Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak "przekonwertowac" wartosci z czujnikow rezysta

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

jadzwin
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 3 gru 2003, o 23:46
Lokalizacja: Krakow

Jak "przekonwertowac" wartosci z czujnikow rezysta

Postautor: jadzwin » 3 gru 2003, o 23:58

Witam,


Zajmuje sie przerobka silnika w swoim samochodzie i jestem na etapi przygotowania aparatury kontrolno pomiarowej...
Oparlem ja na AT90S8535. Ogolnie "komputerek" ladnie dziala, komunikuje sie z PC i wyswietlaczem 4x20...
I teraz prszyszedl czas na najtrudniejsze czyli czesc analogowa.
Obecnie jako napiecie referencyjne stosuje 5V z drugiego stabilizatora 7805 ale prawdopodbnie zastapie go zrodlen napiecia referencyjneg w celu uzyskania wyszej dokladnosci..
Zamierzam podpiac kilka czujnikow a mianowice EGT (do 1200 C), czujnik cisnienia oleju, czujnik temperatury oleju oraz czujnik cisnienia doladowania w kolektorze... Problem w tym ze nie wiem jak przekonwertowac wartosci rezystancji czujnika na napiecie z zakresu 0-5V ewentaulnie jak przekonwertowac zadany zakres napiecia na napiecie od 0-5V (gdbym dorwal czujniki napieciowe) ??
Szukam od kilku dni na necie i nic nie potrafie znalezc w tej materii.
BArdzo prosilbym o jakiekolwiek wskazowki, schematy (te najchetniej zeby mozna bylo sobie podpatrzec dobrre rozwiazanie :) ) Moze jest jakis scalaczek ktory takie cos realizuje (wyobrazam sobei ze to na OP ampach pewnie sie robi)

Mam jeszcze jedno pytanie jak wyglada sytuacja z zakloceniami wystepujacymi w samochodzie na prace czesci AC procesora ??
Czy ktos ma w tej sprawie jakies ciekawe przemyslenia / doswiadczenia i wskazowki jak nie spartolic :)

Z gory dzieki
Pozdr
Jadzwin

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 4 gru 2003, o 13:52

Sprawa jest prosta (teoretycznie) zwiększamy napięcie wzmacniaczem a zmniejszamy dzielnikiem napięcia. Praktycze zawsze jest problem z pomiarem małych napięć np. z sądy Lambda ze względu na dużą ilość zakłócen. Szczególnie od układy zapłonowego i altermatora. Dobrym rozwiązaniem są tu układy z wejściami różnicowymi, ekranowanie przewodów i właściwe podłączenie masy.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 8 gru 2003, o 16:42

Jeżeli zbudujesz mostej z rezystorów (coś jak popularne mostki prostownicze) i zmienna rezystancja jędzie w jednej gałęzi a pozostałe będą znanymi (stałymi) rezystorami, to zasilając układ na jednej przekątnej, to uzyska się na drugiej przekątkej napięcie proporcjonalne do zmiennej rezystancji.

jadzwin
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 3 gru 2003, o 23:46
Lokalizacja: Krakow

Postautor: jadzwin » 15 gru 2003, o 01:24

Witam,

Dzieki za odpowiedz... Ogolnie podobnie kombinowalem a mianowiecie zrobic na dzielnik napiecia (???) tj uzyc jednego rezystora oraz elementu o zmiennej rezystancji podpietych pomiedzy mase a vcc. I to wszystko wzmocnic odpowiednio wzmacniaczem operacyjnym...

Zauwazylem wczoraj natomiast dziwny objaw ukladu ADC !
Jezeli do stabiliztorow 7805 doprowadzam napiecie 12 V (stabilizowane ! bo taki mam zasilacz :)) to pojawiaja sie spore bledy w odczycie (3-4 bity) natomiast jak na stabilizator dam napiecie 6V (tez stabilizowane) to nagle znikaja bledy w odczycie (tzn. przetwornik pracuje stabilnie !)
Zaznacze ze mam osbny obwod z 7805 zasilania czesci cyfrowej i analogowej... Nie mam pojecia o dlaczego tak sie dzieje... Czy w aucie bede musial zastosowac kilka stabiliszatorow ??? Np z 12 na 9 i z 9V na 5 ?? Czy tez jest to cecha 7805 ??

Dzieki za odpowiedzi :)

Pozdr
Jadzwin

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 15 gru 2003, o 09:32

Podepnij oscyloskop i zobacz co się dzieje na wyjściu stabilizatora. Nie zapomnij o dołączeniu kondensatorów do jego wejścia i wyjścia.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 15 gru 2003, o 12:14

W pomiarach analogowych jest kilka problemów, które są ważne. Po pierwsze należy bardzo starannie poprowadzić zasilanie części analogowych (szczególnie ważna jest masa). Prąd zasilania części cyfrowych nie może przepływać przez te same ścieżki co prąd zasilania części analogowych.
Na wyjście stabilizatora 7805 zasilająca część analogową należy podłączyć
kondensator np 10uF i równolegle z nim 100nF. Jeżeli przetworzone napięcie jest wolnozmienne, to można dać 10..100nF między wyście operacza a masę do tłumienia szumów.
Na końcu pozostaje jeszcze możliwość cyfrowej obróbki sygnału w procesorze. Można w programie zrealizować prosty filtr cyfrowy o skończonej odpowiedzi. Przykładem takiego filtru jest następujący pomysł:
-pamiętaj ostatnie 4 pomiary,
-oblicz sumę i podziel przez 4.
Mówiąc po polsku oblicz średnią. Podział przez 4 w procesowach jest
prosty do realizacji nawet w assemblerze, bo to jest przesunięcie o dwa bity.
Jeżeli uzyskasz zmienność na ostatnich 2 bitach lub 1 bicie to można to zaakceptować (zależy ilo bitowy masz przetwornik).

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości