Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wideodomofon analogowy, 4-żyłowy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wideodomofon analogowy, 4-żyłowy

Postautor: Jacek Bogusz » 9 cze 2015, o 08:30

Pytanie trochę zbyt ogólne - nie ma ani rodzaju przewodów połączeniowych, ani żadnych konkretów, a różne firmy stosują różne systemu. Od m.cz. do modulowania sygnału w.cz. włącznie.
Dwukierunkowa transmisja audio jest tak stara, jak wynalazek telefonu, albo jeszcze starsza. Wytłumaczenie zasady działania dwukierunkowej transmisji audio w domofonie:
http://ep.com.pl/files/6313.pdf
http://ep.com.pl/files/6081.pdf
http://ep.com.pl/files/5544.pdf

Sygnał wizji można przesyłać po skrętce, można po przewodzie koncentrycznym. Często przewody sygnałowe są wykorzystywane podwójnie, to znaczy - najpierw do przesyłania sygnalizacji, a później do przesyłania sygnału mowy/obrazu. Sygnały sterujące, zwykle cyfrowe, mogą leżeć poza pasmem sygnałów, które mógłby odtworzyć głośnik lub usłyszeć człowiek.
Kiedyś skonstruowałem taki system funkcjonujący w oparciu o kabel 2-skrętkowy i wzmacniacze z wejściem/wyjściem różnicowym w torze wizji. "Wiedza" do centralki przy furtce lub aparatu w mieszkaniu była przesyłana za pomocą leżących poza pasmem sygnałów cyfrowych transmitowanych wspólnie z sygnałem fonii. Sygnał wizji wędrował po osobnej skrętce. Niedawno oglądałem wideodomofon firmy Zamel. Miałem wrażenie (ale nie pewność), że tam jest to zrobione tak samo.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Wideodomofon analogowy, 4-żyłowy

Postautor: magikjl » 11 paź 2015, o 19:19

Z tym domofonem, to jeszcze potrzebujesz pomocy?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 93 gości