Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Wojak10
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 11:58

Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: Wojak10 » 18 wrz 2013, o 12:12

Witam. Chcę pobawić się w złożenie wzmacniacza audio.
Mój zarys projektu :-)
Wzmacniacz audio ok 2x100 W (interesuje mnie tylko stereo, gdyż będzie on używany tylko do słuchania muzyki).
Obudowę mam jak i duży radiator.
Chcę aby wzmacniacz posiadał przedwzmacniacz z regulacją siły głosu, basów, tonów wysokich i balans prawo/lewo.
Znalazłem taki układ w sklepiku :-)
http://sklep.avt.pl/p/pl/494442/przedwz ... ntazu.html
Co o nim sądzicie?

Teraz prośba o pomoc w dobraniu do tego modułu wzmacniacza stereo do samodzielnego złożenia najlepiej bez konieczności regulacji przy jego uruchomieniu.

Osobne pytanie to proszę o przykład (najlepiej linka) jaki zasilacz (trafo) do tego kupić. :)

Co jeszcze można by z czasem wsadzić do tego całego wzmacniacza? Jakiś układ ochrony głośników?

Zaznaczam że to projekt do złożenie w dłuższym czasie, moduł po module.

Dodam że kiedyś skończyłem szkołę elektroniczną z której mało już co pamiętam więc prosił bym o prostszy język w postach.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: ECC88 » 18 wrz 2013, o 15:05

W regulacji dzwięku są kiepskie kondensatory. Poeksperymętuj ze styroflexami.

A tutaj link do stopnia końcowego:
http://chomikuj.pl/raner29/*cb*99*ce*87 ... 292351.pdf

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: rafal.220 » 18 wrz 2013, o 15:34

Teraz prośba o pomoc w dobraniu do tego modułu wzmacniacza stereo do samodzielnego złożenia najlepiej bez konieczności regulacji przy jego uruchomieniu.
Jeśli chcesz uniknąć np. strojenia prądu spoczynkowego stopnia mocy, to możesz zastosować STK 4241V.
Nie wiem jakie masz wymagania pod kontem audio. (Jak dla mnie wzmacniacz na tej hybrydzie jest zjadliwy)

Tu masz PDF-a
http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/418 ... o/STK4241V

A tu możesz nabyć "kostkę" w przyzwoitej cenie.
http://www.humasklep.pl/pl/searchquery/ ... rl=stk4241

Pozdrawiam.

Wojak10
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 11:58

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: Wojak10 » 18 wrz 2013, o 19:36

może taki wzmacniacz??
http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ ... 116A/10758

plus przedwzmacniacz z pierwszego postu

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: matiz » 18 wrz 2013, o 20:10

Jeżeli masz niewielkie doświadczenie, to jako końcówka mocy tylko gainclone - prosty i działa. Przedwzmacniacz proponuję w drugiej kolejności. Ten z pierwszego posta może niekoniecznie, może coś zwykłego na operacyjnych.

Wojak10
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 11:58

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: Wojak10 » 19 wrz 2013, o 13:33

Jestem już po lekturze z zestawów i wybrałem:-)
http://sklep.neplus.pl/p163,ne301-wzmac ... -500w.html
dwa takie moduły oraz dwa takie zasilacze NE301C i dwa transformatory.
dlaczego to? spełniają wszystkie moge wymagania (spora moc) i łatwe zmontowanie (dostałem opis prostej regulacji).

każdą opinie z checią przeczytam więc dziękuje za okazana pomoc a dzieło napewno zaprezentuje na forum za jakiś czas.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: MatyAS » 19 wrz 2013, o 18:50

będzie on używany tylko do słuchania muzyki
...i dwa potwory po 500W każdy? Do domowych warunków wystarczy z palcem w nosie "o jedno zero mniej" - 2x50W. I tak nie rozwiniesz nawet na tych 50W pełnej mocy - zwłaszcza przy jakichś efektywnych kolumnach.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=
STK 4241V - Przyznaję : zacny wzmacniacz i dość prosta aplikacja...ale podstawowa. Do domowego używania wypadałoby pomyśleć o jakimś układzie zabezpieczającym - szkoda by było musieć wymieniać całą hybrydę przy każdej awarii.
TDA7250 plus tranzystory mocy - Wzmacniacz o całkiem niezłych parametrach, z zabezpieczeniami na "pokładzie" i dobrze brzmiący. Jednak - przy niedobranej parze mocy lubi się wzbudzać...
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=
TDA1524 - Podły "procesor" dźwięku. Kiepska dynamika i duże szumy własne.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: rafal.220 » 19 wrz 2013, o 19:59

STK 4241V - Przyznaję : zacny wzmacniacz i dość prosta aplikacja...ale podstawowa. Do domowego używania wypadałoby pomyśleć o jakimś układzie zabezpieczającym - szkoda by było musieć wymieniać całą hybrydę przy każdej awarii.
Oczywiście jest sprawdzona aplikacja z zabezpieczeniem dla owego wzmacniacza... Szkoda by było rezygnować z niego dla tego TDA7250... :(

No cóż autor sam zdecyduje czego tak naprawdę chce...

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: matiz » 19 wrz 2013, o 20:31

i dwa potwory po 500W każdy?
Spoko, widać, że nie wszedłeś na stronę - to jest owszem, 500W, ale mocy "szczytowej", za to całe 250W mocy muzycznej i dokładnie 180W RMS, za to przy 4 omach. Kupi trochę słabszy (o niższym napięciu) transformator, podłączy ośmioomowe kolumny (no bo jakie) i wyjdzie 50W, jak dobrze pójdzie. Ale wzmacniacz będzie miał 2x500W, a co! ;)

Wojak10
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 11:58

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: Wojak10 » 19 wrz 2013, o 21:42

chaiełem uzyskać te 180w rms po przez podlączenie zalecanego transformatora,jutro poczytam sobie o tych polecanych dwóch koncepcjach z postów wyżej.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: MatyAS » 20 wrz 2013, o 13:16

Napięcie zasilania (zalecane na stronie) to +/- 55DC. A z takiego napięcia na 4 omach bez większego trudu można uzyskać około 250 W sinus (RMS).
Nie widzę możliwości zmniejszenia mocy do 50W na 8 omach bez zmniejszenia zasilania do +/-40 V DC.
To jest po prostu niemożliwe...
Widać że czujesz bluesa...
To jest porada, stwierdzenie faktu, czy nabijanie bezsensownych postów?

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: matiz » 20 wrz 2013, o 14:52

Napięcie zasilania (zalecane na stronie) to +/- 55DC. A z takiego napięcia na 4 omach bez większego trudu można uzyskać około 250 W sinus (RMS).
Nie widzę możliwości zmniejszenia mocy do 50W na 8 omach bez zmniejszenia zasilania do +/-40 V DC.
To jest po prostu niemożliwe...
No to mniej więcej miałem na myśli ;)
Ale oczywiście nie wiemy, jak będzie, możemy tylko życzliwie kibicować, oczywiście jeżeli to nie kolejny troll-pozycjoner - a przepraszam, chyba raczej nie, bo ma więcej niż standardowe trzy posty ;)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: rafal.220 » 20 wrz 2013, o 15:33

To jest porada, stwierdzenie faktu, czy nabijanie bezsensownych postów?
Stwierdzenie faktu.

A teraz porada.
Nie widzę możliwości zmniejszenia mocy do 50W na 8 omach bez zmniejszenia zasilania do +/-40 V DC.
To jest po prostu niemożliwe...
Jeśli nie potrzeba dużo mocy, zawsze można dopasować zasilanie. (duże końcówki mocy w klasie AB zżerają więcej prądu spoczynkowego i nie tylko )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: MatyAS » 20 wrz 2013, o 18:27

Stwierdzenie faktu.
A co to wnosi do tematu? NIC!
A teraz porada.

MatyAS napisał(a):Nie widzę możliwości zmniejszenia mocy do 50W na 8 omach bez zmniejszenia zasilania do +/-40 V DC.
To jest po prostu niemożliwe...


Jeśli nie potrzeba dużo mocy, zawsze można dopasować zasilanie.
A czy ja (i Kol.matiz również!) nie napisałem tego wyżej? Więc - pytam ponownie:
CO TWÓJ POST WNOSI DO TEMATU?
(duże końcówki mocy w klasie AB zżerają więcej prądu spoczynkowego i nie tylko )
Kolejny popis elokwencji i merytoryki w wiadomości - Jak duże ma ją być te końcówki? Metr na pół, czy może dwa na dwa? :? :lol: :lol: :lol:
Wielkość końcówki ma GUZIK do znaczenia jaki prąd spoczynkowy płynie. To zależy od samej końcówki, użytych elementów itp. Np. znam kilka wzmacniaczy o mocy 300W (w sinusie na 4 omach) które wymagają 13-15mA na parę tranzystorów mocy. Są dwie pary, więc jak łatwo sobie obliczyć pobiera kilka razy mniej niż podobny wzmacniacz (tej samej klasy - AB) z pojedynczą parą w stopniu mocy. I co? Dużo to, czy mało? I akurat wielkość końcówki nie ma tu najmniejszego znaczenia.
jeżeli to nie kolejny troll-pozycjoner - a przepraszam, chyba raczej nie, bo ma więcej niż standardowe trzy posty
Znam takiego, który ma znacznie więcej postów (po0nad 800 - pisuje w prawie każdym temacie) a jest trollem...Więc chyba jednak ani staż, ani ilość postów nie są wykładnikiem... ;) :no:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: rafal.220 » 20 wrz 2013, o 19:17

A co to wnosi do tematu? NIC!
Wnosi... (matiz pisze posty po przemyśleniu, a ty... nie wiem z rutyny? )
A czy ja (i Kol.matiz również!) nie napisałem tego wyżej? Więc - pytam ponownie:
CO TWÓJ POST WNOSI DO TEMATU?
Nie napisaliście o konsekwencjach związanych z zastosowaniem wzmacniaczy większej mocy... (nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż taki wzmacniacz klasy AB dużej mocy ciągnie o wiele więcej prądu w porównaniu ze słabszym w tym samym modelu. I to nawet jeżeli nie głośno słucha się audio )
Kolejny popis elokwencji i merytoryki w wiadomości - Jak duże ma ją być te końcówki? Metr na pół, czy może dwa na dwa?
Widać że już nie maż niczego szczególnego do powiedzenia skoro wielkość kojarzysz z metrażem... (to już chłopaki z podstawówki wiedzą o co się rozchodzi, skoro mowa o prądzie.. No ale ty najwyraźniej prąd mierzysz metrówką... :D )

Co do prądu spoczynkowego to nawet te wzmacniacze o gorszej jakości z prądem 15mA na tranzystor pobiorą 2 razy więcej przy czterech tranzystorach, niż przy dwóch dolicz do tego jeszcze wartość napięcia zasilającego. (po co płacić za coś z czego nie będzie się korzystać)
Nie wspomnę już o normalnej pracy. (słuchając audio poniżej 50% mocy, to też dodatkowe ciepło przy wyższym napięciu zasilającym)
Znam takiego, który ma znacznie więcej postów (po0nad 800 - pisuje w prawie każdym temacie) a jest trollem...Więc chyba jednak ani staż, ani ilość postów nie są wykładnikiem...
A ja z kolei znam takiego któremu żaden trol nie dorówna, a który ma zawsze więcej do powiedzenia, zawsze jego jest racja, a na chwilę obecną przebywa na urlopie... :D
I trudno jest powiedzieć czy to urlop, czy może już emerytura... :D

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: MatyAS » 20 wrz 2013, o 21:05

matiz pisze posty po przemyśleniu, a ty... nie wiem z rutyny?
Możesz to nazywać jak chcesz. W kwestii wyliczenia mocy wzmacniacza pracującego w klasie AB najpierw policzyłem, a dopiero potem napisałem. Zresztą nie mam w zwyczaju pisać o czymś, czego nie jestem pewien. Ja tak już mam.
Nie napisaliście o konsekwencjach związanych z zastosowaniem wzmacniaczy większej mocy... (nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż taki wzmacniacz klasy AB dużej mocy ciągnie o wiele więcej prądu w porównaniu ze słabszym w tym samym modelu. I to nawet jeżeli nie głośno słucha się audio )
OK. Ty też nie napisałeś - podałeś jedynie w wątpliwość to co napisałem powyżej. Udokumentuj proszę, a dopiero potem się czepiaj. Zresztą - Po pierwsze chyba każdy wie, że nie ma wzmacniacza o sprawności ponad 100%, więc im większa moc tym większy jej pobór z sieci zasilającej - dla mnie jest to akurat normalne.Poza tym - Jak już policzysz (najlepiej na jakimś konkretnym przykładzie) podaj różnicę poboru mocy "przy cichym słuchaniu" wzmacniaczy o takich mocach o jakich mówiłeś.
skoro wielkość kojarzysz z metrażem.
Przepraszam - To Ty Kolego sympatyczny napisałeś o wielkości wzmacniacza, jako wyznaczniku poboru mocy. Więc teraz głupio się nie tłumacz, bo Ci (jak zwykle ) nie wychodzi...
Co do prądu spoczynkowego to nawet te wzmacniacze o gorszej jakości z prądem 15mA na tranzystor pobiorą 2 razy więcej przy czterech tranzystorach, niż przy dwóch dolicz do tego jeszcze wartość napięcia zasilającego.
Po pierwsze - "Gorszej jakości" nie znaczy że o mniejszym niż typowe (podawane w większości serwisówek) prądzie spoczynkowym, bo jakość nie ma tu nic do rzeczy. Po drugie taka typowa wartość prądy spoczynkowego w większości wzmacniaczy jest określana jako 40-50mA na parę tranzystorów mocy. I nie dlatego, że są "lepsze", ale tak po prostu łatwiej - nie trzeba podłączać generatora, oscyloskopu i nie trzeba obserwować dla jakiego prądu pojawią się zniekształcenia skrośne. W "fabryce" czy serwisie jest to też wygodne, bo pozwala na uzyskanie dobrych parametrów niezależnie od rozrzutu parametrów tranzystorów.
Nie wspomnę już o normalnej pracy
No właśnie - szkoda. Gdybyś wspomniał Twój post miałby jakąś wartość merytoryczną dla Autora, a tak - bicie piany... Wspomnę więc ja - Największą sprawność wzmacniacz klasy AB osiąga w okolicy 60% mocy wyjściowej. Ile to będzie dla 50% Ty policz/podaj/napisz - byle w zgodzie z prawdą.
a na chwilę obecną przebywa na urlopie...I trudno jest powiedzieć czy to urlop, czy może już emerytura...
Ach któż to, ach któż...? I co to ma do tematu ? Brakuje wiedzy, więc znów usiłujesz mnie obrazić?
Nie zachowuj się jak gówniarz, to nie będziesz tak postrzegany przez innych. Już Cię kiedyś o to prosiłem, ale jak widać wolisz nadrabiać chamstwem swoje braki merytoryczne.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: rafal.220 » 20 wrz 2013, o 22:36

Po pierwsze - "Gorszej jakości" nie znaczy że o mniejszym niż typowe (podawane w większości serwisówek) prądzie spoczynkowym, bo jakość nie ma tu nic do rzeczy. Po drugie taka typowa wartość prądy spoczynkowego w większości wzmacniaczy jest określana jako 40-50mA na parę tranzystorów mocy. I nie dlatego, że są "lepsze", ale tak po prostu łatwiej - nie trzeba podłączać generatora, oscyloskopu i nie trzeba obserwować dla jakiego prądu pojawią się zniekształcenia skrośne. W "fabryce" czy serwisie jest to też wygodne, bo pozwala na uzyskanie dobrych parametrów niezależnie od rozrzutu parametrów tranzystorów.
I nie tylko... takie żyłowanie parametrów 15mA na kanał ma też swoje wady... (osobiście stroję od 70 - 100 mA na parę. Fakt ,że jest to delikatny piekarnik, ale przynajmniej działa stabilnie i dynamicznie)
No właśnie - szkoda. Gdybyś wspomniał Twój post miałby jakąś wartość merytoryczną dla Autora, a tak - bicie piany... Wspomnę więc ja - Największą sprawność wzmacniacz klasy AB osiąga w okolicy 60% mocy wyjściowej. Ile to będzie dla 50% Ty policz/podaj/napisz - byle w zgodzie z prawdą.
za to kiepską ma w okolicy do 50% równowaga rezystancyjna (całka prądowa)
Ach któż to, ach któż...? I co to ma do tematu ? Brakuje wiedzy, więc znów usiłujesz mnie obrazić?
Nie zachowuj się jak gówniarz, to nie będziesz tak postrzegany przez innych. Już Cię kiedyś o to prosiłem, ale jak widać wolisz nadrabiać chamstwem swoje braki merytoryczne.
Jakim chamstwem... (znasz prawo względności ?)
Wiek tu nie ma nic do rzeczy, to jest kwestia charakteru. (wagi tak już mają)

Chyba tyle w temacie..

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: 000andrzej » 21 wrz 2013, o 13:56

Toście się napisali, aż autor zamilkł z wrażenia. Zapewne teraz ma niezły orzech do zgryzienia. Czy mógłby każdy z Was zaproponować ostatecznie swoje typy, bez przegadywania się kto jest trollem i kto na emeryturze?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: ECC88 » 21 wrz 2013, o 14:51

Nie mozna by im otworzyc wlasnego dzialu??? :mrgreen:

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz do samodzielnego złożenia

Postautor: MatyAS » 21 wrz 2013, o 16:30

Toście się napisali, aż autor zamilkł z wrażenia.
Nie ja zacząłem. :roll:
Czy mógłby każdy z Was zaproponować ostatecznie swoje typy
Po części swoje zaproponowałem (linki) więcej nie będę - Rafał i tak będzie mieć zawsze ostatnie słowo.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 182 gości