Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Układy mikroprocesorowe

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Pawelszary
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 16:57

Układy mikroprocesorowe

Postautor: Pawelszary » 15 wrz 2013, o 12:06

Witam, w tym roku doszedł mi nowy przedmiot zawodowy - układy mikroprocesorowe
I tutaj pytanie odnośnie literatury/ książki o mikroprocesorach tak żeby dobrze było z niej się uczyć, co mi polecacie?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: pajaczek » 15 wrz 2013, o 13:50

Może na początek dowiedz się na jakich mikroprockach będziesz się uczył, a później rozglądaj się za literaturą.

Pawelszary
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 16:57

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: Pawelszary » 16 wrz 2013, o 17:26

Napiszę Ci mój program naucznia, może wtedy mi coś doradzisz

1. Schemat blokowy systemu mikroprocesorowego oraz funkcje poszczególnych bloków. Sterowanie w systemie mikroprocesorowym
2. Pamięci sterowane w systemach mikroprocesorowych
3. Arytmetyka procesora oraz bity warunkowe
4. Mikroprocesor 8-bitowy lista rozkazów, tryby adresacji, przykładowe programy.
5. Mikrokontroler z rodziny 8051
6. Mikroprocesor 16-bitowy 8086 oraz inne procesory firmy Intel
7. Różne rodzaje mikrokontrolerów
8. Układy peryferyjne
9. Architektura komputera klasy PC

ruido

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: ruido » 16 wrz 2013, o 18:26

W miarę ogólnie o uC, to może książka "Mikrokontrolery - architektura, programowanie, zastosowania" autorstwa R. Pełki. Generalnie 8051, to nie najnowszy "krzyk techniki", ale pewnie jesteś w technikum, a tam to jest w programie (to tak, jak ze starymi maluchami, czyli 126p w technikum mechanicznym). Jeśli chcesz poznać inne układy i rodziny, i ogólnie się w to wkręcić, to polecam blog: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

Pawelszary
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 16:57

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: Pawelszary » 16 wrz 2013, o 18:46

Dziękuje za odpowiedź, na pewno zaopatrzę się w tę książkę R. Pełki. Obecnie tak jak odgadłeś uczę sie w technikum, układy mikroprocesorowe to przedmiot nowy, który doszedł mi w tym roku.
P.S może coś przychodzi Ci do głowy, jeszcze jakaś książka, bo osobiście preferuje korzystanie z różnego rodzaju książek, niż posługiwanie się Internetem :)

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: leonow32 » 16 wrz 2013, o 19:23

8051 to straszny dinozaur, ale jeszcze można go spotkać. Tymczasem 8086... przecież on ma 35 lat!!! Można by spytać, dlaczego nie 4004?

Jeśli chcesz się uczyć czegoś dla siebie, co Ci się potem przyda w przyszłości, to weź się za AVR. To świetne, tanie i często stosowane procesory. Jak je ogarniesz to możesz przeskoczyć na jakieś ARMy. W necie znajdziesz pełno materiałów na ten temat. 8051 Ci się nie przyda do niczego, chyba że na studiach jeszcze Cię dopadnie, ale potem to już na 100% nigdy więcej :) zwłaszcza, że studia byś skończył za ładnych parę lat, a wtedy weterani 8051 już zdążą odejść na emeryturę ;)

Tutaj znajdziesz parę recenzji książek
http://leon-instruments.blogspot.com/20 ... onice.html

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: pajaczek » 16 wrz 2013, o 19:50

Oj tam oj tam... 51'ka jest wciąż dość popularna choć nie ukrywajmy... od dawna głównie stare konstrukcje i szkoły ratują ją przed zapomnieniem. A co powiesz o Z80? A znam komercyjne rozwiązania, które są sprzedawane za grube pieniądze, wciąż developowane i można na tym zarobić ;)

Do Pawła:
Ja (niestety z Twojego punktu widzenia) uczyłem się głównie z treści w sieci, więc z konkretnych książek ci nic nie polecę (coś mi się tam przewijało, ale nigdy nie czytałem dogłębnie książek o '51). Za to mogę Ci polecić cegiełkę odnośnie ostatniego punktu... Anatomia PC wydawnictwa Helion, nie musisz kupować najnowszego wydania (cegła ale i cena nie najniższa), starsze można kupić za znacznie mniejsze pieniądze zwłaszcza z "drugiej ręki" a przy tym będą bardziej tematycznie obejmować interesujące Cię starsze rozwiązania.

Ale niestety prawda jest taka, że najlepsze i najpełniejsze, a przy tym darmowe materiały znajdziesz w sieci

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: rafal.220 » 16 wrz 2013, o 20:11

Ale niestety prawda jest taka, że najlepsze i najpełniejsze, a przy tym darmowe materiały znajdziesz w sieci
Zgadza się... Tylko nie każdy zna techniczny angielski tak jak ty...
No ale wystarczy odrobina spolszczenia i nie ma wymówki... (kończę kolejny programik. Zobaczymy co z tego wyjdzie. :) )

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Re: Układy mikroprocesorowe

Postautor: radzio » 16 wrz 2013, o 20:19

Tymczasem 8086... przecież on ma 35 lat!!!
I po dziś dzień jego klątwa ciąży nad każdym komputerem PC. Podważanie sensu nauki architektury 8086 jest jak podważanie sensu nauki twierdzenia Pitagorasa na matematyce.
8051 Ci się nie przyda do niczego, chyba że na studiach jeszcze Cię dopadnie, ale potem to już na 100% nigdy więcej :) zwłaszcza, że studia byś skończył za ładnych parę lat, a wtedy weterani 8051 już zdążą odejść na emeryturę ;)
No popatrz :
- otwieram firmowego JTAGa Xilinxa na USB i co tam widzę? 8051!
- otwieram debugger uLink firmy KEIL i co widze? 8051!
- otwieram popularny analizator stanów logicznych na USB i co widzę? 8051!
- otwieram zaawansowany wewnątrzukładowy emulator mikrokontrolerów i co widzę? 8051!
- praktycznie każda bardziej zaawansowana płytka rozwojowa dla FPGA/CPLD zawiera mikrokontroler 8051

Mógłbym tak wyliczać i wyliczać, ale podejrzewam iż 90% sprzętu z USB HiSpeed jest zbudowana w oparciu właśnie o 8051 (jak wszystkie wymienione powyżej na Cypress EZ-USB).

Oczywiście jest to jedno konkretne zastosowanie i absolutnie nie uzasadnia sensu nauki 8051 w szkole średniej, niemniej jednak takie buńczuczne stwierdzenia że wiedza o 8051 (lub, o zgrozo, 8086) nadaje się jedynie tylko na śmietnik są mocno przesadzone.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 225 gości