Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

SKORPION-SKO1
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 7 lip 2014, o 22:57

Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: SKORPION-SKO1 » 8 sie 2014, o 23:55

Na wstępie chciał bym zaznaczyć iż jestem zielony, znam tylko teorię. Posiadam jakiś chiński zasilacz komputerowy ATX, lecz nie działa on tak jak bym sobie tego życzył. Podczas swoich eksperymentów zabezpieczam zasilacz bezpiecznikami 7,5a, niestety zbyt często się przepalają.

1.Potrzebuje czegoś co zabezpieczy mój zasilacz, równocześnie kiedy będę tego potrzebował nie odłączy prądu podczas niewielkiego zwarcia.

2.Próbowałem sztucznie obciążyć zasilacz, niestety zwykłe rezystory nie wytrzymują takiego zwarcia, czego powinienem użyć zamiast nich?


Posiadam również drugi zasilacz, jest on sprawy po podłączeniu do komputera działa lecz nie reaguje po zwarciu kabla zielonego z GND, jak inaczej można go uruchomić na sucho?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: rafal.220 » 9 sie 2014, o 10:20

Na wstępie chciał bym zaznaczyć iż jestem zielony, znam tylko teorię. Posiadam jakiś chiński zasilacz komputerowy ATX, lecz nie działa on tak jak bym sobie tego życzył. Podczas swoich eksperymentów zabezpieczam zasilacz bezpiecznikami 7,5a, niestety zbyt często się przepalają.
To ciekawe... Pewnie masz zasilacz z jakimś kopytem, bo stałe czasowe prądu startowego są tak dobrane iż bezpiecznik 7,5A przeżyje. (zabezpieczenie przeciwzwarciowe będzie szybsze) No cóż nie będę polonizował bo różne bywają zasilacze.
1.Potrzebuje czegoś co zabezpieczy mój zasilacz, równocześnie kiedy będę tego potrzebował nie odłączy prądu podczas niewielkiego zwarcia.
W przeciętnych zasilaczach komputerowych co najwyżej można wyłączyć prąd zwarcia, lecz gorzej jest go przerobić na stabilizator prądowy. (wynika to chociażby ze spadku napięcia na diodzie optoizolatora) Możesz zastosować zewnętrzną przystawkę na tranzystorach polowych której zadaniem będzie stabilizowanie prądu w czasie przekroczenia zadanej wartości.
2.Próbowałem sztucznie obciążyć zasilacz, niestety zwykłe rezystory nie wytrzymują takiego zwarcia, czego powinienem użyć zamiast nich?

Osobiście używam żarówek samochodowych. (rezystorami można dociążyć granicę progu obciążalności.) W ostateczności możesz kupić nastawne rezystory dużej mocy, albo tzw. półprzewodnikowy, regulowany rezystor mocy.
Posiadam również drugi zasilacz, jest on sprawy po podłączeniu do komputera działa lecz nie reaguje po zwarciu kabla zielonego z GND, jak inaczej można go uruchomić na sucho?

Na podstawie czego stwierdziłeś że on nie działa? Wentylator nie pracuje? (upewnij się, że zielony przewód odpowiada za rem.)

SKORPION-SKO1
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 7 lip 2014, o 22:57

Re: Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: SKORPION-SKO1 » 9 sie 2014, o 13:09

Nie działa ponieważ urządzenia do niego podłączone nie startują, tak samo jak wentylator wewnętrzny.

Osobiście używam żarówek samochodowych. (rezystorami można dociążyć granicę progu obciążalności.) W ostateczności możesz kupić nastawne rezystory dużej mocy, albo tzw. półprzewodnikowy, regulowany rezystor mocy.
Mam jeden rezystor duże mocy ze starej ładowarki 10Ohm, wytrzyma jeśli podłącze na niego 5v?

W przeciętnych zasilaczach komputerowych co najwyżej można wyłączyć prąd zwarcia, lecz gorzej jest go przerobić na stabilizator prądowy. (wynika to chociażby ze spadku napięcia na diodzie optoizolatora) Możesz zastosować zewnętrzną przystawkę na tranzystorach polowych której zadaniem będzie stabilizowanie prądu w czasie przekroczenia zadanej wartości.
Czyli wykonanie tego schematu przed wyjściem z zasilacza powinno pomóc? Dobrze zrozumiałem?
http://c.wrzuta.pl/wi19902/cd60d8470028 ... atora_7809
Wiem że to zmniejszy napięcie, ale podczas zwarcia tak jak np przy robieniu elektromagnesu z gwoździa powinno utrzymywać stale napięcie, przy czym nie będzie to stanowić zagrożenia dla samego zasilacza? (Tak jak to ma miejsce w zasilaczach warsztatowych).
To ciekawe... Pewnie masz zasilacz z jakimś kopytem, bo stałe czasowe prądu startowego są tak dobrane iż bezpiecznik 7,5A przeżyje. (zabezpieczenie przeciwzwarciowe będzie szybsze) No cóż nie będę polonizował bo różne bywają zasilacze.
Miałem na myśli że padają kiedy zrobię jakieś zwarcie, lub padnie mi jakiś tranzystor. : P

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: rafal.220 » 9 sie 2014, o 14:36

Nie działa ponieważ urządzenia do niego podłączone nie startują, tak samo jak wentylator wewnętrzny.
To co to jest za wynalazek? Zapewne coś innego niż przeciętny ATX.
Mam jeden rezystor duże mocy ze starej ładowarki 10Ohm, wytrzyma jeśli podłącze na niego 5v?
2,5W wytrzyma przeciętny rezystor metalizowany. (nie potrzeba tu "grubej ryby")
Na odległość ci nie pomogę, bo znowu zaczynasz kombinować.

SKORPION-SKO1
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 7 lip 2014, o 22:57

Re: Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: SKORPION-SKO1 » 9 sie 2014, o 16:09

dobra nie chce marudzić już sobie jakoś poradzę, znalazłem kilka przydatnych filmików jak przerobić taki zasilacz. Mam ostatnie pytanie, jeśli połączę kondensatory elektrolityczne równolegle ich wartość µF zsumuję się?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Przebudowa zasialcza komputeroweg.

Postautor: rafal.220 » 9 sie 2014, o 18:24

Tak wartości się zsumują. Otrzymasz tzw. kondensator zastępczy o większej pojemności, oraz lepszym współczynniku ESR.

Co do filmików, to do końca w to nie wierz, bo nie wszystkie zasilacze ATX można przerobić na źródło prądowe. Przypominam że w czasie zwarcia napięcie powinno osiągnąć wartość bliską zeru. (płynie tylko prąd o ustalonej wartości)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 61 gości