Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wyjasnienie działania układu z LM317

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

autominus
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2017, o 16:41

Wyjasnienie działania układu z LM317

Postautor: autominus » 14 gru 2017, o 17:01

Witam,
Potrzebuję zbudować prostą ładowarkę akumulatora 9V i przeglądając notę katalogową LM317 natrafiłem na:

Obrazek

Przedstawiony przykład jest co prawda dla baterii 6V, ale wystarczy dobrać odpowiednie R1, R2 dla baterii 9V.
Tylko nie bardzo rozumiem z zapisu w dokumentacji:
(1) Po dostarczeniu zasilania następuje wzrost prądu ładowania.
(2) Wyjściowe napięcie ulega zmniejszeniu do czasu, aż tranzystor NPN przestanie przewodzić.

Czy to oznacza, że wraz ze wzrostem poziomu naładowania akumulatora następuje zmniejszenie jego prądu ładowania w tym przykładzie?

Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo jestem początkującym elektronikiem hobbystą.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wyjasnienie działania układu z LM317

Postautor: Jacek Bogusz » 14 gru 2017, o 22:44

Wraz ze wzrostem ładunku w akumulatorze rośnie jego rezystancja wewnętrzna. Przy stałym napięciu na okładzinach akumulatora prąd zmniejszy się samorzutnie. Ten układ z twojego rysunku, to stabilizator napięcia z ograniczeniem maksymalnego prądu obciążenia. Możesz np. spowodować, że prąd wyjściowy będzie miał 300mA przy 6V i nigdy nie będzie większy. To jest ładowarka, która ładuje akumulator zgodnie z algorytmem CV (constant voltage) - utrzymuje stałe napięcie na akumulatorze i ogranicza prąd do bezpiecznej wartości, która nie spowoduje jego uszkodzenia. A "zmalenie" prądu nastąpi samoistnie, po naładowaniu akumulatora. Ładowarka działająca w ten sposób jest odpowiednia dla akumulatorów Pb, NiMH, NiCd.

autominus
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2017, o 16:41

Re: Wyjasnienie działania układu z LM317

Postautor: autominus » 15 gru 2017, o 17:18

Bardzo dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie.

Zmodyfikowałem zaprezentowany schemat układu pod kątem zastosowania akumulatora 9V (6F22).
Wiem, że występują na rynku dwa rodzaje akumulatora 9V, których napięcie rozładowania wynosi 8.4V lub 9.6V w zależności czy mają 7 lub 8 ogniw. Napięcie naładowanego (jednego) ogniwa wynosi od 1.4V do 1.45V. Do obliczeń przyjąłem wartość średnią 1.425.
Przyjmując prąd ładowania dla akumulatora z 7-ogniwami: 9.97V , 8-ogniwami: 11.4V. Zamiast rezystora R2 zastosowałbym potencjometr 5kOm. Potencjometr powinien zostać ustawiony na wartość 3.2kOm dla 7-ogniw, lub 3.8kOm dla 8-ogniw.

Obrazek

Wartość prądu wyjściowego z regulatora obliczyłem stosując wzór: Vout = 1.25V * (1 + R2/R1)

Tylko w jaki sposób dobrać wartość rezystancji R3, aby cały układ działał poprawnie?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości