Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie do silniczka 12V

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

lenrok
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2015, o 21:58

Zasilanie do silniczka 12V

Postautor: lenrok » 21 paź 2015, o 23:08

Witam Wszystkich

Posiadam silniczek 12V (producent podaje że pracuje 4-14V, jeśli dobrze rozumiem specyfikacje).
Jak go zasilić? (chce go użyć do samochodziku z lego).

10 baterii AA/AAA i koszyczki? Czytałem że na koszyczkach (takich za 1-2PLN) są straty energi, więc pewnie z 3 koszyczki po 4 baterie by były potrzebne (12x1,2V -> 14,4 -> straty z 10-20%?)
Czy można jakoś rozróżnic koszyczki które łączą szeregowo (zwiększają napięcie) od równoległych(wieksza pojemność).
Na wszystkich stronach sklepów przez które się przebiłem, nie ma takich informacji.

Znalazlem baterie 12V,ale o bardzo niskiej pojemości(50mAH).(zwykły paluszek AA ma ~2000mAH)
Z kolei wszelkie akumulatory 12V, to żelowe potwory o masie ~1kg i 3-7Ah. Dużo za dużo.

Czy ktoś może mi coś zasugerować w temacie?
Trochę utknąłem i nie wiem czego szukać.

Potrzebuje (chyba) czegoś w miarę lekkiego. (dobrze jakby to był akumulator/ek, bo kupować jednorazówki to trochę wg. mnie szkoda - ale może inaczej się nie da).

Pozdrawiam
Załączniki
silniczek.jpg

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Zasilanie do silniczka 12V

Postautor: ACeK » 22 paź 2015, o 06:46

Obrazek Proponuje baterie Li-ion. Najlepiej ze starej bateri od laptopa. Jedno takie ogniwo (oznaczenie 18650) to 3.7V (naladowana 4.2V) czyli mozesz uzyc 3 lub 4 do swojego silnika. Mozesz tez je laczyc rownolegle :idea: Do tych bateri tez mozna kupic koszyczki. Modelarze uzywaja specjalne baterie o duzym pradzie poboru Obrazek

Uwaga

Te barerie sa bardzo wrazliwe na rozladowanie lub przeladowanie dlatego trzeba wiedziec jak sie z nimi obchodzic. Dobrze miec do ich ladowania ladowarke z balanserem.

lenrok
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2015, o 21:58

Re: Zasilanie do silniczka 12V

Postautor: lenrok » 22 paź 2015, o 19:41

Dzięki. Poczytałem trochę na ten temat, i rzeczywiście mogą się nadać. Co prawda nie mam dostępu do starych baterii, więc będę musiał kupić nówki.

Kilka pytań po lekturze mi się pojawiło:

1)Czyli te 3.7V używać i często mierzyć czy za bardzo się nie rozładowały, lub naładowały? (np multimetrem)
2)ładowarka z balanserem - czyli taka która ładuje ogniwa do tej samej wartości? czy też taka która nie przeładuje ogniw?
3)'specjalne baterie o dużym prądzie poboru' - z ciekawości - np. jakie?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Zasilanie do silniczka 12V

Postautor: ACeK » 23 paź 2015, o 10:09

Obrazek Jesli chodzi o baterie Li-ion to sa zupelnie inne niz Ni-Cd. Przed ladowaniem nie wymagaja calkowitego rozladowania (nawet nie jest zalecane calkowite rozladowanie) oraz nie musza byc ladowane do konca (4.20V) :idea: Rozladowane ogniwo to okolo 3.3V. Do ladowania uzywam ladowarki IMax B6 (na ATMega32A). Mozna nia ladowac rozne ogniwa miedzy innymi do 6 cell Li-ion w szeregu. Jesli chodzi o baterie to poszukaj -> Turnigy baterie <- :idea: Z takiej bateri wychodza dwie rozne koncowki jedna robocza plus minus oraz druga z wieloma przewodami do balansera Obrazek

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości