Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Buduję stację do grotów T12/T15 hakko.

tnts
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2018, o 20:25

Buduję stację do grotów T12/T15 hakko.

Postautor: tnts » 29 maja 2018, o 20:43

Cześć,

Pierwszy post - szukam porady bo moje roczne doświadczenia mi nie wystarcza a czytam o problemie od tygodnia.

Groty T12 mają grzałkę i termoparę w szeregu. Czyli dwa terminale są tylko i służą zarówno do grzania jak i do odczytu napięcia termopary. W chwili gdy chcemy zmierzyć TP trzeba przestać zasilać.

Zrobiłem sobie wykrywanie zera AC używając H11AA1. Ten sygnał dostaje się do mikrokontrolera (ARM m3) i mogę wtedy zdecydować czy w najbliższym cyklu AC chcę grzać czy mierzyć. Zasilam grzałkę 24V AC. W pierwszym prototypie triakiem. Teraz przerabiam to na wyprostowane ale nie filtrowane napięcie. Włączenie grzałki chcę zrobić na mosfet z bardzo niskim oporem przewodzenia.
Wzmacniacz operacyjny do pomiaru termopary to będzie albo AD8495 (analogowe wyjście) albo MAX31855 (cyfrowe wyjście). Preferuję AD8495 bo będzie łatwiej skorygować nieliniowość w software gdyby była taka.

ALE: wszystkie projekty jakie znalazłem po prostu podpinają na wejście wzmacniacza operacyjnego bezpośrednio sygnał AC z grzałki. Który ma w peaku 24V. Nie rozumiem jak to możliwe że one się nie palą.

Wymyśliłem że chcę mojego AD8495 odseparować od grzałki tranzystorem albo czymś jeszcze innym w chwili gdy AC zaczyna być dalej od 0 niż 2..3V, żeby odseparować go od zasilania grzałki. Czytałem o zabezpieczeniach over-voltage, ale np. dioda zenera zwyczajnie mi odprowadzi zasilanie grzałki do zera - czyli utrata mocy.

Jak to dobrze zrobić żeby op-amp miał włączone wejście tylko gdy jest "bezpiecznie", czyli gdy wyłączę mosfet zasilający grzałkę? Podrzućcie proszę o czym poczytać bo jest jakaś wielka luka w moim rozumowaniu.

EDIT: Zaczynam myśleć nawet o rzeczach jak ADG701 - fizyczny CMOS przełącznik który może zwyczajnie odłączać input opamp'a

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Buduję stację do grotów T12/T15 hakko.

Postautor: Jacek Bogusz » 10 cze 2018, o 06:13

Czy mógłbyś pochwalić się jakimś choćby blokowym schematem rozwiązania, które "nie pali wzmacniacza" i schematem tego grota T12? Trudno mi przeszukiwać Internet, aby znaleźć, o co pytasz ;). Naprawdę trzeba odłączać to wejście wzmacniacza? Co to znaczy, że na wejściach wzmacniacza występuje napięcie 24V - w stosunku do czego, do masy? Wiem, że to są trywialne pytania, ale łatwo odpowiedzieć na nie mając jakiś zarys koncepcji, a zupełnie nie da się na podstawie ogólników.
Z punktu widzenia rozwiązania układowego wydaje mi się, że im mniej na wejściu będzie jakichś dynamicznych przełączników, tym mniej problemów z pomiarem. W EP był fany projekt stacji z PID - może warto wykorzystać go jako referencyjny? https://ep.com.pl/files/1607.pdf

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości