Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilacz do LED - trafo vs impulsowy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Deamos
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 15:04
Lokalizacja: Warszawa

Zasilacz do LED - trafo vs impulsowy

Postautor: Deamos » 15 wrz 2013, o 13:21

Witam,

Mam dylemat, jaki zasilacz dać do zasilania LED 12V, patrzę głównie z punktu widzenia jakości światła.
Chodzi mi o to, że na jakość światła, brak migotania itp. ma wpływ przede wszystkim jakość zasilania, dedykowane do LED-ów zasilacze impulsowe nie dają w pełni stałego napięcia, więcej mam zaufania do klasycznego transformatora (najlepiej toroidalnego) z prostownikiem i "wygładzaczem" przebiegu (Grets + kondensatory). Transformator pewnie będzie miał większe straty i może być problem ze stabilnością zasilania, ale to da się jakoś opanować.
Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz do LED - trafo vs impulsowy

Postautor: rafal.220 » 15 wrz 2013, o 16:50

Witam,

Mam dylemat, jaki zasilacz dać do zasilania LED 12V, patrzę głównie z punktu widzenia jakości światła.
Chodzi mi o to, że na jakość światła, brak migotania itp. ma wpływ przede wszystkim jakość zasilania, dedykowane do LED-ów zasilacze impulsowe nie dają w pełni stałego napięcia, więcej mam zaufania do klasycznego transformatora (najlepiej toroidalnego) z prostownikiem i "wygładzaczem" przebiegu (Grets + kondensatory). Transformator pewnie będzie miał większe straty i może być problem ze stabilnością zasilania, ale to da się jakoś opanować.
Co o tym sądzicie?
Co ty opowiadasz...
W dobrym impulsowym zasilaczu nie ma mowy o migotaniu światła, a same pulsacje napięcia mają niewielką amplitudę o wysokiej częstotliwości. (dużo wyższej niż 50 Hz)
No chyba że masz na myśli zasilacz impulsowy do żarówek halogenowych 12V (tu już nie ma filtracji napięcia na wyjściu)

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Zasilacz do LED - trafo vs impulsowy

Postautor: magikjl » 11 paź 2013, o 21:07

Zasilacze impulsowe do LEDów najczęściej są konstruowane, jako posiadające możliwość regulacji napięcia na wyjściu w zależności od napięcia na wejściu, więc mają małą bezwładność napięcia wyjściowego. Jeśli chcesz mieć piękne ledowe światło w domu, czu w sumie gdzie chcesz:)), to albo zasilacz stabilizowany prądu stałego - impulsowy ma minus, że załącza się z opóźnieniem, transformatorowy działa od razu super, przy wyłączeniu zazwyczaj LEDy jeszcze świecą przez chwilę(1-2s). Jeśli dobrze dobierzesz kondensatory na wyjściu, możesz uniknąć długiego czasu wygaszania, a jeśli do tego zasilacz będzie transformatorowy, to moment rozświetlania będzie natychmiastowy. Jeśli chcesz tylko trafo, mostek i kondensator - uważaj, żebyś nie przekroczył napięcia zasilania LEDów za mocno, bo się spalą :).
Dla przykładu:
trafo 12V
mostek Greatza przy mocy do 100W przyjmuję ok -1,5V
kondensator 100uF ~ (12V-1,5V)*1,4=14,7V , zapewne napięcie będzie niższe niż 14,7V dla nawet 20W, ale przy 3,3W (np przy uszkodzeniu pozostałych LEDów) może być groźne i uszkodzić ostatnie sztuki:(. Stabilizacja dodaje doskonały efekt braku migotania podczas spadków napięcia i doskonale przedłuża żywotność diod.
Pozdrawiam

michal121
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2016, o 07:57

Re: Zasilacz do LED - trafo vs impulsowy

Postautor: michal121 » 27 maja 2016, o 07:59


Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 89 gości