Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie symetryczne.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Zasilanie symetryczne.

Postautor: mariusz1988 » 20 cze 2016, o 12:02

Pytanie na które nie mogę znaleźć prostej odpowiedzi: Czy można z +30V 360W 15A przetwornicy impulsowej zrobić + - xx V. Rozwinięcie: Kupiłem przetwornicę o parametrach jak powyżej i do tego wzmacniacz na układzie TDA7498E (2x160W) Niestety wzmacniacz nie wytrzymał presji gdyż maksymalnie był w stanie przyjąć 7A (po fakcie wyczytałem w opisie, upaliły się nóżki zasilania) i zostałem z przetwornicą jak powyżej. Chciałbym kupić teraz wzmacniacz audio oparty o układ LM3886 ale niekoniecznie chciałbym kupować transformator, bo jest zbyt drogi a lm3886 potrzebuję zasilania symetrycznego = +_ 28V ??? Dziękuje za wszelką pomoc. (nie jestem elektronikiem jestem tylko zafascynowany nią i od ładnych paru lat staram się zrobić coś z niczego). To jest mój pierwszy post na tym forum. Proszę więc o poradę dla zielonego. Oczywiście oglądam i czytam troszkę o elektronice więc nie urwałem się z choinki ale moja wiedza w tym jak że szerokim temacie jest mała. :)

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zasilanie symetryczne.

Postautor: Jacek Bogusz » 20 cze 2016, o 19:03

LM3886, zwykle zasilany z napięcia symetrycznego, można też zasilać asymetrycznie (z jednej połówki napięcia). Zobacz chociażby na str. 6 tego PDF'a -> http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf. Wytwarzanie napięcia ujemnego z dodatniego, przy takim obciążeniu, wymaga dodatkowej przetwornicy.

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Zasilanie symetryczne.

Postautor: mariusz1988 » 21 cze 2016, o 09:50

Witam. Dzięki serdeczne za pomoc ale to nie rozwiązuje problemu. Wiem że sam układ da się zasilać jedną połową (asymetrycznie). Czytałem notę katalogową i widziałem to na dość sławnym Kanale na youtube (rs elektronik) problem w tym że do mnie idzie gotowy już wzmacniacz oparty o układ LM3886 i wzmacniacz ten jest zasilany symetrycznie. Nie chce przerabiać wzmacniacza, tylko zasilanie jeśli to jest możliwe zrobić jakiś układ który dał by radę z 30V DC zrobić +- xx V . Proszę tylko o krótką odpowiedź.... nie da się tego zrobić OK, ale jak idzie to zrobić to chciał bym wiedzieć jak z +xxV zrobić +- xxV. Jestem prostym człowiekiem a elektronika to tylko hobby i lubię się bawić tym, jeśli nawet puszcze coś z dymem to i tak miałem przy tym sporo zabawy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zasilanie symetryczne.

Postautor: Jacek Bogusz » 21 cze 2016, o 10:13

Trzeba dodać dodatkową przetwornicę, co wiąże się z przeróbką całego układu zasilania - trzeba dorobić całą gałąź wytwarzającą ujemną połówkę zasilania, co nie jest trywialne przy tym prądzie obciążenia (7A). Nie napiszę Ci, że jest to niewykonalne, ponieważ da się zrobić, ale moim zdaniem po prostu się nie opłaca. Najprościej albo dodaj dodatkową, taką samą przetwornicę (jeśli jej wyjście ma separację galwaniczną, a zwykle ma, to przetwornice można łączyć szeregowo, ze "środka" połączenia wziąć masę, a ze skrajnych zacisków +/-), albo po prostu wykonaj nowy zasilacz transformatorowy.

Awatar użytkownika
mariusz1988
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 cze 2016, o 11:51
Lokalizacja: Sheffield Anglia

Re: Zasilanie symetryczne.

Postautor: mariusz1988 » 21 cze 2016, o 14:48

Dziękuje serdecznie. Ta odpowiedz w pełni mnie usatysfakcjonowała. :) :D

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 152 gości