Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Moduł DMA zadanie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kalop1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2013, o 21:53

Moduł DMA zadanie

Postautor: kalop1 » 30 maja 2013, o 21:55

Witam

Chciałbym się zwrócić o pomoc w zadaniu jakie dostałem do rozwiązania które brzmi:
Moduł DMA przesyła do pamięci znaki z urządzenia transmitującego z szybkością 9600bit/s stosując wykradanie cyklu. Procesor pobiera rozkazy z szybkością miliona rozkazów na sekundę. O ile procesor będzie spowolniony przez moduł DMA?
Nie mam pojęcia jak się za to zabrać czy to się jakoś wylicza czy odpowiedzią jest jakiś opis szukałem nie tylko w internecie i nie mogę znaleźć wskazówek do tego zadania. Na wstępie informuję że wiem z grubsza co to jest wykradanie cyklu, dma itd.
Z góry dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Moduł DMA zadanie

Postautor: brun » 31 maja 2013, o 09:56

Nie jestem pewien, ale chyba potrzebna byłaby jeszcze informacja ile bitów jednorazowo jest przesyłanych, tzn. czy te 9600 bitów/s jest przesyłanych bit po bicie, czy może np. w ramkach po 8 bitów. W każdym razie sposób rozwiązywania czegoś takiego, jeżeli dobrze rozumiem, wyglądałby następująco:

x - liczba taktów w ciągu sekundy, które DMA zabiera mikroprocesorowi
rozmiar_ramki - liczba bitów przesyłanych jednorazowo przez DMA

9600
--------------------- = x
rozmiar_ramki


W ten sposób wiesz już, ile taktów w ciągu sekundy jest zabieranych. Stara częstotliwość pracy procesora = 1M taktów procesora. Nowa częstotliwość pracy procesora = (1M - x) taktów procesora. Czyli wychodzi na to, ze procesor będzie spowolniony o x taktów.

Zadanie raczej prościutkie, na pewno ktoś u ciebie w klasie/na roku wie jak to rozwiązać i może ci potwierdzić czy sie liczy to w ten sposób ;)

kalop1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2013, o 21:53

Re: Moduł DMA zadanie

Postautor: kalop1 » 31 maja 2013, o 10:51

Dzięki wielkie naprawdę za pomoc

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 157 gości