Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Obwód z tranzystorem bipolarnym - tranzystory dla początkujących cz. 5 (EdW)

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

cooboos
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, o 16:35

Obwód z tranzystorem bipolarnym - tranzystory dla początkujących cz. 5 (EdW)

Postautor: cooboos » 29 gru 2017, o 17:29

Witam,

pytanie odnośnie obwodu załączonego na obrazku - obwód taki ukazał się w 5. części kursu "Tranzystory dla początkujących" w czasopismie Elektronika dla Wszystkich (nr 5, rok 1998: https://elportal.pl/pdf/k01/29_12.pdf). Zadanie polega na wyznaczeniu napięcia w punktach A i B obwodu przy założeniu, że napięcie wejściowe wynosi 0 i 10 V (rozważyć dwa przypadki). Wzmocnienia prądowe obydwu tranzystorów wynoszą 100. Napięcie baza-emiter przyjąć jako 0,6V. Rozwiązałem to zadanie, tylko odpowiedź dla przypadku z zerowym napięciem wejściowym nie zgadzała mi się z odpowiedzią zamieszczoną w artykule - napięcie w punkcie A wyszło mi 9,145 V a w artykule jest podane 1,45 V. Obliczyłem to korzystając z napięciowego prawa Kirchoffa idąc od zasilania +10V przez rezystory 10k i 100 k, obwód baza-emiter do masy. Czy odpowiedź podana w artykule jest poprawna? Jeśli tak to gdzie popełniłem błąd?
Wiem, że powyższe pytanie powinienem zadać na forum Elektroniki dla Wszystkich, ale są jakieś problemy z rejestracją i nie mogę otrzymać linka z aktywacją konta, dlatego tym bardziej będę wdzięczny jeśli ktoś będzie mógł mi pomóc.
Pozdrawiam
Załączniki
Tranzystory dla początkujących cz. 5.png

jarekz
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 11 sty 2009, o 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obwód z tranzystorem bipolarnym - tranzystory dla początkujących cz. 5 (EdW)

Postautor: jarekz » 29 gru 2017, o 21:23

Twój wynik (9,145V) jest prawidłowy.

cooboos
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, o 16:35

Re: Obwód z tranzystorem bipolarnym - tranzystory dla początkujących cz. 5 (EdW)

Postautor: cooboos » 29 gru 2017, o 21:41

Dziękuję! :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 172 gości