Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Silniki 3f małej mocy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Silniki 3f małej mocy

Postautor: _Wojciech_ » 21 maja 2004, o 22:46

Czy są silniki trójfazowe asynchroniczne o mocach poniżej 1kW?
Ideałem byłby taki o mocy do 300W, ale to chyba musiałby być jakiś model, niż seryjny silnik. Chodzi mi o testowanie układów energoelektronicznych własnego pomysłu, a nie chcę tego robić na silniku od piły 4kW :D .
I czy są silniki trójfazowe na napięcie powiedzmy 3x24V? Generalnie mniejsze niż standardowe 3x230V.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Silniki 3f małej mocy

Postautor: ACeK » 22 maja 2004, o 00:00

Czy są silniki trójfazowe asynchroniczne o mocach poniżej 1kW?...
Oczywiscie ze sa.
Kiedys byly silniki jedno fazowe ktore faktycznie byly trojfazowe: zero jedna faza, zasilanie druga a trzecia uzyskiwalo sie przez przesuniecie fazowe za pomoca kondensatora. One byly malej mocy. Moze taki sobie gdziesz dobierzesz? Na jakims zlomie?
... I czy są silniki trójfazowe na napięcie powiedzmy 3x24V? Generalnie mniejsze niż standardowe 3x230V.
Sa na przyklad silniki jak swoj nazwal prompt przelaczalne gwiazda-trojkat. Taki silnik uruchamia sie w ukladzie gwiazdy wtedy zasilany jest 230V i po wejsciu na obroty przelacza sie w trojkat 400V. Robi sie tak z tego powodu ze w silniku jak wirnik stoi to jest stan zwarcia silnika i wtedy plynie bardzo duzy prad (zwarcia) i aby ograniczyc ten prad stosuje sie system gwiazda-trojkat. Czyli zasila sie 230V a potem przelacza na 400V.
Jesli chodzi o napiecie to mozesz podlaczyc napiecie 24V z tym ze taki silnik bedzie bardzo slabiutki ale do eksperymentow powino wystarczyc. Z tym ze moze sie zdarzyc ze 24V moze byc zamalo ale to musisz sam sprawdzic bo ja takich eksperymentow nie robilem. :)

Ps. Zeby eksperymentowac z przelaczaniem gwiazda-trojkat musisz miec dostep do wszystkich wyjsc uzwojen czyli 6 po 2 na uzwojenie.

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 22 maja 2004, o 15:34

Niegdyś zdarzało się, że była sieć 110V. Musiały więc być silniki na to napięcie.

Awatar użytkownika
gruszek
-
-
Posty: 178
Rejestracja: 20 lis 2003, o 13:31
Lokalizacja: bytom

Postautor: gruszek » 23 maja 2004, o 01:15

ja zdaje sie wlasnie taki silnik mam w piecu CO, niby ze jest jedna faza lake jakis kondziol tam wystaje ;) to ma zdaje sie 250 albo 350 W produkcji... nie pamietam jak sie ta firma nazywa ale jest najpopularniejszym polskim producentem :) moge sprawdzic jak chcesz

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 23 maja 2004, o 12:28

gruszek: To sprawdź jeśli Ci to nie sprawi kłopotu. Znając nazwę firmy szybko go namierzę.

eljan
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2004, o 23:08
Lokalizacja: Pilchowice

Postautor: eljan » 23 maja 2004, o 19:34


Awatar użytkownika
gruszek
-
-
Posty: 178
Rejestracja: 20 lis 2003, o 13:31
Lokalizacja: bytom

Postautor: gruszek » 24 maja 2004, o 14:18

firma BESEL z Brzegu ale nie moge znalezc takiej ulotki ktora do nego dostalem (bo tam widac tylko 1 kondensator) wiec nei wiem czy to 3faz

JanWi
-
-
Posty: 50
Rejestracja: 7 maja 2003, o 15:44

Postautor: JanWi » 24 maja 2004, o 16:06

Jesli widac kondensator, to z pewnoscia nie jest to silnik, ktory moze pracowac w sieci 3f. Jest wiele firm, ktore produkuja takie silniki (3f / max 300W) do pracy w wentylatorach. Jedna z nich jest wlasnie BESEL (www.besel.pl), DANFOSS (www.danfoss.pl), TAMEL (www.tamel.pl), INDUKTA (www.indukta.com.pl) i wiele innych.

Krzyszt-OFF
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 14 sty 2004, o 23:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzyszt-OFF » 4 cze 2004, o 22:44

ACek, w przełączniku gwiazda - trójkąt nie przełącza sie napieć zasilających silnik !. PRzełącza sie tylko odpowiednie odczepy bądź końce uzwojeń miedzy sobą !. ...... oto co TY o tym sądzisz - ".....system gwiazda-trojkat. Czyli zasila sie 230V a potem przelacza na 400V. ..".
KOmpletna bzdura. Rozruch na gwiezdzie stosuje sie po to by prąd rozruchowy był 3 razy mniejszy, dopiero po osiągneciu przez silnik jakieś okerslonej predkosci obrotowej przełącza sie uzwojenia w trójkąt. Co do tego że silnik asynchroniczny jest w stanie zwarcia to nie mam wątpilowści. PRzeciez w wirniku ma klatke z prętów ALUMINIOWYCH zwartych na czołach wirnika. ACku nie mnie krytykować, ale jak chcesz udzielać porad innym, to sam musisz wiedzieć wiecej od nich :).

Krzyszt-OFF
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 14 sty 2004, o 23:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzyszt-OFF » 4 cze 2004, o 22:50

I jeszcze jedno - silniki asynchroniczne, to takie w których wirujące, bądź pulsujące (eliptyczne) pole magnetyczne ma F różną od F sieci zasilającej. Czyli są to silniki indukcyjne, pierścieniowe, nawet komutatorowe prądu przemiennego (ale tej opini do końca nie popieram). Wszystko wynika z ich budowy. Wojciechu, nawet poczciwe silniczki indukcyjne "Mikromy" to asynchroniki :), tyle że jedno fazowe. Nie rozumiem jednego, czemu chcesz stosować silnik o napieciu 3 X 24 V ~. PRzecież prąd rozruchu to bedzie miało całkiem spory, i nawet przełacznik gwiazda - trójkąt nie pomoże w wystarczającym stopniu.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 4 cze 2004, o 23:00

... Nie rozumiem jednego, czemu chcesz stosować silnik o napieciu 3 X 24 V ~. ...
Chodzi mi o to, żeby to był mały/lekki/tani silniczek do pokazów na pracownię/laboratorium. Niestety wielki silnik 3f kosztuje! A jak do tego trzeba dokupić prostowniki i inne sterowniki energoelektroniczne, to już straszny koszt wychodzi. No i poza tym 24V to napięcie bezpieczne. Ale niestety chyba nie ma takich silników. Są małej mocy (znalazłem), ważą 2,7kg, ale są na 3x230V.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 5 cze 2004, o 04:08

ACek, w przełączniku gwiazda - trójkąt nie przełącza sie napieć zasilających silnik !. PRzełącza sie tylko odpowiednie odczepy bądź końce uzwojeń miedzy sobą !. ...... oto co TY o tym sądzisz - ".....system gwiazda-trojkat. Czyli zasila sie 230V a potem przelacza na 400V. ..".
KOmpletna bzdura...
:) Mam pytanie do Krzyszt-OFF-a?:
Jesli silnik pracuje w ukladzie Gwiazdy jakie jest napiecie na jednej fazie? A jakie po przelaczeniu w Trojkat? Piszac o przelaczaniu napiecia nie mowilem o zmianie napiecia zasilajacego silnik tylko o zmianie polaczenia uzwojen w silniku na stojanie (myslalem ze to jest oczywiste jednak nie dla wszystkich :wink: ) i to jest sposob zmiany wartosci tego napiecia.
Dlatego napisalem
Ps. Zeby eksperymentowac z przelaczaniem gwiazda-trojkat musisz miec dostep do wszystkich wyjsc uzwojen czyli 6 po 2 na uzwojenie.
...Rozruch na gwiezdzie stosuje sie po to by prąd rozruchowy był 3 razy mniejszy, dopiero po osiągneciu przez silnik jakieś okerslonej predkosci obrotowej przełącza sie uzwojenia w trójkąt...
...Taki silnik uruchamia sie w ukladzie gwiazdy wtedy zasilany jest 230V i po wejsciu na obroty przelacza sie w trojkat 400V...
czyli napiecie zasilania (gwiazdy 400V/1.73=230V) jest mniejsze o 1.73 niz napiecie normalne pracy (trojkat 400V) i tym samym prad plynacy jest o 1.73 mniejszy. Czyli moc pobierana jest trzy razy mniejsza (1.73*1.73=3)
...Co do tego że silnik asynchroniczny jest w stanie zwarcia to nie mam wątpilowści. PRzeciez w wirniku ma klatke z prętów ALUMINIOWYCH zwartych na czołach wirnika...
Tak zgadzam sie calkowicie ale ja nie pisalem o wirniku tylko o pradzie zwarcia plynacego w uzwojeniu stojana gdy wirnik stoi :wink:
...nie mnie krytykować, ale jak chcesz udzielać porad innym, to sam musisz wiedzieć wiecej od nich...
swieta racja :D

Ps. is Krzyszt-OFF really goes off? :lol: :lol: :lol:

anoda
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2004, o 12:55
Lokalizacja: Płock

silnik 3f małej mocy

Postautor: anoda » 5 cze 2004, o 08:45

Występują (-wały ) silniki 3-fazowe małej mocy do napędu wentylatorów w agregatach chłodniczych - jeżeli szukasz to serwis chłodziarek sklepowych lub złomowisko. Są to silniki połączone w układzie gwiazdy.
Zalety dla Ciebie - mała moc , małe gabaryty. Do ekperymentów w sam raz. Na pewno można znaleźć silniki na niższe napięcia zasilania. Jeżeli nie - to znajdź dobrą przewijalnię silników elektrycznych. Dobry fachowiec przewinie silnik na dowolne napięcie. Przy przewijaniu można poeksperymentować z małymi silnikami np od starych pralek (lub wirówek - wirówki były obliczane na cięzki rozruch). Przez przezwojenie można z silnika 1 -fazowego zrobić 3 fazowy :wink:

anoda
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2004, o 12:55
Lokalizacja: Płock

silnik 3f małej mocy

Postautor: anoda » 5 cze 2004, o 08:45

Występują (-wały ) silniki 3-fazowe małej mocy do napędu wentylatorów w agregatach chłodniczych - jeżeli szukasz to serwis chłodziarek sklepowych lub złomowisko. Są to silniki połączone w układzie gwiazdy.
Zalety dla Ciebie - mała moc , małe gabaryty. Do ekperymentów w sam raz. Na pewno można znaleźć silniki na niższe napięcia zasilania. Jeżeli nie - to znajdź dobrą przewijalnię silników elektrycznych. Dobry fachowiec przewinie silnik na dowolne napięcie. Przy przewijaniu można poeksperymentować z małymi silnikami np od starych pralek (lub wirówek - wirówki były obliczane na cięzki rozruch). Przez przezwojenie można z silnika 1 -fazowego zrobić 3 fazowy :wink:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 183 gości