Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czy dwa mostki prostownicze podłączone do jednego transformatora zapewnią separowane zasilanie?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Czy dwa mostki prostownicze podłączone do jednego transformatora zapewnią separowane zasilanie?

Postautor: Sławek_30 » 2 lut 2018, o 15:51

Witam
Zastanawiam się czy jeśli wykorzystam jeden transformatorek z jednym uzwojeniem wtórnym i zastosuje 2 mostki prostownicze to uzyskam 2 separowane źródła zasilania?

Chcę zasilić mini Oscyloskop DSO138 oraz generatorek oparty o układ ICL8038 i oba urządzenia wsadzić do jednej obudowy. Głupio by było pakować tam dwa trafa, a nie mam żadnego z większą liczbą uzwojeń wtórnych.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Czy dwa mostki prostownicze podłączone do jednego transformatora zapewnią separowane zasilanie?

Postautor: Jacek Bogusz » 5 lut 2018, o 18:26

Zastosowanie dwóch mostków nie ma najmniejszego sensu. Aby zbudować odseparowane galwanicznie źródła zasilania potrzebujesz dwóch uzwojeń na transformatorze. Jeśli potrzebujesz tylko zasilacz mający dwa napięcia, to wystarczy pojedynczy mostek. Użycie drugiego tylko niepotrzebnie skomplikuje urządzenie i podwyższy jego koszt.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czy dwa mostki prostownicze podłączone do jednego transformatora zapewnią separowane zasilanie?

Postautor: matrix » 6 lut 2018, o 09:39

Zasil to z tego samego transformatorka, nic się nie stanie. Ten mini oscyloskop potrzebuje zasilania 9VDC a ICL8038 zasilasz napięciem do 36V.
Teraz raczej rodzi się pytanie jakim transformatorkiem dysponujesz ?

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Czy dwa mostki prostownicze podłączone do jednego transformatora zapewnią separowane zasilanie?

Postautor: Sławek_30 » 6 lut 2018, o 14:57

Ta ICL będzie działać przy 12V z tego co wyczytałem, a transformatorków mam kilka więc jeśli nie ma potrzeby separowania napięć to zrobię zasilanie na dwóch stabilizatorach. Temat można zamknąć. Dziękuję za porady. Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 107 gości