Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

d3zet
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2014, o 15:52

Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: d3zet » 8 sty 2014, o 15:56

Jako, że jestem nowy, chciałbym na wstępie się przywitać! :) Z góry proszę o nie mieszanie od razu z błotem (jak to robią na innym "specjalistycznym forum"), ale zaczynam swoją przygodę z programowaniem więc... prosiłbym o dużą wyrozumiałość! :)

Otóż przymierzam się powolutku do tworzenia układów z ATMEGA. Wypatrzyłem sobieLED CUBE . Lecz moje dwa problemy to... jaki programator wybrać? Zależy mi na cenie gdyż ma być to pierwszy programator do nauki jakiegoś programowania. Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/programator-isp-usbas ... 13536.html

Czy się nada?

Dodatkowo nie wiem jaki dokładnie procesor wybrać do owej kostki? ATMEGA16A-PU DIP40 będzie odpowiednia? Rozumiem, że skoro programator obsługuje ATmega16A to będzie OK i nie powinno być problemów z jego programowaniem?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: rafal.220 » 8 sty 2014, o 17:00

Witam.

Programator nawet niezły przy tej cenie, chodź szkoda że w zestawie nie ma PCB z podstawkami. (ułatwia to sprawę w czasie programowania)
Co do kostki, to wystarczy mniejszy procek, ale biorąc pod uwagę niewielką różnicę w cenie, to możesz pokusić się o ATmega32, albo ATmega128. W przyszłości będziesz miał sporo pamięci na dogranie kolejnych animacji, o ile nie planujesz produkcji masowej tego urządzenia.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: ACeK » 8 sty 2014, o 18:55

Obrazek Jesli zaczynasz zabawe z prockami zwlaszcza z m16 to moze wybierz programator :arrow: jtag dzieki temu bedziesz mial lepsza mozliwosc symulowania pracy ukladu Obrazek

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: leonow32 » 8 sty 2014, o 19:22

Tu masz bardzo dobrą stronę, na której znajdziesz dużo porad - http://mikrokontrolery.blogspot.com/

Nie kupuj USBasp, bo to badziew straszny. Korzystałem z niego 3 lata i aż sam jestem zdziwiony, że tak długo z tym wytrzymałem. Polecam AVR ISP mkII (na allegro znajdziesz jego tanie podróby, działają całkiem dobrze) a jak masz więcej kasy to kup AVR Dragon, bo ma też JTAG. mkII pozwala wrzucać programy do wszystkich współczesnych mikrokontrolerów również przez interfejs PDI (Xmega) i TPI (małe ATtiny). Dragon pozwala zaglądać do środka procesora (tylko modele z interfejsem JTAG) i obserwować, co się w nim dzieje. Bardzo przydatna funkcjonalność przy bardziej zaawansowanych projektach.

Ściągnij oryginalne Atmel Studio ze strony producenta i pisz programy w języku C. Potem jak AVR Ci się znudzą będziesz mógł łatwo przesiąść się na inne procki, bo wszystkie bez wyjątku można zaprogramować w C.

ATmega8/16/32 to już powoli dinozaury. Fajne są nowsze AVRy z 4PA i 8PA na końcu. Np. ATmega644PA można dostać całkiem niedrogo, a ma zdecydowanie więcej funkcji i pamięci niż m16. Z tanich maluchów dobry jest ATmega88PA, czyli następca m8.

Początkującym łatwo jest wcisnąć różne bzdury i niepotrzebne rzeczy. Przede wszystkim omijaj rady internetowych pseudoekspertów, a jeden z nich już tu się wypowiedział w tym temacie, z resztą jak chyba we wszystkich pozostałych... Absolutnie zbędne i całkowicie niepotrzebne są podstawki programujące do układów przewlekanych. To jest relikt z lat 80 i od kiedy wymyślono programowanie bez wyciągania procesora z układu nikt (poza kilkoma wyjątkami) z podstawek już nie korzysta. Już nie pamiętam, kiedy ostatnio taką widziałem. Chyba rok temu podczas porządków. Niepotrzebne są również programy do ustawiania fusebitów, bo to możesz zrobić w oryginalnym i darmowym Atmel Studio.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: rafal.220 » 8 sty 2014, o 19:48

Początkującym łatwo jest wcisnąć różne bzdury i niepotrzebne rzeczy. Przede wszystkim omijaj rady internetowych pseudoekspertów, a jeden z nich już tu się wypowiedział w tym temacie, z resztą jak chyba we wszystkich pozostałych... Absolutnie zbędne i całkowicie niepotrzebne są podstawki programujące do układów przewlekanych. Już nie pamiętam, kiedy ostatnio taką widziałem. Chyba rok temu podczas porządków. Niepotrzebne są również programy do ustawiania fusebitów, bo to możesz zrobić w oryginalnym i darmowym Atmel Studio.
Widzę że jesteś bardzo obeznany, i proponujesz świetny start na początek. Szkoda że nie zaproponowałeś połączenia USB po przez przejściówkę. (można szybko łatwo i prosto modyfikować program)
Zresztą... zapoznałem się z budową pewnego zegarka na jednej cyfrze. Program totalny luz, a przetwornica zupełna lipa. Ciekawe o kim tak dobitnie piszesz ?
ATmega8/16/32 to już powoli dinozaury. Fajne są nowsze AVRy z 4PA i 8PA na końcu. Np. ATmega644PA można dostać całkiem niedrogo, a ma zdecydowanie więcej funkcji i pamięci niż m16. Z tanich maluchów dobry jest ATmega88PA, czyli następca m8.
Jak już idziesz tą drogą, to są minimoduły na fajnych prockach które pociągną ci cały bilbord reklamowy RGB, ale oczywiście na początek wystarczą podstawy. Do wgrania wsadu w prosty procek ISP w zupełności wystarczy.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: ACeK » 8 sty 2014, o 22:03

:( rafal.220 nie wiem dlaczego za kazdym razem atakujesz na forach leonow32 :? Co on Ci takiego zrobil? Moze zazdroscisz jego :arrow: strony albo masz jakies kompleksy :o Ciagle zalisz sie na elektrode jaka jest zla jaki ma okropny regulamin oraz moderatorow a ciagle sie tam pojawiasz ostatnio chyba jako Juzek555. Jestes hipokryta bo piszesz ze widziales fajny projekt na ep na temat bla bla bla ... ktory jest Twoim wlasnym projektem :roll: Czy Ty masz nas za debili :? To ze jestes tolerowany na forum bo kazdy juz sie przekonal ze jestes "troche inny" nie znaczy by tu wprowadzac zwyczaje z elektordy.

Wiem ze pewnie i tak to nic :no: da ale przeczytaj sobie jeszcze raz to co Ci
...Rafał, to już od dawna jest co najmniej żenujące. Nie wspominając o merytorycznej stronie większości twoich wpisów.
Odczuwasz aż tak wielki przymus pisania? Nie mam czasu na grzebanie w necie, ale nie zdziwiłbym się, gdybyś równie aktywnie istniał na forum gastronomicznym, hodowli pełzacza zaskórnika, budowy jachtów i jakimś kobiecym, polecając na nim najlepsze wg ciebie podpaski.
Sorry ze tak po Tobie pojechalem ale sam na to zapracowales :twisted:

d3zet
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2014, o 15:52

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: d3zet » 8 sty 2014, o 22:18

Witam.

Programator nawet niezły przy tej cenie, chodź szkoda że w zestawie nie ma PCB z podstawkami. (ułatwia to sprawę w czasie programowania)
Co do kostki, to wystarczy mniejszy procek, ale biorąc pod uwagę niewielką różnicę w cenie, to możesz pokusić się o ATmega32, albo ATmega128. W przyszłości będziesz miał sporo pamięci na dogranie kolejnych animacji, o ile nie planujesz produkcji masowej tego urządzenia.
Jeżeli chodzi o podstawkę to mogę sobie takową prototypową wykonać ponieważ posiadam płytki stykowe oraz niezbędne do tego elementy. :) Na razie chce się skupić właśnie na LED CUBE i wykonać to precyzyjnie od początku do końca. Jak ogarnę dokładnie o co chodzi i "z czym to się je" to prawdopodobnie pokuszę się o większe układy z ATmega32 i wyżej. Co do animacji, zawsze mikroprocesor mogę wyciągnąć z podstawki i wrzucić 32. :)
Obrazek Jesli zaczynasz zabawe z prockami zwlaszcza z m16 to moze wybierz programator :arrow: jtag dzieki temu bedziesz mial lepsza mozliwosc symulowania pracy ukladu Obrazek
Porozglądam się, dziękuje za radę! :)

Co do reszty wypowiedzi... w większości są one bardzo użyteczne i dziękuje za wszelaką pomocą. Na innym forum było, jak już wspomniałem, to nie możliwe :) Na razie zaczynam wszystko od 0 dlatego też nie dysponuje wysokim budżetem bo chce zobaczyć czy jakoś się w tym odnajdę. Jeżeli ogarnę podstawy i będę w stanie tworzyć lepsze, "fajniejsze" układy to oczywiście pokuszę się o lepszy sprzęt w który będę widział co jak działa, wydaje mi się, że USBasp na start będzie odpowiednie. :)

I jeszcze chciałbym uzyskać odpowiedź na drugie kluczowe pytanie:
ATMEGA16A-PU DIP40 będzie odpowiednia?

Ponieważ taką aktualnie mam na stanie i nie wiem czy się nada. :)

Oraz takie techniczne pytanie... programatory mają złącze ISP 10pin KANDA. A znalazłem układ który dla ułatwienia pracy ma listwę 7 goldpinową dla komfortu pracy. Nie trzeba nic wyjmować, wystarczy podłączyć układ i wgrać nowy program... ale skoro w ISP jest 10 pinowa, a w układzie 7 to w jaki sposób to programować? Inny programator czy USBasp również da radę (autor wspominał, że używał własnie tego).

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: ACeK » 8 sty 2014, o 23:33

[... programatory mają złącze ISP 10pin KANDA. A znalazłem układ który dla ułatwienia pracy ma listwę 7 goldpinową dla komfortu pracy. Nie trzeba nic wyjmować, wystarczy podłączyć układ i wgrać nowy program... ale skoro w ISP jest 10 pinowa, a w układzie 7 to w jaki sposób to programować?
Obrazek ISP to sa cztery linie (jakie to sam znajdziesz) oraz plus i minus :idea: z reguly spotyka sie 6pin lub 10pin. Stosowanie zlacza ma ta zalete ze nie trzeba sie zastanawiac gdzie ktory kabelek trzeba podlaczyc. W zlaczu 10pin sa 4 masy ktore pelnia role ala ekranu (na tasiemce) pozostalych przewodow. Czy zlacze jest 6 7 10 pin nie ma znaczenia wazne by programator byl fizycznie polaczony z programowanym prockiem to znaczy MISO <- -> MISO, SCK <- -> SCK itd Obrazek

BTW w moim programatorze :arrow: STK 200 mam trzy rozne zlacza :idea:

d3zet
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2014, o 15:52

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: d3zet » 8 sty 2014, o 23:40

[... programatory mają złącze ISP 10pin KANDA. A znalazłem układ który dla ułatwienia pracy ma listwę 7 goldpinową dla komfortu pracy. Nie trzeba nic wyjmować, wystarczy podłączyć układ i wgrać nowy program... ale skoro w ISP jest 10 pinowa, a w układzie 7 to w jaki sposób to programować?
Obrazek ISP to sa cztery linie (jakie to sam znajdziesz) oraz plus i minus :idea: z reguly spotyka sie 6pin lub 10pin. Stosowanie zlacza ma ta zalete ze nie trzeba sie zastanawiac gdzie ktory kabelek trzeba podlaczyc. W zlaczu 10pin sa 4 masy ktore pelnia role ala ekranu (na tasiemce) pozostalych przewodow. Czy zlacze jest 6 7 10 pin nie ma znaczenia wazne by programator byl fizycznie polaczony z programowanym prockiem to znaczy MISO <- -> MISO, SCK <- -> SCK itd Obrazek
Czyli jak dobrze rozumiem, nie będzie problemu z podłączeniem i zaprogramowaniem. Super! :) Wielkie dzięki. Jeszcze tylko dostanę odpowiedź czy wcześniej podany mikroprocesor będzie odpowiedni do kostki i jestem spełniony! :)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: Wojtek » 9 sty 2014, o 06:58

Czyli jak dobrze rozumiem, nie będzie problemu z podłączeniem i zaprogramowaniem.
Nie będzie - ale w przypadku gdy w docelowym układzie piny i rozkład sygnałów do programowania nie jest w przyjętym ogólnie standardzie 10 lub 6 pinowym, to podkreślę to jeszcze raz musisz sobie zrobić poprawnie kabelek do połączenia miedzy programatorem, a układem docelowym. Jest jeszcze jeden problem - czasami szczególnie, bardzo tanie programatory mogą sprawiać problemy, a wsparcia nie będziesz miał żadnego przeważnie od sprzedającego i warto też o tym pamiętać.
Jak będziesz miał problem jak przerobić sobie kabelek to pisz. :)

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: ACeK » 9 sty 2014, o 08:43

... Jeszcze tylko dostanę odpowiedź czy wcześniej podany mikroprocesor będzie odpowiedni do kostki ...
Obrazek Tak bedzie dobry to jest ulepszona wersja m16 :idea: na ebay mozna znalesc bardzo tanie moduly :arrow: RS 232 a jesli nie masz w kompie RS 232 to mozesz dac jaki kolwiek uklad z usb Obrazek

d3zet
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2014, o 15:52

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: d3zet » 9 sty 2014, o 10:14

super! jeszcze raz wielkie dzieki i temat moze zostac zamkniety, w razie problemow sie odezwe :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: rafal.220 » 9 sty 2014, o 12:36

rafal.220 nie wiem dlaczego za kazdym razem atakujesz na forach leonow32 Co on Ci takiego zrobil? Moze zazdroscisz jego strony albo masz jakies kompleksy Ciagle zalisz sie na elektrode jaka jest zla jaki ma okropny regulamin oraz moderatorow a ciagle sie tam pojawiasz ostatnio chyba jako Juzek555. Jestes hipokryta bo piszesz ze widziales fajny projekt na ep na temat bla bla bla ... ktory jest Twoim wlasnym projektem Czy Ty masz nas za debili To ze jestes tolerowany na forum bo kazdy juz sie przekonal ze jestes "troche inny" nie znaczy by tu wprowadzac zwyczaje z elektordy.
Do lenowa oczywiście nic nie mam. Doradza początkującym na wyrost względem siebie, bo nie rozumie pewnych spraw co to znaczy być początkującym bez kogoś kto siadzie obok i ci wytłumaczy. Osobiście jak zaczynałem zabawę z prockami nie liczyłem na żadne fora, tylko dzwoniłem do ludzi którzy zajmują się tym zawodowo. Jakoś na początek doradzili mi zwykły programator za parę groszy do ogarnięcia podstaw, z którym oczywiście miałem drobne problemy nim załapałem o co chodzi. (udało się nic nie zepsuć)

Widzisz mówisz że jestem taki zły i że źle doradzam. Myślisz że ja tylko udzielam się publicznie? Gdyby tak było, to dodał bym sobie podpis tak jak jakiś tam gostek, który wymalował sobie na czerwono napis iż to na PW i GG nie udziela żadnych porad.
Piszesz o jakimś juzku55. Nie wiem co masz na myśli. Oczywiście jest pewna osoba która dopytywała na PM o szczegóły. Ponadto Temat nie jest żadnym bla bla, bo w końcu napisałem iż udzielę odpowiedzi na pytania.
Być może powstanie kolejna wersja bramki szumów a raczej modyfikacja bieżącego projektu do standardu pro (dla zawodowców) Ale to już po przeanalizowaniu ścisłych potrzeb klientów. Estrada, to nie zabawa w budowę standardowych rozwiązań. (Zobaczymy jak to będzie)

Jak widzisz twoja sugestia jest nie trafiona, i nie ma sensu na wyrost świadczyć o kimś swoją opinię.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: ACeK » 9 sty 2014, o 22:31

...Jak widzisz twoja sugestia jest nie trafiona, i nie ma sensu na wyrost świadczyć o kimś swoją opinię.
Obrazek Jesli juzek555 z elektrody to :no: Ty to znaczy ze sie bardzo pomylilem :oops: :oops: :oops: pewnie zmylilo mnie tych kilka postow jakie juzek555 napisal:

:arrow: tu o kompilatorze graficznym oraz daje linka do Twojego posta na forum ep
:arrow: tu daje linka do Twojego posta na forum ep
:arrow: tu juz juzek szaleje nawet dwa linki do Twoich postow :twisted:

:arrow: 15/10/13 leonow32 publikuje swoj projekt a Ty :arrow: 17/10/13 tyle ze Ty piszesz ze wpadles na ten pomysl sam dzien wczesniej :roll:

:idea: te posty z linkow wprowadzily mnie w blad sorry :cry: :cry: :cry:

:twisted: ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo :P Dzieki mnie poznales kogos (juzek555) kto bardzo podziwia Twoje projekty i w wielu zagadnieniach ma takie samo zdanie Obrazek

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Ocena USBasp oraz wybór mikroprocesora

Postautor: rafal.220 » 9 sty 2014, o 23:05

lenow mnie denerwuje dlatego ten pomysł z tym programem na zegarek. (sterownik mi spasował, więc nie było problemu ze zrobieniem innej wersji softu. Lenow też wkurza innych użytkowników więc nie wiem czemu wszystkie zarzuty posyłasz do mnie. Zrobił lipę, bo lampa powinna wygasać tak jak u mnie cyfra LED) Ciekaw jestem jak u niego z odświeżaniem godziny, bo wydaje mi się, że ktoś mu coś tam zasugerował. Ja też to przeoczyłem. (nie ma problemu z dopisaniem algorytmu)

Chłopie, a skąd mam wiedzieć czemu on kopiuje te linki ?. Po prostu pomogłem mu parę razy na PW i tyle.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 179 gości