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 3 sty 2004, o 21:22
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: hacker » 2 wrz 2004, o 11:43

Pamietajcie ze moc to nie wszycho, co z tego ze masz wzmachola 60W podlaczonego do jakichs tam kolumn....i mowisz ze glosno gra, a paczales jaka efektywnosc maja te glosniki :?: bo od tego tez zalezy czy glosno gra czy nie :D

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości