Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

baaaart
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2014, o 20:10

Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: baaaart » 24 mar 2014, o 20:15

Witam drogich forumowiczów!

Kilka dni temu pojawił się u mnie pomysł zrobienia następującego układu. Chciałbym sterować jakąś tam linijką ledów. Układ miałby działać tak że ledy jedna po drugiej zapalają się (nie gasną już zapalone) i gdy zapalą się do końca żeby nie gasły tylko czekały na mój ruch by gasnąć jedna po drugiej. Zastanawiałem się nad scalakiem LM3914 Jednak nie wiem jak zrealizować część układu odpowiedzialną za podtrzymanie zasilania wszystkich led do czasu aż ja zacznę je wygaszczać przez podanie gdzieś napięcia np :)
Jeżeli ktoś wie jak to zrobić prosiłbym o jakieś rady! Dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: ACeK » 25 mar 2014, o 07:27

Obrazek Taki uklad mozna zrobic na procku tu masz przyklad :arrow: tasza jak taki sterownik moze wygladac. :idea: Oczywiscie uklad taszy mozna uproscic Obrazek

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: rafal.220 » 25 mar 2014, o 10:14

Witam

Oczywiście jeśli LED-y mają załączać oraz wyłączać się w sekwencji jedna po drugiej, to taki układ można zrealizować na LM3914. Musisz po prostu określić zakres napięć referencyjnych da 0 oraz dla max (tam w DTR jest podany wzór) następnie ustawić odpowiedni tryb pracy (linijka bądź biegający punkt)
Jak już skonfigurujesz scalaka to do wejścia sygnałowego podłącz dzielnik RC który ustali ci stałą czasową po której to zapali się najstarsza LED.
Działanie wsteczne można uzyskać po przez odłączenie rezystora dzielnika RC od dodatniego napięcia (którego wartość odpowiada najstarszej LED) oraz skojarzenie go z masą.

baaaart
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2014, o 20:10

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: baaaart » 25 mar 2014, o 10:22

Witam ponownie!
Otóż przemyślałem sobie temat i postanowiłem go trochę zmodyfikować! Otóż raczej zrezygnuję z układu LM3914 i teraz chciałbym żeby tylko jedna dioda poruszała się po mojej linijce(Czyli timer zaczyna liczyc po kolei diody się zapalają a gdy dojdzie do końca czeka układ na mój ruch by gasić diody po kolei do pierwszej). Wymyśliłem sobie żeby w układzie dać timer który będzie zliczał podawał to na licznik i dalej na multiplekser . Wydaję mi się że układ taki jest prostszy w zrozumieniu dla mnie. Jeżeli chodzi o element gaszenia diod, to jak mógłbym podać na wejście multipleksera sygnał z licznika który liczy od końca prawda? przepraszam że może nie mówię profesjonalnie ale jestem początkujący! Za wszelkie wskazówki dziękuje, szczególnie oceny czy to co wymyśliłem się w ogóle nada do czegoś Pozdrawiam Smile

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: rafal.220 » 25 mar 2014, o 15:14

Jak wolisz.
Na LM3914 też maż taką możliwość. Za zmianę trybu pracy odpowiada pin nr.9 W dodatku na LM3914 możesz ustawić prąd płynący przez LED-y. (nie potrzeba zewnętrznych rezystorów o ile zbytnio nie przesadzisz z wartością ustawionego prądu w stosunku do napięcia zasilającego LED-y)

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: matrix » 25 mar 2014, o 17:13

Możesz zastosować procek i rejestr przesuwny 74HC595 a uzyskasz niemalże dowolny efekt.

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: Sterowanie linijką led. Prośba o poradę

Postautor: virgo » 25 mar 2014, o 21:28

...teraz chciałbym żeby tylko jedna dioda poruszała się po mojej linijce(Czyli timer zaczyna liczyc po kolei diody się zapalają a gdy dojdzie do końca czeka układ na mój ruch by gasić diody po kolei do pierwszej)...
Co ma gasić po kolei, skoro świeci się jedna, ostatnia dioda? Domyślam się, że ma zapalać w odwrotnym kierunku, tzn. od ostatniej do pierwszej.
Dla 10 ledów: 74192 + 7442; dla 16 ledów: 74193 + 74154. Do tego kilka bramek jako generator i sterowanie kierunkiem.
Miłej zabawy :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 178 gości