Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Cobra1

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Cobra1

Postautor: ACeK » 5 lip 2017, o 18:02

Obrazek Juz od wielu miesiecy nie mozna dodawac zalacznikow :cry: wlasciwie mozna ale wyskakuje taki komunikat :twisted:
Przestrzeń na dysku przeznaczona na załączniki jest już zapełniona.

:roll: Problem byl zglaszany juz wiele razy w roznych watkach ale jak do tej pory nikt nie zareagowal :uhoh: tak jak by nie bylo problemu :o Dawniej to chociaz ktos zganial na swieta, a to opoznienia nie z ich winy teraz pewnie ze sa wakacje :lol: Ale forum bez mozliwosci zalaczania zalacznikow :idea: Nadaje sie tylko na forum o bankach lub info jaki kupic sobie telefon :P Zaraz to forum chyba juz o tym jest Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: Jacek Bogusz » 5 lip 2017, o 21:34

Obiecuję, że dopadnę autora - problem polega na tym, że do poniedziałku jest na urlopie. Ale zajmę się tym ;)

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Cobra1

Postautor: ACeK » 6 lip 2017, o 19:38

Obrazek Chce zrobic mikrokomputer Cobra1 :idea: Ktorego schemat byl zamieszczony w Audio Video kilka lat temu :twisted: Nie chce robic repliki tylko jego wspolczesny odpowiednik. Planuje cztery plytki:
1. Czesc procesorowa.
2. Karta graficzna.
3. Uklad magnetofonowy, audio oraz wyjscie monitorowe.
4. Klawiatura.
Orginalny schemat jest troche zakrecony :roll: dlatego rozrysowalem go w KiCad. Ktorego wczesniej nigdy nie uzywalem :P Tu z pomoca przyszedl kurs :arrow: leonow32 Na razie mam zaprojektowana plytke pod karte graficzna 100x70mm. Na plytce procesora mam zamiar uzyc pamiec statyczna RAM oraz kwarc 26MHz. Uklad dzielnika skopiowany z CA80 :wink: Przez to ze nie dzialala zamieszcznie zalacznikow nic nie mozna pokazac Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: Jacek Bogusz » 6 lip 2017, o 20:27

Dodawanie załączników powinno działać dla zarejestrowanych użytkowników. Aby przetestować funkcję dodałem plik. Sprawdź u siebie ;)
Załączniki
2_12ev120.pdf
(144.2 KiB) Pobrany 254 razy

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Cobra1

Postautor: ACeK » 6 lip 2017, o 21:01

Obrazek Przyznaje sie ze dzis nie sprawdzalem czy dziala :oops:
cobra_graf.PNG
Pcb widok z gory.
Jak widac zamiast czterech 7493 dalem dwa 74393 :idea: Jutro zamieszcze schematy oraz reszte PCB Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: Jacek Bogusz » 6 lip 2017, o 21:07

Nie działało. Zrobiłem, nie czekałem na programistów ;)

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Cobra1

Postautor: ACeK » 7 lip 2017, o 12:35

cob_gr_top.png
Gorna warstwa.
cob_gr_but.png
Dolna warstwa.
Obrazek Dla ulatwienia zamnienilem bramki NOT z NAND w porownaniu do orginalnego schematu :idea: Pominiety jest rowniez generator dzwieku (bedzie na osobnej plytce) dlatego zostaly wolne dwie bramku 00. Na schemacie procesora ktory jest w wersji dla dynamicznych pamieci 4164 jest rowniez czesc schematu dla pamieci 4116. Mam zamiar pozbyc sie MUX(5A, 5B), U22, ukladu zegara oraz wyboru pamieci eeprom (wewnetrzny zewnetrzny) bedzie tylko zwora. Jesli bym chcial kiedys dodac zewnetrzna pamiec to uklad przelaczanie bedzie razem z pamiecia. Na schematach jest pamiec eprom ale to tylko dlatego ze nie ma pamieci eeprom w KiCad Obrazek

BTW to jest wstepny projekt pcb :P
Załączniki
Cobra1_pro.pdf
Schemat czesci procesorowej.
(194.74 KiB) Pobrany 267 razy
cobra1_gr .pdf
Schemat czesci graficznej.
(120.42 KiB) Pobrany 287 razy

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: Jacek Bogusz » 7 lip 2017, o 21:44

Dobrze pamiętam, że "toto" potrafiło emulować sinclairowskie Spectrum?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Cobra1

Postautor: ACeK » 8 lip 2017, o 08:23

Obrazek Na bazie Cobry mozna bylo zrobic kazdy inny komputer bo w tym czasie wszystkie uzywaly Z80 (oprocz tych co mialy 6502). Cobrze bylo blizej do ZX80 i ZX81 z tym ze te uzywaly pamieci statyczne RAM (plyta byla tak zaprojektowana ze uzytkownik w zaleznosci jakie mial pamieci mogl je sam zmienic). Spectrum jak nazwa glosi miala juz kolory. Cobra tylko tryb znakowy 32 na 24. Z tym ze projektanci mieli w planach opracowanie roznych kart graficznych (orginalna pcb miala mozliwosc odciecia czesci graficznej) oraz uzycie 7430 (U22) ktory mial byc uzyty do wyboru wielkosci pamieci graficznej. Proces opracowania Cobry byl bardzo dlugi. W pierszym artykule byl wykaz czesci wsrod nich mial byc uzyty 8255 jednak w ostatecznej wesji go nie bylo. Mozna powiedziec ze Cobra to taki CA80 :wink: Z ta roznica ze Cobra uzywala TV a CA80 mial wyswietlacz Obrazek

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: r-mik » 12 lip 2017, o 07:39

Nie prościej, szybciej, taniej zrobić Cobrę na CPLD?
CPLD załatwi grafikę, generowanie zegara itp. Do tego Z-80, RAM statyczny, ROM.
Dodałbym też interfejs dla kart SD i/lub USB dla pamięci masowej na Vinculum2. Na Z-80 jest CPM i gdzieś mam jego źródła. Na CPM powstało sporo programów takich jak edytory teksu, arkusze kalkulacyjne, bazy danych. Na Z-80 napisałem kiedyś prosty multitascing wzorowany na Unixie, na podstawie jakieś publikacji na Motorollę 68k.

Wszystko, łącznie z Z-80, można wepchnąć do FPGA ale do będzie pewnie drogie rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, o 08:08 przez r-mik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Cobra1

Postautor: r-mik » 12 lip 2017, o 07:58

Dobrze pamiętam, że "toto" potrafiło emulować sinclairowskie Spectrum?
Jak pamiętam, w planach była emulacja na poziomie Basica. Oczywiście o kolorze czy grafice hi-res nie było mowy, choć w planach faktycznie były liczne rozszerzenia (grafika, dźwięk na AY-8910, programator eprom). Jak pamiętam pojawiło się jedno rozszerzenie - dalekopis w roli drukarki.
Basice były zdaje się dwa. Do jednego nawet nabyłem książkę. Być może autor Bascoma wzorował się tym Basicem, bo w jednej linii mogła znajdować się jedna instrukcja (tak jest np w Bascom przy dodawaniu zmiennoprzecinkowym).
To co mi się podobało w Cobrze, to podział pliku na taśmie, na krótkie rekordy (zdaje się 32 bajty) z własną CRC. W razie błędu ładowania wystarczyło trochę cofnąć taśmę i operację powtórzyć a nie jak w przypadku innych komputerów domowych w tamtych czasach rozpoczynać ładowanie od nowa. Niestety szybkość transmisji była mała jak na tamte czasy.

PS
32 bajty w rekordzie to miał CA-80.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2017, o 22:07 przez r-mik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Cobra1 "Miecio"

Postautor: ACeK » 13 lip 2017, o 14:29

...Na CPM powstało sporo programów takich jak edytory teksu, arkusze kalkulacyjne, bazy danych ...
Obrazek Ja skladam ten komputer mozna tak powiedziec do kolekcji (dla miecia) a nie zeby na nim pracowac. Mam ZX81, Spectrum czy Atari ktorych nie wlaczalem juz pewnie z 10 lat :P Jako arkusz nie wyobrazam sobie uzywac cos innego niz Excel
cob_excel.PNG
Excel w uzyciu.
:idea: Wersja na TTL sama w sobie ma swoj urok :twisted: Ale nie dajmy sie zwarjowac nie bede uzywal 24 pamieci 4116 jak moge uzyc jedna 628128 z ktorej uzyte bedzie tylko 3/8 :wink: Z80 ma zegar 20MHz dlatego jako kwarc bedzie 26MHz z podzialem przez dwa (i wiecej). Moze z czasem dla sztuki zrobie grafike z wieksza iloscia znakow i lini :roll: Zastanawiam sie czy wyprowadzac szyne zewnetrzna Obrazek
proc_b.PNG
Dolna warstwa.
proc_f.PNG
Gorna warstwa.
Wstepny projekt pcb procesora :idea: Bufor klawiatury bedzie na plytce klawiatury, pozbylem sie bufora szyny danych oraz szyny adresowej :P

Btw. Zamieszczam schemat czesci procesorowej z pamiecia 628128 czy moje uproszczenia bede dzialac przekanam sie po zrobieniu pcb :lol:
Załączniki
cobra1_proc_sch.pdf
Schemat czesci procesorowej.
(84.4 KiB) Pobrany 267 razy

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 113 gości