Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prądnica 3.7V

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

San
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2018, o 21:26

Prądnica 3.7V

Postautor: San » 22 lut 2018, o 21:35

pytania laika:
-jakiej najmniejszej wielkości może być prądnica wytwarzająca prąd 3.7V?

-czy moc prądnicy zależy tylko od ilości zwojów?

-czy prądnica produkująca tak małą energie może mieć kształt wydłużony bardziej niż w dynamie rowerowym?

pewnie niektórym wyda się to głupie ale dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką i nie wiem czy w to brnąć bo mam pewien pomysł :mrgreen:

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prądnica 3.7V

Postautor: Jacek Bogusz » 26 lut 2018, o 21:38

Na jakiej zasadzie ma działać ta twoja prądnica? Jakiego prądu ma dostarczać (podałeś tylko napięcie)? Bo jeśli niewielkiego, to warto ją zbudować w postaci piezogeneratora lub termoogniwa. Wtedy może być bardzo mała.

San
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2018, o 21:26

Re: Prądnica 3.7V

Postautor: San » 1 kwie 2018, o 17:09

Na jakiej zasadzie ma działać ta twoja prądnica? Jakiego prądu ma dostarczać (podałeś tylko napięcie)? Bo jeśli niewielkiego, to warto ją zbudować w postaci piezogeneratora lub termoogniwa. Wtedy może być bardzo mała.
Chodzi o prąd zmienny, będzie wielkości starego telefonu. około 10kv prąd wyjsciowy: 0.5A więc nie wiem czy to ma jakikolwiek sens. Sama prądnica byłaby na korbkę chciałbym żeby jej średnica nie przekraczała 4-5 cm.
Ostatnio zmieniony 1 kwie 2018, o 17:24 przez San, łącznie zmieniany 2 razy.

San
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2018, o 21:26

Re: Prądnica 3.7V

Postautor: San » 1 kwie 2018, o 17:11

ps. wolałbym nie zdradzać bo to tak proste urządzenie a nikt przede mną na to nie wpadł :P

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Prądnica 3.7V

Postautor: Jacek Bogusz » 2 kwie 2018, o 20:52

Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz otrzymać napięcie 10kV i natężenie prądu 0,5A z prądnicy o średnicy 4-5cm? Obawiam się, że nie da się tego zrobić w jakiś "normalny" sposób. Nawet patrząc na urządzenie od strony mocy obciążenia - 10000V*0,5A=5000W lub inaczej - 5kW! Oczywiście, trzeba prądnicę o większej mocy, bo co nieco pójdzie na straty. Wszak każda prądnica ma swoją sprawność. Jeśli mi nie wierzysz, to nawet googlem poszukaj generatorów domowych z silnikiem spalinowym, takich dostarczających 5kW lub więcej na wyjściu.

A z drugiej strony... Stare chińskie przysłowie mówi, że ten świat jest taki wielki, że nie ma niczego takiego, co by już nie było ;). Więc pewnie to nieprawda, że nikt przed tobą na "to" nie wpadł. Są np. radioodbiorniki na korbkę - może jeszcze można je kupić np. w Amazonie? Widziałem też urządzenie do ładowania telefonu działające na zasadzie prądnicy lub raczej połączonych prądnic. To znaczy, nosiło się na sobie cewki z ruchomym magnesem. Kroki powodowały drgania, które indukowały prąd, który był doprowadzony do przetwornicy i ładował telefon. Ale skoro jesteś taki tajemniczy, to jak ci pomóc?

San
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2018, o 21:26

Re: Prądnica 3.7V

Postautor: San » 6 kwie 2018, o 10:10

napisałem na pw

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości