Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LM339 Komparator 3x Li-Ion

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: LM339 Komparator 3x Li-Ion

Postautor: Sławek_30 » 15 lip 2014, o 23:50

Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę ci wysłać wsad do kontrolera LED na ATmega168.
Do atmegów dopiero się przymierzam, więc narazie podziękuje, jakby co w przyszłości chętnie.

PS. Doszła paczka. Wkońcu mogę coś pokombinować.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: LM339 Komparator 3x Li-Ion

Postautor: Sławek_30 » 3 sie 2014, o 16:47

Ok. Zbudowałem układ z mojego pierwszego postu z drobnymi poprawkami - działa idealnie. Polecam innym!
Naniesione poprawki:
- usunięte kondensatory C5, C6, C7, C8 - są zbędne
- usunięte rezystory (R2, R9, R16, R23) czyli te dolne pomiędzy potencjometrem a masą, natomiast te górne rezystory (10K) pomiędzy potencjometrem a plusem przeniesione w miejsce osuniętych - to wystarczyło aby uzyskać potrzebne wartości. Wszystkie R10K to tak naprawdę 11K - 5%, gdyż one mają właśnie 10K po zmierzeniu
- Każde wyjście z komparatora zostało spolaryzowane rezystorem 5.6K do plusa wychodzącego z LM75L05 przed rezystorami 270om

Uwagi:
- po polaryzacji komparatora prawdopodobnie można by usunąć tranzystory
- wszystkie dzielniki napięć złożone z rezystorów 82om/430om prawdopodobnie można by połączyć razem i wszystkie wejścia komparatora połączyć do jednego dzielnika zamiast czterech, tym bardziej że są one takie same, ale to w pewnym sensie zmieni wartość napięcia z tego dzielnika i nie wiem czy nie trzeba by wtedy inaczej dobrać rezystory przy potencjometrze, ponieważ w takim układzie jak teraz mogło by zabraknąć skali na potencjometrze.

Sposób kalibracji (dla tych co nie wiedzą):
Zakres pracy akumulatorków wynosi 12.6V dla pełnego naładowania, 9V dla rozładowanych. Punkty przełączania są co 0.9V co widać na schemacie. Zatem podłączamy zasilacz (regulowany) ustawiamy 1 punkt wyłączenia 11.7V następnie przykładamy miernik
do dzielnika napięcia złożonego z R82/R430 i tutaj powinno byś 4.2V (czasem 4.19V, 4.21V zależne od dokładności rezystorów). Następnie przykładamy miernik do środkowej nóżki potencjometru i ustawiamy także 4.2V - LED nr. 1 powinien zgasnąć. Teraz ustawiamy na zasilaczu drugą wartość czyli 10.8V a na dzielniku napięcia odniesienia z drugiego komparatora dalej powinno być ok 4.2V, zatem bierzemy potencjometr nr. 2 i znowu ustawiamy także 4.2V - Led nr.2 gaśnie. Tak samo należy postąpić dla komparatora nr.3 gdzie na zasilaczu ustawiamy 9.9V i kalibrujemy, oraz dla komparatora nr.4 gdzie ustawiamy 9V i gaśnie nam ostatnia dioda.

Dziękuje wszystkim za rady. Na pewno się kiedyś przydają. Pozdrawiam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 160 gości