Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 26 wrz 2017, o 10:48

Cześć. Po walce z zasilaniem symetrycznym spotkałem na swej drodze nowy problem:
Wzmacniasz jest zasilany prądem symetrycznym +-28v z transformatora przez prostownik. Sam wzmacniacz pracuje perfekcyjnie ale chciałem to urozmaicić i dokupiłem wskaźniki wysterowania z płytką która jest zasilana prądem stałym o napięciu 12v. Więc dokupiłem regulator napięcia który z 30v DC robi dowolne napięcie . Więc pod jedną z faz transformatora podłączyłem układ prostujący aby uzyskać 30v DC (28). Regulator zrobił swoje i układ zaczął działać, jednak gdy podłącze sygnał audio z wzmacniacza wszystko zaczyna się palić... Po przyjrzeniu się temu bliżej okazało się że minus wskaźników wysterowania jest faktycznie -+0 ale GND wzmacniacza to -28v, dlatego zaczęło się wszystko palić. Pytanie brzmi jak to podłączyć żeby się nie paliło??? Dodam również że próbowałem dodać inny transformator do zasilania tylko tej płytki ale efekt jest identyczny po podłączeniu sygnału ze wzmacniacza pali się najczęściej układ prostujący. Serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Mariusz :-)


Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: Jacek Bogusz » 26 wrz 2017, o 20:05

Zaraz, zaraz - GND wzmacniacza to zawsze 0V. Wzmacniacz zapewne jest zasilany napięciem symetrycznym, ale mierzonym względem masy. A więc masz do dyspozycji +28V, -28V i GND (0V).
Moim zdaniem przetwornicę powinieneś włączyć pomiędzy +28V i GND. Następnie zasilić z niej wskaźnik. Niestety, na wejściu wskaźnika musisz dać diodę, aby odciąć ujemne połówki sygnału. Twój wskaźnik pokaże tylko dodatnie połówki, ale w zamian na wejściu wskaźnika wysterowania nie będzie występowało napięcie ujemne i wskaźnik powinien pracować poprawnie i efektownie, chociaż ujemne połówki sygnału zostaną pominięte.
A może zamiast z samego wyjścia wzmacniacza dałoby się wziąć napięcie na wskaźnik sprzed wzmacniacza mocy? Tylko jeśli przedwzmacniacz też jest zasilany napięciem symetrycznym, to na jedno wyjdzie...

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 26 wrz 2017, o 22:14

Zgadza się wzmacniacz jest zasilany symetrycznie przez co mam do dyspozycji +28 0 -28 ale nie wiedzieć czemu w miejscu gdzie praktycznie powinno występować 0 (GND) jest - 28 co nie jest błędem bowiem GND to tylko teoretycznie 0 ponieważ GND oznacza potencjał ujemny do którego spływa prąd dodatni. Tylko dlaczego pali mi prostownik??? Spróbuję opcji z diodą. Dzięki za odpowiedź... Dam znać co i jak...☺

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 26 wrz 2017, o 23:23

Opcja z diodą sprawdzona. Nic się nie pali ale jest taki brum że wskaźniki pokazują max a zabezpieczenie głośników odłącza je od wzmacniacza... :-(

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 26 wrz 2017, o 23:26

Chyba zrezygnuje z tego lm3886 i zrobię to samo z tda7498 są tanie i zasilane z jednej linii +24 bodajże. Powoli mam go dość.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: r-mik » 27 wrz 2017, o 08:19

Opcja z diodą sprawdzona. Nic się nie pali ale jest taki brum że wskaźniki pokazują max a zabezpieczenie głośników odłącza je od wzmacniacza... :-(
Narysuj schemat jak to podłączasz. Z opisu wynika, ze poprawnie, ale prawdopodobnie masz błąd w połączeniach.

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 27 wrz 2017, o 11:18


Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 27 wrz 2017, o 11:39

Mam nadzieję że ten schemat który naprodukowałem jest wystarczająco czytelny i zrozumiały. Wzmacniacz ma wbudowany prostownik i niema go na rysunku. Można to zobaczyć na zdjęciach.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: r-mik » 28 wrz 2017, o 08:36

UVmeter zasiliłeś z -28V. Przez mostek prostowniczy (niepotrzebny) -28V idzie na masę. Z GND wzmacniacza, robi się +12 dla UVmetera. Zasil ten wskaźnik z +28.

Dlaczego nie umieszczasz rysunków/schematów na forum?
Link dajesz w innym poście niż informacje o nim, trzeba to wszystko czytac aby znaleźć odpowieni link, nie ułatwiasz zadania.

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: mariusz1988 » 28 wrz 2017, o 11:37

Robię to w ten sposób ponieważ gdy próbuję dodać załącznik do posta dostaje odpowiedz od witryny iż miejsce na dysku przydzielone na załączniki jest pełne. Dziękuję za odpowiedź popracuje nad tym dziś i dam znać.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz zasilamy symetrycznie a inne podzespoły.

Postautor: Jacek Bogusz » 28 wrz 2017, o 13:15

Wyłączyłem limit przestrzeni dyskowej dla załączników - powinno działać ;). Przynajmniej mi udało się dodać PDF.
Załączniki
AVT2485.pdf
(892.75 KiB) Pobrany 231 razy

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 104 gości