Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prosty sposób na regulację od 0 na LM317?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Prosty sposób na regulację od 0 na LM317?

Postautor: Sławek_30 » 2 paź 2014, o 21:55

Witam

Zastanawiam się jak zrobić regulację od zera na LM317? W jego pdf co prawda jest to napisane, w sieci jest info że można też zbudować szynę na ujemne napięcie jego odniesienia, ale ja zastanawiam się czy można to zrobić prościej.
Poszperałem w necie i znalazłem taki projekt:
http://www.simplecircuitsandprojects.co ... upply.html

Teoretycznie powinno to działać, bo napięcie odniesienia na LM317 to 1.25V, dioda ma spadek 0.6-0.7V więc uzyskujemy 1.2-1.4V spadku co powinno dać nam zejście do zera.
Niestety po sprawdzeniu opcji z diodami, okazało się, że napięcie rośnie zamiast spadać i za chiny nie wiem dlaczego?
Może to wina diod, bo zamiast 1N4002 użyłem 1N4007 bo takie mam, ale z tego co widzę w pdf to one różnią się tylko napięciami pracy, więc to chyba zły trop... Ktoś pomoże?

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Prosty sposób na regulację od 0 na LM317?

Postautor: Adam Tatuś » 3 paź 2014, o 06:47

Ten układ będzie działał tylko w teorii z idealnymi diodami. W praktyce napięcie na diodach będzie się zmieniać w zależności od typu, prądu i temperatury, ciężko więc uznać to za rozwiązanie dobre. Bez ujemnego napięcia się nie obędzie, chyba, że kompletnie nie zależy nam na stabilności napięcie wyjściowego, ale wtedy można to zrobić na tranzystorze i potencjometrze.
Trzeba dodać do układu albo dodatkowy mały transformator i stabilizator dla uzyskania napięcia odniesienia ok. -1.25V, albo zastosować przetwornice odwracającą i stabilizator. Rozwiązań w sieci jest sporo.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Prosty sposób na regulację od 0 na LM317?

Postautor: Sławek_30 » 3 paź 2014, o 17:48

albo zastosować przetwornice odwracającą i stabilizator. Rozwiązań w sieci jest sporo.
A możesz podsunąć jakiś schemat?

Generalnie chce to zrobić jak najprościej, stabilizacja oczywiście jest potrzebna, zakres regulowany. Generalnie che zmodyfikować stary zasilacz własnej konstrukcji oparty właśnie o LM317 aby regulację mieć od zero.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Prosty sposób na regulację od 0 na LM317?

Postautor: rafal.220 » 3 paź 2014, o 18:32

Na TL431 może bym coś wykombinował, ale nie jestem pewien czy to pójdzie na LM317. Spróbuj zastosować dwa LM317, gdzie pierwszy będzie działał jako regulacyjny, a drugi jako źródło odniesienia 1.25V dla odpowiedniego dzielnika regulacyjno-sprzęgającego. (nie wiem czy uzyskasz pełne "0", ale możesz się pobawić.)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 171 gości