Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

PCF8583

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

franyo

PCF8583

Postautor: franyo » 26 kwie 2003, o 19:51

Witam!
Mój problem wygląda tak: mam zbudowany zegarek na PCF8583,sterowany AT89c2051,podtrzymanie zasilania akumulatorkiem 3,6V. Przy zasilaniu sieciowym wszystko gra.Na podtrzymaniu akumulatorowym zegarek śpieszy się-zresztą o różne wartości-raz więcej raz mniej. Oczywiście zastosowałem diode przełączającą zasilanie PCF-a i szeregowo z akumulatorkiem rezystor 1k ograniczający prąd ładowania do ok 2mA. Gdzie jest problem? Po wyłączeniu sieci na PCF-ie jest pełne napięcie akumulatora 3,6V - problem nie tkwi więc w rezystorze.

Gość

OdpowiedĽ

Postautor: Gość » 29 kwie 2003, o 09:53

Sprawa wygląda tak:
1. Spróbuj na początek wymienić kwarc (bo mam nadzieję, że nie włożyłeś tam ukłądu RC) :)
2. Prąd ładowania akumulatora to zazwyczaj C/10 - co dla alkumulatora 700mAh daje 70mA prądu ładowania.
3. Zastosuj diody Schottky'ego (mają spadek około 0.2V, a nie 0.6V jak zwykłe krzemowe).
4. Poza tym wszystko powinno działałać, o ile Twoja wersja PCFa pracuje na 3V (musi mieć specjalne oznaczenie), a nie na 5V jak większość wersji standardowych. Naładowane akumulatory mają napiecie po 1.5V na celce. Napięcie 1.2V mają przy prawie całkowitym rozładowaniu.

Powodzenia w walce. Mam nadzieję, że pomogłem... :)

katarcza
-
-
Posty: 158
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 29 kwie 2003, o 12:58

Trafiłes na jeden z błędów i mankamentów tego układu. Rozwiązanie jest proste. Kondesator około 33p pomiedzy pin zasilania i pin kwarcu (ten skrajny, nie pamietam dokładnie który). Pozdrawiam

franyo

Postautor: franyo » 29 kwie 2003, o 18:31

Dzięki za porady. Kondensator między kwarcem a zasilaniem jest,stosowałem się do noty philipsa.Akumulatorek jest miniaturowy,jak w kompach do biosu,na obudowie ma 3,6V,to jest chyba napięcie po naładowaniu,scalak jest na 3V. Ale z tym prądem ładowania to masz rację-muszę zmiejszyć rezystor.Rzeczywiście,problem występuje jedynie po dłuższym czasie pracy na podtrzymaniu i niedoładowany akumulatorek powoli pada.Na potwierdzenie tego - zauważyłem, że dane z pamięci też są lekko zafałszowane.Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 152 gości