Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Częstotliwość pracy SG3524

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

DarkMan1
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2014, o 21:36

Częstotliwość pracy SG3524

Postautor: DarkMan1 » 11 gru 2014, o 02:10

Witajcie,
buduję przetwornicę 12VDC/230VAC, naszły mnie jednak wątpliwości pracy układu SG3524 KLIK datasheet
Ma on pracować z częstotliwością 50Hz, jak częstotliwość sieciowa, zgadza się? Wobec czego wartości mogę wyliczyć ze wzoru z 4strony datasheeta. Tylko jak sprawić by przebieg wyjściowy miał po równo po 50% dla jednej i drugiej połówki? Dla chociażby NE555 widziałem dużo programów ale dla tego?

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Częstotliwość pracy SG3524

Postautor: magikjl » 11 gru 2014, o 05:44

W Data jest powyżej 120Hz, min 100Hz, ale ludzie budują, czy działa tego nie testowałem, Wypełnienie nie przekracza 49% - taka konstrukcja układu - wyjście symetryczne, więc nic nie musisz "sprawiać" - tak już ten układ działa. Przy niskich częstotliwościach pracy trzeba uważać, żeby wypełnienie nie było większe niż 45-48%, bo będziesz walczył ze stratami magnetycznymi rdzenia trafo i jego przemagnesowywaniem. Jak przesadzisz z wypełnieniem to prądy gwałtownie wzrosną, trzeba tego pilnować, szkoda tranzystorów kluczujących. Na wyjściu dobrze zrobić jakiś filtr LC dolnoprzepustowy na 60Hz abo choć 120Hz, bo bez niego taka przetwornica, to straszny "siewnik" (radiowy), a przy okazji zabijesz impulsy wysokonapięciowe, które pojawiają się na wyjściu przetwornic sterowanych przebiegiem prostokątnym. Multimetr do wyjścia przetwornicy lepiej podłączyć przez dodatkowy dzielnik rezystorowy, bo potrafi w środku zaiskrzyć :), jak nie ma filtra. Filtra nie robi się na częstotliwość pracy tylko lekko powyżej lub poniżej, żeby nie doprowadzać do rezonansów, te mogą być być bardzo szkodliwe i niebezpieczne.

DarkMan1
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2014, o 21:36

Re: Częstotliwość pracy SG3524

Postautor: DarkMan1 » 11 gru 2014, o 09:52

Wzór w datasheecie jest dość ogólny, tylko na częstotliwość. Mam z niego wyznaczyć kolejno C i R do obliczenia dla częstotliwości 50Hz?
Jak dobiera się taki filtr, gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 103 gości