Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Lutownica grzałkowa/kolbowa

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Zbyszek80
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2015, o 20:00

Lutownica grzałkowa/kolbowa

Postautor: Zbyszek80 » 20 sty 2016, o 20:11

Potrzebuję kupić jakąś niedrogą (ok 50 zł ) prosta lutownicę kolbową, może być bezpośrednio podłączana do sieci a może być ze stacją. Nie będzie to narzędzie do cyklicznej precyzyjnej pracy tylko do okazjonalnego polutowania jakiejś pierdoły, jakichś kabelków, gniazdka czy pobielenie przewodów, więc nie potrzebuję niczego konkretnego. Dobrze aby miała możliwość zmiany grotów na różne grubości, kształty.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Lutownica grzałkowa/kolbowa

Postautor: Jacek Bogusz » 21 sty 2016, o 08:13

Obawiam się, że przy takich wymaganiach za 50 zł będzie ciężko. Owszem, są takie zasilane z sieci, są nawet stacje, ale wymagania odnośnie do wymiennych grotów o różnych kształtach spełniają te w cenie powyżej 100 zł. Do nich można nabyć odpowiednie akcesoria. A poza tym - lutownica to zakup na całe lata. Warto wydać troszkę więcej ;)

Zbyszek80
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2015, o 20:00

Re: Lutownica grzałkowa/kolbowa

Postautor: Zbyszek80 » 21 sty 2016, o 13:16

W sumie wiem o tym, ale jak wspominałem chodziło mi o jakieś okazjonalne pobielenie przewodów, przylutowanie kabelka czy jakiegoś np gniazdka antenowego. Więc jakiejś konkretnej nie potrzebuję. A w przypadku planowej konkretnej pracy spokojnie mogę sobie pożyczyć profesjonalną stację.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Lutownica grzałkowa/kolbowa

Postautor: Marian B » 25 sty 2016, o 19:45

Zawodowo korzystam z lutownicy typu PENSOL-SL963 (na 230V) do nabycia w TME w cenie 27,40 zł (bez kosztów przesyłki). Jest to bardzo poręczna i długowieczna lutownica, świetnie nadaje się do serwisu RTV. Trzeba tylko zaraz na wstępie pozbyć się tego sztywnego kabla, zamienić go na bardziej giętki i z wtyczką dającą się wszędzie włączyć. Trzeba też wyrzucić ten niklowany ostro zakończony grot, który do niczego się nie nadaje.
Jako groty używam zwykły miedziany drut o średnicach 1 ÷ 5 mm w zależności od potrzeby. Oczywiście trzeba wymienić śrubkę trzymającą groty na dłuższą.
W mojej praktyce, przy prawie ciągłym używaniu przez kilka godzin co dziennie, trwałość około 4 lata.
Obrazek

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 189 gości