Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Widoczność wiązki lasera

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

SpeedyJack
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2013, o 19:37

Widoczność wiązki lasera

Postautor: SpeedyJack » 20 sie 2013, o 19:48

Witam, pewno ten temat pojawiał sie juz na wielu różnych forach lecz nigdy nie padła konkretna odpowiedź, licze ze tutaj bedzie inaczej :) Poszukuje wskaźnika laserowego ( 532 mm) którego zielona wiązka będzie dobrze widoczna w dymie z wytwornicy. Dodaje ze miałoby to zastosowanie na imprezach gdzie sala nie przekracza wymiarów 15 x 15 i dym w większej części będzie ja wypełniał. Teraz pytanie, jaki laser trzeba zakupić , o jakiej mocy, żeby wiązka dawała dobry efekt wizualny :) proszę o pomoc .

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 21 sie 2013, o 15:28

Witam.
O dobry efekt nie jest trudno, lecz trzeba liczyć się z bezpieczeństwem osób trzecich, bowiem wiązka laserowa nie jest obojętna dla oczu. :!:

SpeedyJack
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2013, o 19:37

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: SpeedyJack » 21 sie 2013, o 16:32

Zdaje sobie z tego sprawę :) lasery maja znajdowac sie na rekawiczkach i ich wiazki maja przechodzic ponad głowami bawiacych sie :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 21 sie 2013, o 16:46

Myślę że diodka 2W powinna wystarczyć... (Oczywiście nie jest to tani interes.)
Do tego możesz dać odpowiedni driver, który zapewni ci elastyczność emitowanej wiązki w zależności od potrzeb..

SpeedyJack
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2013, o 19:37

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: SpeedyJack » 21 sie 2013, o 17:42

Dioda? Rozchodzi mi sie o wskaznik laserowy takiego wyglądu http://www.cyfronika.com.pl/semi/diodyl ... moduly.htm . Nie rozumiem jednej rzeczy, niektore lasery o tej samej mocy kosztuja do 50-60 zł a ten 300-400 zł.. Czym sie róznia?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 21 sie 2013, o 18:38

Czegoś tu nie rozumiem...
Po co ci wskaźnik laserowy na dyskotekę ?
Po prostu kupujesz diodę z ewentualnym chłodzeniem, kolimatorem oraz driverem...
Z 5 mW, to raczej efektu nie zrobisz.
Jeśli planujesz coś konkretnego, to moduł laserowy 2W do tego odpowiednie galvo, i rozświetlasz cały sufit... :D
Z resztą kombinuj po swojemu. (ja miałem okazję zobaczyć konkretne rzeczy)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: MatyAS » 21 sie 2013, o 20:31

Myślę że diodka 2W powinna wystarczyć...
Żeby powypalać siatkówki wszystkich jacy się napatoczą przypadkiem - na pewno...
Zanim zacznie Kolega doradzać, może zapozna się z mocami laserów jakie są uznane za bezpieczne? Co innego laser dyskotekowy - gdzie promień jest "przemiatany"a co innego gdy samym promieniem kieruje ręka. Można założyć, a raczej powinno się założyć, że każda moc powyżej dopuszczalnej (bezpiecznej) w takim zastosowaniu jest proszeniem się o kłopoty.
Tak czy inaczej - nie sądzę żeby w takim zastosowaniu (rękawiczka z doczepionym wskaźnikiem) była potrzebna jakaś ogromna moc. Właśnie ze względu na mniejszą prędkość przemiatania (ilość energii na jednostkę powierzchni jest mniejsza)promieniem i zadymienie pomieszczenia. Z tego co jestem w stanie stwierdzić nawet 1mW laser czerwony (a więc mniej "widoczny" niż zielony) jest dość dobrze widoczny w takich warunkach.
lasery maja znajdowac sie na rekawiczkach
Po prostu kupujesz diodę z ewentualnym chłodzeniem, kolimatorem oraz driverem...
Z 5 mW, to raczej efektu nie zrobisz.
Jeśli planujesz coś konkretnego, to moduł laserowy 2W do tego odpowiednie galvo, i rozświetlasz cały sufit...
Jak zwykle - zero czytania ze zrozumieniem.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 21 sie 2013, o 20:43

ilość energii na jednostkę powierzchni jest mniejsza)promieniem i zadymienie pomieszczenia. Z tego co jestem w stanie stwierdzić nawet 1mW laser czerwony (a więc mniej "widoczny" niż zielony) jest dość dobrze widoczny w takich warunkach.
A gdzie tam... takie zabawki 1mW to sobie możesz kupić w kiosku ruchu, razem z zapalniczką :lol:

Co do laserów mocy, to wszystko zależy od tego jak ustawisz skupienie kolimatora. (sam zresztą napisałeś o ilości energii na jednostkę powierzchni)
Po prostu ustawiasz większe rozproszenie, i jedziesz "grubymi wstęgami" po suficie. Efekt znakomity :)

Laser 1mW hmm.. To tak jak strzelanie gwiżdżących fajerwerków bez konkretnych efektów wizualnych... pff..

SpeedyJack
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2013, o 19:37

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: SpeedyJack » 22 sie 2013, o 10:43

Panowie chodzi o takie cuś http://www.trinaryproducts.com/wp-conte ... 24x873.jpg. Ma byc widac wiazki w serio gestym dymie, możecie dac konkretna odpowiedz jakiego zielonego lasera tutaj użyc? (najlepiej link) bardzo prosze :) co o tym powiecie? lipa czy starczy do zrobienia ładnego efektu na pare sekund? http://club.dx.com/reviews/text/26886

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 22 sie 2013, o 16:31

10mW to nie dużo i nie wiem czy poradzi sobie z gęstym "dymem"

Skoro efekt ma trwać kilka sekund, to myślę że zwykła obudowa od wskaźnika laserowego powinna sobie poradzić z odprowadzeniem ciepła z diodki mocy...

Poszukaj diodek 1 - 2W i zamontuj we wskaźniku (z rozmiarem obudowy diodki nie powinno być problemu, ponieważ są one standaryzowane)

Osobiście uważam, że dioda mocy powinna sobie świetnie poradzić w takich warunkach. (tylko pamiętaj aby na kolimatorze nie ustawiać maleńkiego punktu, bo przez przypadek wypalisz sobie albo komuś oczy. Nawet przy sporym rozproszeniu wiązki efekt powinien być zaj... zwłaszcza w gęstym "dymie". )

Uwaga. Ze względu na zagrożenie utraty wzroku (bądź inne poważne uszczerbki na zdrowiu wynikające choćby z możliwego promieniowania UV), zarówno przez operatora, jak i osoby postronne, zalecamy umiarkowane zaufanie do porad umieszczonych przez użytkownika w tym, jak i następnych postach w tym temacie.
Lasery tej mocy są niebezpieczne, a operowanie nimi wymaga dużej wiedzy i szkoleń.
Moderator.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: ECC88 » 22 sie 2013, o 19:23

Jeżeli chcesz laserami sobie machać taką rękawiczką w pomieszczeniu gdzie znajduje się więcej osób, to tego typu urządzenie powinno ci wystarczyć:
Obrazek
http://www.amazon.de/Kobert-Laserpointe ... serpointer

( nie wiem czy to 0,9mW to też nie za dużo ? )

Nie wiem jak w Polsce ? Ale w Niemczech żeby na imprezach obsługiwać efekty laserowe o większej mocy, to trzeba przejść 3 dniowe seminarium dotyczący Mocy, Bezpieczeństwa itd. itp.

O mocach światła laserowego, o których tu piszecie, to nie potrzeba takich wielkich nawet aby wypalić płytę CD w domowym laptopie. A już o oczach nie wspomnę.

Nie zaczynam tutaj żadnej dyskusji tylko uważajcie na oczy !!!
Znam przypadek który się nie wesoło skończył. To był naprawdę moment.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 22 sie 2013, o 19:46

Nie zaczynam tutaj żadnej dyskusji tylko uważajcie na oczy !!!
Znam przypadek który się nie wesoło skończył. To był naprawdę moment.
Przyłączam się do tego apelu. BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA.
Jednak nie oszukujmy się... Dobry efekt, to odpowiednia moc. (fotony z powietrza się nie biorą, a płytkę można tak łatwo wypalić, jak zniszczyć czyjś wzrok.. Wszystko zależy od skupienia energii.. )
Z laserami trzeba po prostu uważać, podobnie jak z pokazem sztucznych ogni... (aby był efekt potrzebny jest power, oraz świadomość tego jak należy to odpowiednio zrealizować )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: MatyAS » 23 sie 2013, o 12:35

Poszukaj diodek 1 - 2W i zamontuj we wskaźniku (z rozmiarem obudowy diodki nie powinno być problemu, ponieważ są one standaryzowane)
Przyłączam się do tego apelu. BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA.
Prosiłem kilkukrotnie, poproszę jeszcze raz:
Nie znasz się - nie wypowiadaj się. Najpierw radzisz zastosować diodę laserową KILKU-WATOWĄ, a teraz uważasz, ze bezpieczeństwo to podstawa? Nagle sobie uświadomiłeś własną głupotę, czy może widmo prokuratora i odpowiedzialności Cię dopadły? I nie pisz mi tu o ustawieniu skupienia kolimatorem - jak niby masz to zrobić, gdy nie masz żadnej (podkreślam - ŻADNEJ) możliwości sprawdzenia jaka gęstość energii jest ustawiona po takiej regulacji? I może nam wyjaśnisz na jakiej odległości masz to mierzyć? I czym?
Pieprzysz bzdury, nabijasz posty i sam niczym się nie przejmujesz - oby tylko zaliczyć posta...
A co do przykładu z fajerwerkami... Akurat tak się składa, że pokazy profesjonalne (a więc dla ludzi i przy ich obecności na widowni/obiekcie ) wykonywać mogą jedynie profesjonaliści - i oni w odróżnieniu od Ciebie wiedzą co czynią i jaka odpowiedzialność na nich spoczywa.
Daruj sobie odpowiedzi na mój post. Nie masz żadnych podstaw do tego, żeby wypowiadać się na tematu o których nie masz zielonego nawet pojęcia, więc zamilcz.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: rafal.220 » 23 sie 2013, o 13:45

Daruj sobie odpowiedzi na mój post. Nie masz żadnych podstaw do tego, żeby wypowiadać się na tematu o których nie masz zielonego nawet pojęcia, więc zamilcz.
O proszę wypowiada się specjalista od wymiany laserów CD...
Nie znasz się - nie wypowiadaj się. Najpierw radzisz zastosować diodę laserową KILKU-WATOWĄ, a teraz uważasz, ze bezpieczeństwo to podstawa? Nagle sobie uświadomiłeś własną głupotę, czy może widmo prokuratora i odpowiedzialności Cię dopadły? I nie pisz mi tu o ustawieniu skupienia kolimatorem - jak niby masz to zrobić, gdy nie masz żadnej (podkreślam - ŻADNEJ) możliwości sprawdzenia jaka gęstość energii jest ustawiona po takiej regulacji? I może nam wyjaśnisz na jakiej odległości masz to mierzyć? I czym?
Od samego początku pisałem o bezpieczeństwie, tak więc nie wciskaj mi tu jakiś wyssanych z palca teorii.. :twisted:
Co do rozproszenia to wystarczy iż z 1m wyniesie ono ok. 1mW na milimetr kwadratowy biorąc pod uwagę powierzchnię "plamki" (im dalej tym większe rozproszenie energii)
W końcu nikt tym sobie nie będzie świecił bezpośrednio w oko.. :twisted:

Tak na marginesie, to wiesz jak fajnie gwiżdże publiczność ?
Właśnie na takie owacje zasługuje pokaz w gęstym dymie przy użyciu lasera o mocy znamionowej 1mW (to już lepszy efekt robią żarówki :D )

I nie pisz mi tu o jakiś super specjalistach, bo w dzisiejszych czasach każdy może być specjalistą. (wystarczą szczere chęci oraz zaangażowanie w określonej dziedzinie) :twisted:

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: MatyAS » 30 sie 2013, o 14:42

Od samego początku pisałem o bezpieczeństwie
No, fakt.
wiązka laserowa nie jest obojętna dla oczu.
Tylko, że "nie jest obojętna" brzmi tak, jakby chodziło o chwilowe oślepienie, a nie kalectwo do końca życia.
A o to przy laserze tej (2W) mocy aż się prosi...
Myślę że diodka 2W powinna wystarczyć...
Co do laserów mocy, to wszystko zależy od tego jak ustawisz skupienie kolimatora...Po prostu ustawiasz większe rozproszenie, i jedziesz "grubymi wstęgami" po suficie. Efekt znakomity
Jest jednak pewna subtelna różnica pomiędzy skupioną wiązką a światłem jak z reflektora - przy tej pierwszej (ostatecznie po to się stosuje laser, żeby uzyskać skupioną wiązkę- jednolitą na całej jej widocznej długości) uzyskuje się promień, a przy "rozostrzeniu" skupienia cały efekt bierze w łeb. Więc co to za "znakomity efekt" miałeś na myśli? Gdyby Autorowi chodziło o takie światło, zamiast o lasery pytałby o latarki...
A wracając do bezpieczeństwa o którym to Kolega rzekomo od samego początku wspominał:
Dopiero po poście Kol.ECC88 nagle zaczął Kolega zauważać, że:
BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA.
Jednak nie oszukujmy się... Dobry efekt, to odpowiednia moc. (fotony z powietrza się nie biorą, a płytkę można tak łatwo wypalić, jak zniszczyć czyjś wzrok..
Do tej pory laser był tylko "nieobojętny", aż tu ni stąd ni zowąd okazało się, ze jest groźny... Ciekawostka. :o
O skupieniu już pisałem, ale wracając do wypowiedzi Kolegi:
wystarczy iż z 1m wyniesie ono ok. 1mW na milimetr kwadratowy
- Kolega to wyliczył? Biorąc pod uwagę jakie wytyczne? Jakiej powierzchni musiała by być wtedy plama lasera o mocy emisji 2 W? Z jakiej odległości? Z 1m? A co gdy ręka "obuta" w taką uzbrojoną laserami (bo Autor wyraźnie zaznaczył, o jaki efekt chodzi) nie ma tego jednego metra? I nagle Autora nos zaswędzi? A gdy ktoś ciekawski zbliży się bliżej?
W końcu nikt tym sobie nie będzie świecił bezpośrednio w oko..
Poproszę o taką gwarancję na piśmie. Z numerem konta, które poszkodowany może obciążyć na okoliczność zasądzonego odszkodowania.
I nie pisz mi tu o jakiś super specjalistach, bo w dzisiejszych czasach każdy może być specjalistą. (wystarczą szczere chęci oraz zaangażowanie w określonej dziedzinie)
- KAŻDY... no faktycznie... biorąc pod uwagę beztroskę Kolegi i udzielanie się w każdym możliwym temacie, niezależnie od tego, czy ma Kolega jakieś wiadomości z omawianej dziedziny, czy nie; Masz Kolego całkowitą rację. KAŻDY MOŻE BYĆ... tyle, że nie specjalistą, a kimś kto się za takiego uważa.
Żałosne... :no: :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Widoczność wiązki lasera

Postautor: pajaczek » 30 sie 2013, o 15:44

Proponuję dać sobie już spokój z tym nieszczęsnym laserem (nie mówiąc o przekomarzankach).

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 138 gości