Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Książki na początek

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

CraVen
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, o 22:50

Książki na początek

Postautor: CraVen » 13 lut 2013, o 22:57

Witam, kilka dni temu zacząłem swoją przygodę z elektroniką, aktualnie jestem w 2 LO, mam 17 lat.
Poczytałem trochę na różne tematy itp, starałem się zrozumieć Prawo Ohma, Kirchhoffa rozwiązując zadania z pomocą, jakoś idzie, jutro kupuję płytkę stykową, rezystory, diody itp aby móc testować dokładniej. Wracając do tematu, chciałbym się dowiedzieć jakie lektury do przeanalizowania byście polecali i co powinienem na początek bardziej ogarnąć.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Książki na początek

Postautor: brun » 13 lut 2013, o 23:54

Jak dla mnie najlepsza na początek(potem w sumie też), tak żeby zrozumieć elektronikę od podstaw, to Horowitz P. Hill W. - Sztuka Elektroniki, szczególnie polecam tom 1 ;)

Jak dobrze poszukasz, to da radę na allegro kupić oba tomy(używane), za mniej niż 50 zł z przesyłką :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Książki na początek

Postautor: pajaczek » 14 lut 2013, o 12:17

Brun mnie ubiegł ;)

Oczywiście sztuka elektroniki to świetny pomysł, sam swego czasu kupiłem głównie po to, by mieć pod ręką w razie właśnie młodych osób które potrzebowały korepetycji czy zachęty. Do tego poszperaj po sieci, sporo jest portali. Jeżeli jest w Twojej miejscowości średnio duża biblioteka (lub lepiej uczelnia techniczna) to udaj się do niej i zapytaj czy nie mają Elektroniki Dla Wszystkich, Praktycznego Elektronika*) (stare pismo) to są (były) miesięczniki z wieloma kursami dla początkujących, lub innych pism o tym traktujących i poprzeglądaj.

*) Nie mylić z Elektroniką Praktyczną 8)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Książki na początek

Postautor: rafal.220 » 14 lut 2013, o 16:56

Zgadza się, chodź tu na EP też jest bardzo dużo ciekawych tematów związanych z elektroniką... (wystarczy poczytać)

CraVen
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, o 22:50

Re: Książki na początek

Postautor: CraVen » 14 lut 2013, o 20:55

Wielkie dzięki panowie :) Zaraz zamówię Horowitz P. Hill W. - Sztuka Elektroniki
Pozdrawiam

Dodano po namyśle:
Chciałbym właśnie dodać że zacząłem na początek rozwiązywać zadania tego typu :
http://www.youtube.com/watch?v=0PHL7QeVkwA
http://www.youtube.com/watch?v=AWaxxJqS358

Nie wiem czy dobrze robię zaczynając od tego typu zadań? Może polecalibyście coś innego w miarę łatwego na początek ?:)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Książki na początek

Postautor: rafal.220 » 14 lut 2013, o 21:50

Tego typu zadania są dobre na początek, zwłaszcza iż wszystko jest dokładnie omówione...
Osobiście uważam że najlepszym rozwiązaniem była by pracownia, w której ktoś wyjaśnił by Ci podstawy meteorologii, przedstawiając proste zadnia przy pomocy fizycznych urządzeń elektrycznych... (poczynając od podstaw pomiaru prądu oraz napięcia stałego)

Moim zdaniem edukacja w tym zakresie powinna odbywać się równolegle.
A więc pierwsza godzina w pracowni to wykład teoretyczny, a kolejne 4 to już zadania na ostro z prądem, w których profesor koordynuje Twoje myślenie oraz podejmowane działania... 8)

CraVen
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, o 22:50

Re: Książki na początek

Postautor: CraVen » 14 lut 2013, o 22:12

Z chęcią, niestety nie mam takich możliwości... Będę walczył sam :)
Po LO wybiorę się do szkoły policealnej na Technika Elektronika, na studniach nie dał bym sobie rady w temacie elektroniki :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Książki na początek

Postautor: pajaczek » 14 lut 2013, o 22:38

Jeżeli w miarę radzisz sobie z matmą/fizyką (nie wiem jaki jest poziom Twojej szkoły), oraz... trochę popracujesz sam, to myślę że na studiach poradzisz sobie spokojnie. Faktem jest że łatwiej mają osoby po technikum, ale że tylko oni sobie radzą to mit, przede wszystkim trzeba mieć zacięcie, pracować i się nie poddawać. Chociaż technicy również są potrzebni, i czasem łatwiej znaleźć pracę niż inżynierom... ale ważniejsze jest co umiesz, a nie sam papier.
ktoś wyjaśnił by Ci podstawy meteorologii,
... ale raczej CraVen nie chciał się uczyć wróżenia z chmur.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Książki na początek

Postautor: rafal.220 » 15 lut 2013, o 16:50

Skoro chcesz zostać samoukiem, to na początku musisz stwierdzić co masz, a czego jeszcze nie posiadasz do owej nauki... (mam tu na myśli sprzęt typu multimetr, jakiś prosty stabilizowany zasilacz z możliwością regulacji prądu oraz napięcia, elementy bierne)

Dobrze by było abyś miał możliwość odzwierciedlenia prostych zadań w postaci fizycznych obwodów elektrycznych. (taki sposób wpływa na wyobraźnie, oraz ułatwia pojmowanie czystej teorii.)
Chociaż technicy również są potrzebni, i czasem łatwiej znaleźć pracę niż inżynierom... ale ważniejsze jest co umiesz, a nie sam papier.

Oczywiście nie zaprzeczam, chodź niestety bywają wyjątki... (są jeszcze tacy dla których liczy się papier, a nie zdolności oraz zacięcie w danym kierunku co z kolei wpływa na drugorzędność tej sprawy)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Książki na początek

Postautor: Wojtek » 16 lut 2013, o 07:23

Zagladnij również do zasobów http://www.elportal.pl/index.php?module ... 60&meid=13 są tam świetne artykuły.
Ja zaczynasz całkowicie od podstaw to zastanów się też nad "Elektronika dla każdego. Przewodnik" jest również w wersji ebook http://ebookpoint.pl/ksiazki/elektronik ... elekdk.htm

CraVen
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, o 22:50

Re: Książki na początek

Postautor: CraVen » 16 lut 2013, o 13:34

Wielkie dzięki panowie za taką pomoc i zainteresowanie... Coś na pewno wybiorę... Przyznam się że początki są najgorsze, niektórych spraw nie mogę zrozumieć, ale szukam, szperam i jakoś wychodzi :)

Pozdrawiam Michał :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Książki na początek

Postautor: rafal.220 » 16 lut 2013, o 15:48

Osobiście pamiętam swoje początki... (też jestem takim samoukiem )
Na początku było bardzo trudno, zwłaszcza że nie miałem kasy na nic... (czasem ktoś dał stary popsuty telewizor, albo radio z którego odzyskiwałem podzespoły do eksperymentów)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Książki na początek

Postautor: ECC88 » 16 lut 2013, o 18:36


CraVen
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, o 22:50

Re: Książki na początek

Postautor: CraVen » 17 lut 2013, o 18:24


Posiadam Akurat 25 zł więc waham się czy wziąć Układy Scalone i Technika Cyfrowe czy Elementy?
Ostatnio zmieniony 17 lut 2013, o 18:50 przez CraVen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Książki na początek

Postautor: rafal.220 » 17 lut 2013, o 18:39

Heh z kont ja znam ten problem ?...

Wracając do rzeczy, to trudno mi jest cokolwiek doradzić...
Z jednej strony na początek książka jest dobra, a z drugiej podstawowe informacje możesz doczytać w internecie...
Nie wiem co Ci podpowiedzieć. (może jakiś zestaw do samodzielnego montażu, typu niewielki stabilizowany zasilacz ? )

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Książki na początek

Postautor: magikjl » 17 lut 2013, o 20:28

Sądzę, że wielu z nas na tym forum, pierwszą rzeczą, którą zrobiło był właśnie zasilacz do własnej pracowni ( jak sugeruje rafal220). Moja sugestia, to na początek zrobić prosty, ale nie za bardzo prosty, z bardzo dobrymi parametrami zasilacz na układzie uA723. Cały układ jest tani. zaledwie kilka złotych na części i troszkę na kondensatory i trafo, ale pewnie uda się je gdzieś zdobyć z demobilu. Trochę prac mechanicznych, trochę teorii, zasilacz posiada świetne parametry elektryczne. Jednoczesną wadą i zaletą jest to, że jest liniowy, a nie impulsowy (są też wersje impulsowe na tym układzie, ale nie o nie mi chodzi). Możesz poznać działanie elementów po kolei, trafo, diody, tranzystor, wzmacniacz operacyjny, a przy okazji zbudujesz tanim kosztem dobre i bardzo potrzebne w amatorskiej pracowni urządzenie - zasilacz regulowany. Schematów tego układu jest cała masa, czy na google, czy w EP, czy w innych czasopismach, więc linków nie zamieszczam. Dobrze, żeby na początku mieć choćby multimetr. Potem wykonuj sobie kolejne urządzenia ułatwiające prace, ale tak, żeby zrozumieć ich zasadę działania. Wydaje mi się, że to dobry trop, żeby samemu się przekonać, czy to tylko słomiany zapał, czy być może hobby z przyszłością.

Po namyśle dodałem:)
Jeśli masz 25zł, to chyba lepiej literatury poszukaj online i nie w formie książki a stron internetowych, ew sobie wydrukuj, a pieniądz przeznacz na części elektroniczne. Upatrz sobie jakiś układ, najlepiej taki, który gdzieś będziesz mógł wykorzystać i postaraj się go zrobić. Literatura jest oczywiście ważna, ale jeśli znasz teorię dotyczącą elementów, to czas na praktykę:).
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 165 gości