Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Płynne przejście między cha-ką logarytmiczną a wykładniczą

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

arksie
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2007, o 21:00
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Płynne przejście między cha-ką logarytmiczną a wykładniczą

Postautor: arksie » 13 gru 2016, o 22:47

Witam szacowne grono.
Od jakiegoś czasu borykam się z problemem którego nie mogę przeskoczyć.
Chodzi mianowicie o to, aby stworzyć układ, który mógłby przy pomocy potencjometru, płynnie z przebiegu piło-kształtnego podanego na wejście, otrzymywać charakterystykę od logarytmicznej do wykładniczej.
Poniżej przedstawiam mój układ, który nie do końca mnie satysfakcjonuje, gdyż nie wiem jak obniżyć poziom sygnału wykładniczego tak, aby zaczynał się przy zerowym potencjale, tak jak sygnał logarytmiczny.
img007(1).jpg
Za wszelkie propozycje rozwiązania mojego problemu będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Płynne przejście między cha-ką logarytmiczną a wykładnic

Postautor: Jacek Bogusz » 14 gru 2016, o 10:48

Czy możesz podać wartość napięcia offsetu? Na jakim poziomie jest ta składowa stała?

arksie
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2007, o 21:00
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Płynne przejście między cha-ką logarytmiczną a wykładnic

Postautor: arksie » 14 gru 2016, o 22:42

Dziś złożyłem układ i dokładnie pomierzyłem.
Wcześniej myślałem, że złożywszy wzmacniacz logarytmujący i alogarytmujący, po zmiksowaniu uzyskam zadowalający mnie efekt, jednak myliłem się.
Według moich założeń, przebiegi powinny zaczynać się we wspólnym punkcie, jak również kończyć na jednakowym poziomie napięcia. A to co wychodzi ze zmiksowania wygląda tak: wspólny punkt początku wykresów różni się poziomem około 1V, a kończy różnicą 1,7V. Układ zasilam napięciem symetrycznym +-9V.
Zauważyłem, że jest wyłączona możliwość dodawania załącznika; chciałem pokazać gif obrazujący przejście między przebiegami.

arksie
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2007, o 21:00
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Płynne przejście między cha-ką logarytmiczną a wykładnic

Postautor: arksie » 15 gru 2016, o 22:27

Poniżej zamieszczam gif z aktualną pracą układu, a poniżej rysunek z wykresem tego o co by mi chodziło.
ezgif.com-gif-maker.gif
1.jpg

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 176 gości