Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Ciamek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 mar 2013, o 19:08

Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: Ciamek » 27 mar 2013, o 19:09

Witam!
Mam następujący problem do rozwiązania - chcę stworzyć układ z kilkoma silnikami (jak na razie będzie to 9, może mniej) prądu stałego, które będą włączane i wyłączane według ustalonego schematu logicznego. Są to najprostsze, żadne tam krokowe, wymontowane z różnych urządzeń silniczki (np. MDN3BT3CSAS). Małym ułatwieniem jest to, że nie ma potrzeby kontrolowania kierunku obrotów, tylko włącz-wyłącz.

Pytanie jest takie - czy istnieje i jaki jest najprostszy sposób stworzenia takiego układu? Kluczowe jest dla mnie sterowanie w oparciu o schemat logiczny z normalnymi poleceniami OR czy AND, w którym niektóre silniki mają np. być włączone przez określony czas, a następnie wyłączone - zatem niezbędny będzie raczej sterownik PLC czy inny tego rodzaju. Czy istnieje może jakieś urządzenie podłączane i sterowane przez komputer, które może sterować zestawem takich kilku silników na zasadzie "teraz dostarcz prąd do tego", "teraz wyłącz prąd temu"? Przypominam, że kierunki obrotów nie są istotne.

Informuję też, że nie jestem mocno początkujący i wiele rzeczy może być dla mnie niezrozumiałych - liczę na wyrozumiałość. Dzięki za wszelką pomoc!

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: matrix » 27 mar 2013, o 19:21

Nie wiem czy nie zostanę posądzony o herezje i wprowadzanie na siłę procesorów tam gdzie można ich uniknąć, ale według mnie procesor i oprogramowanie go daje Ci najwięcej możliwości. Możesz ustalić sobie dowolny czas w dowolnych granicach i dla dowolnego silnika. A przy tym potrzeba mało elementów.

Zwykły procesor avr lub podobny jaki będziesz umiał oprogramować. W tym przypadku nawet attiny 2313.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: pajaczek » 27 mar 2013, o 20:27

Matrix: to nie herezje... w tym przypadku - kilka silników - nie warto raczej brać na serio innych rozwiązań. Dla pojedynczego silnika można było by rozważać np. jakieś układy multiwibratora. Dla 9 silników... µC + zestaw sterowników (lub tranzystorów, względnie jeszcze separacji optycznej) dla zapewnienia bezpieczeństwa portów µC, wszystko zależy jakie to silniki. Elastyczność rozwiązania... nieoceniona, a przy tym koszt w porównaniu do PLC groszowy.

Ps. Temat przenoszę, DIY ma inne przeznaczenie.

Ciamek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 mar 2013, o 19:08

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: Ciamek » 27 mar 2013, o 21:25

Wielki dzięki!
W całości martwi mnie jeszcze tylko jedna rzecz... Procesor wysyła elektryczne sygnały sterujące, jednak przecież w żaden sposób nie są one przeznaczone na napędzanie silniczków, będzie potrzebne dla nich dodatkowe źródło zasilania. I teraz - jak to, że procesor wyśle sygnał (gdzie on go wyśle?) typu "zapodaj silnikowi prąd" przekłada się na faktyczne dostarczenie napięcia do napędu? "Czemu" procesor powinien wysłać sygnał, jak to fizycznie mogłoby wyglądać? Po prostu dodatkowe przekaźniki i styczniki?
Mam nadzieję, że tym razem nie palnąłem jakiegoś głupstwa...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: pajaczek » 27 mar 2013, o 22:12

Przekaźniki czy styczniki... to ew. dla rzadkich zdarzeń włącz/wyłącz. Tranzystory... albo scalone sterowniki (pokroju l293)
Google podpowiada tyle opracowań na ten temat, że aż wstyd... poszukaj, poczytaj i jak będziesz miał wówczas pytania pisz.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: matrix » 27 mar 2013, o 22:27

Zależy jakiej mocy silniki. Ja proponuję przekaźniki sterowane z procesora poprzez tranzystory lub driver ULN2803. Zastosowanie przekaźników daje Ci szerokie pole popisu odnośnie prądu jakiego będą potrzebować silniki. No chyba że to jakieś mało prądożerne silniczki to wystarczą zwykłe tranzystorki.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: pajaczek » 27 mar 2013, o 22:30

Istnieją też tranzystory mocy ;) choć to już wyższa jazda. A przekaźnikiem nie zaklapiesz kilka razy na sekundę bo go wykończysz.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: matrix » 27 mar 2013, o 22:43

No nie, ale rozmowa była o tym że mamy jedną prędkość i jeden kierunek.
Elementy wykonawcze dobieramy do założeń.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: ECC88 » 28 mar 2013, o 01:11

Ostatnio zmieniony 28 mar 2013, o 02:00 przez ECC88, łącznie zmieniany 1 raz.

Ciamek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 mar 2013, o 19:08

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: Ciamek » 28 mar 2013, o 01:23

Dobra, teraz pora zajrzeć i dowiedzieć się konkretów :)
Dzięki za pomoc i wyznaczenie ścieżki!

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: rafal.220 » 28 mar 2013, o 16:44

Jeżeli interesują Ciebie proste polecenia typu OR, AND, liczniki, bądź inne algorytmy blokowe, to możesz rozejrzeć się za jakimś kompilatorem graficznym. (co do sterownika, to już sam zdecydujesz o tym czy kupujesz gotowy, czy może sam budujesz)

Ciamek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 mar 2013, o 19:08

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: Ciamek » 2 kwie 2013, o 19:33

Rozumiem, że taki procesor obsługuje polecenia typu "czekaj przez pewną ilość (mili)sekund" z języka programowania, tak?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: rafal.220 » 2 kwie 2013, o 20:08

Te języki tekstowe są niczym kłoda pod nogi...
Ja tam wywodzę się z układów CEMOS i wiem co w "trawie piszczy"...
Rozumiem, że taki procesor obsługuje polecenia typu "czekaj przez pewną ilość (mili)sekund" z języka programowania, tak?
Jak masz niewielki projekt z selekcją urządzeń i czasami, to napisz czego oczekujesz, a zrealizuję to zadanie. (problem w tym że na razie Vamgraf jest w trakcie rozwoju komunikacji zmiennych z komputerem)

Na chwilę obecną mogę Ci zaoferować program który będziesz obsługiwał ze sterownika... :)

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: virgo » 2 kwie 2013, o 20:51

Te języki tekstowe są niczym kłoda pod nogi...
W życiu codziennym też pewnie wolałbyś pismo obrazkowe, jak na ścianach jaskiń, bo ta cała ortografia i język "tekstowy" to tylko kłoda pod nogi... :D
Ja tam wywodzę się z układów CEMOS i wiem co w "trawie piszczy"...
W kolejnym twoim wpisie czytam o układach CEMOS, ale nic nie mogę znaleźć na ich temat. Możesz przybliżyć zagadnienie?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Logiczne sterowanie wieloma silnikami prądu stałego

Postautor: rafal.220 » 2 kwie 2013, o 21:23

W życiu codziennym też pewnie wolałbyś pismo obrazkowe, jak na ścianach jaskiń, bo ta cała ortografia i język "tekstowy" to tylko kłoda pod nogi...
Wiesz ? może skup się na problemie autora...
Kluczowe jest dla mnie sterowanie w oparciu o schemat logiczny z normalnymi poleceniami OR czy AND
W kolejnym twoim wpisie czytam o układach CEMOS, ale nic nie mogę znaleźć na ich temat. Możesz przybliżyć zagadnienie?
Ktoś mądry kiedyś powiedział "szukajcie a znajdziecie" ... Zaś mądry filozof stwierdził "nie szukajcie dziury w całym" (to by było tyle...)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 78 gości