Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dobór fotorezystora dla danego natężenia oświetlenia

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór fotorezystora dla danego natężenia oświetlenia

Postautor: tg3a » 3 lis 2015, o 13:34

Witam.
Sposób przybliżony - wykorzystać wykresy (niestety, ta siatka logarytmiczna jest dość niedokładna; odległość między 1 i 2 bądź 10 i 20 powinna być wyraźnie większa, niż między 2 a 3 czy odpowiednio 20 a 30, a nie jest). Licząc się z tą niedokładnością, należy dokopiować sobie pusty sektor siatki na prawo dla przedziału od 100 do 1000 luksów (a w miarę potrzeby i sektor w dół dla rezystancji wchodzącej w niższą dekadę), i przedłużyć linie proste wykresu na ten przedział, odczytując wartość rezystancji dla 500 luksów.
Sposób dokładniejszy, to wykorzystanie wzoru: R=R10*(10^(-γ*log(I/10))), gdzie R10 - rezystancja przy natężeniu oświetlenia 10 luksów, γ - wspomniany współczynnik, a I - natężenie oświetlenia w luksach; symbol ^ oznacza potęgowanie, czyli funkcję x^y na kalkulatorze (y powinno być w wykładniku). Logarytm jest o podstawie 10.
Któregokolwiek sposobu by nie stosować, jest to ekstrapolacja, która ogólnie rzecz biorąc bywa ryzykowna, ale chyba do 500 luksów nie powinno być jeszcze niespodzianek.
Pozdrawiam, i życzę sukcesu.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości