Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygnaly?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

zawix
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2015, o 14:10

Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygnaly?

Postautor: zawix » 16 lis 2015, o 15:27

Witam

Na wstepie chcialbym przeprosic jesli ten post jest w zlym dziale.

Pracuje je firmie zajmujacej sie systemami ogrzewania. Podczas jednego z projektow natknolem sie na problem ktory na razie nie zostal rozwiazany. A mianowicie problem polega na tym ze system ma dwa obwody pierwszy aktywuje ogrzewanie drugi ciepla wode. Obwody te sa niezalezne i wysylaja 230V przez przewod normalnie dwie zyly X2 po parze dla kazdego obwodu.Po stronie odbiornika mam zestaw przekaznikow dla kazdego obwodu ktore przekazuja sygnal do plyty glownej.

W tym projekcie mam tylko jedna pare przewodow zamiat dwoch ktore pozwalaja na na pelna kontrole. I pytanie jest takie czy mozna uzyc jakies uzadzenie lub cos zaprojektowac co by rozroznialo ktory obwod jest aktywny? nie musi byc to pod 230v moze byc 12V. Czy cos takiego jest mozliwe?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygna

Postautor: tg3a » 16 lis 2015, o 16:52

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem sytuację. Jeśli tak, to sądzę, że można w tym celu wykorzystać prąd przemienny, i jeden z sygnałów przesyłać jako same połówki dodatnie, a drugi jako same połówki ujemne (najprościej podawać to samo napięcie przemienne przez diodę włączoną w jedną lub drugą stronę). Gdy jeden z sygnałów będzie przesyłany przez linię, napięcie będzie składało się z samych połówek dodatnich bądź ujemnych. Gdy oba sygnały będą obecne w napięciu wyjściowym, będzie ono zawierało obie połówki, tak, jakby żadnych diod nie było. Po stronie odbiorczej cewki przekaźników należy podłączyć przez diody skierowane odwrotnie względem siebie, tak, że jeden z przekaźników jest sterowany połówkami dodatnimi, a drugi - ujemnymi.
To tylko ogólna idea.

zawix
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2015, o 14:10

Re: Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygna

Postautor: zawix » 16 lis 2015, o 16:54

Zalozenie dobre ale jak je wykonac? Czy jest cos takiego dostepne na rynku?

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygna

Postautor: Adam Tatuś » 16 lis 2015, o 20:37

Dwie diody, dwa przekaźniki i zmiana polaryzacji obwodu zasilania.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przeslac jednym przewodem dwuzylowym dwa rozne sygna

Postautor: tg3a » 18 lis 2015, o 14:06

Dwie diody, dwa przekaźniki i zmiana polaryzacji obwodu zasilania.
Rozwiązanie moje umożliwia w pełni niezależne (w tym i współbieżne) przesyłanie obu sygnałów. Jeśli nie jest to konieczne (czyli w danym okresie czasu potrzebne jest tylko ogrzewanie, albo tylko ciepła woda), to pomysł ze zmianą polaryzacji obwodu zasilania jest zapewne korzystniejszy.
Zalozenie dobre ale jak je wykonac? Czy jest cos takiego dostepne na rynku?
Jako kompletne rozwiązanie - nie wiem. Natomiast są oczywiście elementy składowe, czyli diody i ew. inne elementy, jak przekaźniki. Ale w takim przypadku trzeba ukonkretnić ogólną ideę, tę czy inną, czyli wykonać projekt. Do tego potrzebna jest pełna wiedza o współpracującym systemie, oraz o obowiązujących przepisach i normach. Jeśli o mnie chodzi, ja się tego nie podejmę.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 167 gości