Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Co jest, a co nie systemem liniowym - dłuższa dyskusja

Postautor: rafal.220 » 26 sty 2013, o 12:43

Edit: Jest to kontynuacja dyskusji wydzielona z wątku Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80
Wydzieliłem.
Pajączek

niech autor dokładnie opisze jakimi głośnikami dysponuje, i do jakiej obudowy, a nasi specjaliści mogli by nam wytłumaczyć jak dostosować optymalnie układ zwrotnicy do głośników.
Jak to są proste kolumienki, to nie trzeba tu większych kombinacji... (ważne aby zwrotnica nie miała zbyt dużego odcięcia pasma, bowiem na sygnale wyjściowym niesie to ze sobą określone straty mocy)
czasem odbywa się tak skomplikowany proces "ulepszania" sygnału, że niejeden procesor ma poważne trudności z przetwarzaniem tegoż...
Dlatego też swój zestaw liniowy napędzam wzmacniaczami analogowymi, lecz za ową prawdę zostałem skrytykowany przez moda na pewnym forum które to niby posiada tak wysoki poziom, chodź tak naprawdę prawdziwi specjaliści są tu na EP.

Tak po za tematem, to proszę zachować szacunek do użytkownika <magikjl>
W końcu czytanie książek to nie wszystko...
Liczy się własna wyobraźnia oraz kreatywność. (czytając inne posty użytkownika <magikjl> zdaję sobie sprawę z tego iż to nie jest człowiek który ma tendencję do wypisywania bzdur)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 26 sty 2013, o 14:59

Ja zapodaję przykładowe schematy zwrotnic'y
Kłopot w tym, że podane wzory i przykłady są czysto teoretyczne. Do zaprojektowania PRAWIDŁOWEJ zwrotncy należałoby uwzględnić jeszcze indukcyjności poszczególnych głośników (czego Autor nie podał) lub (lepiej) przeprowadzić pomiary przy tych teoretycznych zwrotnicach (holimpuls) i wprowadzić poprawki, a to wymaga posiadania w/wym głośników i przeprowadzenia pomiarów.
Oczywiście można wstawić cewkę i kondensator wyliczone z w/wym wzorów, ale od prawidłowości działania takiej czysto teoretycznej zwrotnicy jest daleka droga...
Jedyna rozsądna porada w takim wypadku to prośba do Autora o zapoznanie się z wyżej wspomnianym programem (można znaleźć opis budowy mikrofonu pomiarowego i działania tego programu w sieci) i samodzielne wykonanie stosownych testów.
Ostatecznie to Autor ma wspomniane głośniki i to Jemu zależy na zrobieniu kolumny głośnikowej. Mam nadzieję, że dobrej
Dlatego też swój zestaw liniowy napędzam wzmacniaczami analogowymi,
...Podejście Kolegi do zagadnienia zestawu liniowego jest wielce beztroskie - same wzmacniacze analogowe (akurat nie wiem czemu uznał Kolega, ze to jedyne słuszne rozwiązanie?) i zastosowanie X-Over'a nie załatwi sprawy i nie powoduje że możemy mówić o LINIOWYM zestawie głośnikowym. Co najwyżej o zestawie typu bi-amp (a raczej "tri-amp" jeśli mowa o trzech drogach); Ale jak sądzę to już raczej dyskusja do omówienia na osobnym temacie.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 26 sty 2013, o 15:33

zastosowanie X-Over'a nie załatwi sprawy i nie powoduje że możemy mówić o LINIOWYM zestawie głośnikowym.
To że moje drivery nie posiadają piezo a jedynie tytanowe kopuły, to wcale nie świadczy o tym iż są jakościowo tak kiepskie, że nie można ich zaliczyć do zestawów liniowych.

Mój układ jest trójdrożny, a sam crossover daje możliwość regulacji proporcji mocy głośników w wyznaczonych pasmach.
Teraz zastanawiam się nad budową cyfrowego crossovera którego logika sterowałaby rezystancyjnymi drabinkami CEMOS. (pełna regulacja we wszystkich zakresach)
Takie urządzenie dało by możliwość współpracy ze wszystkimi głośnikami... (wystarczyłoby wprowadzić charakterystykę pasma przenoszenia określonych głośników, a program wystroił by parametry poszczególnych wzmacniaczy mocy)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: ECC88 » 26 sty 2013, o 20:06

Oczywiście, do problematyki pierwszym krokiem jest tego typu podejście.
Tak brzmi to dla nas.
Kolega autor, nie wątpliwie amator, korzystający z GDXX oraz płyty wiórowej, nie zdaje sobie sprawy o sprawności, indukcyjności oraz właściwościach rezonansowych obudowy.

Praktyczne wykonanie przykładowej zwrotnicy na podstawie naszych gdybań, nada tematyce pewien fundament eksperymentalny. Przecież wszyscy zaczynaliśmy na poziomie prób i doświadczeń.

Poskładanie tego typu zwrotnicy, która nie wątpliwie zagra, jest chyba powiązane z pewnym sukcesem motywującym do dalszego działania. Nagle matematyka staje się najlepszym przyjacielem, a jej partnerami dociekliwość i precyzja.

Jak już pisałem; napisz dokładnie o jakie głośniki się rozchodzi, do jakiej obudowy masz zamiar je zamontować.

Wypowiedzi typu:
ARZ6608 i GDWK 9/80
Kwituję absolutną olewką.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 26 sty 2013, o 20:34

Wypowiedzi typu:
ARZ6608 i GDWK 9/80
Kwituję absolutną olewką.
Dlatego też odpowiedź użytkownika <magikjl> jest jak najbardziej na miejscu...
połącz je przez kondensator bipolarny lub styroflex 2,2uF w szereg i będzie grało z charakterystyką fizjologiczną

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 27 sty 2013, o 17:17

Oczywiście można wstawić cewkę i kondensator wyliczone z w/wym wzorów, ale od prawidłowości działania takiej czysto teoretycznej zwrotnicy jest daleka droga...
Tyle w tym temacie z mojej strony.

P.S.
Kolega rafal.220 będzie tak uprzejmy i jeśli zechce w przyszłości zabierać głos na temat systemów liniowych, NAJPIERW niech poczyta na czym ten system się opiera, po co został wymyślony i gdzie jest stosowany. A przede wszystkim niech więcej nie zabiera głosu na temat na którym się nie zna ( i w dodatku w niewłaściwym wątku). :no: :no: :no:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 27 sty 2013, o 18:03

P.S.
Kolega rafal.220 będzie tak uprzejmy i jeśli zechce w przyszłości zabierać głos na temat systemów liniowych, NAJPIERW niech poczyta na czym ten system się opiera, po co został wymyślony i gdzie jest stosowany. A przede wszystkim niech więcej nie zabiera głosu na temat na którym się nie zna ( i w dodatku w niewłaściwym wątku).
Widział kolega moje głośniki ? Nie..?
To najpierw proponuję zapoznać się z ofertą producenta, a dopiero później przedstawiać swoje rację na temat fachowości...

Sama jakość odbioru też jest bardzo dobra bowiem większa ilość głośników sprawia lepsze wypełnienie akustyczne mojego pomieszczenia i proszę mi wierzyć iż jakościowo taki zestaw liniowy prezentuje się o wiele lepiej niż dwie trójdrożne kolumienki systemu PA
Posiadam bardzo dobre porównanie (5 lat słuchania muzy na systemie PA, a teraz 5 lat na linii )
Jedynym minusem takiego zestawu jest zajmowane miejsce w pokoju. (jak bym dysponował większym mieszkaniem, to zapewne sprzęt umieściłbym w salonie)

Góry są postawione na subwooferach na wysokości głowy licząc od ziemi, także akustycznie wystarczy kiedy do sufitu masz ok 2,5m ...

A więc jak widzimy łatwiej jest wlepiać bezpodstawne ostrzeżenia zamiast dopytać na forum o szczegóły, bądź wziąć udział w dyskusji przedstawiając swoje racje...
Szkoda że myślenie niektórych przerasta, i szkoda że tak bardzo...

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: Adam Tatuś » 27 sty 2013, o 18:36

Jak pogodzić subwoofer, line array i mały pokój - co najmniej dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie. Można prosić o zdjęcie tego wynalazku?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: ECC88 » 27 sty 2013, o 18:59

P.S.
Kolega rafal.220 będzie tak uprzejmy i jeśli zechce w przyszłości zabierać głos na temat systemów liniowych, NAJPIERW niech poczyta na czym ten system się opiera, po co został wymyślony i gdzie jest stosowany. A przede wszystkim niech więcej nie zabiera głosu na temat na którym się nie zna ( i w dodatku w niewłaściwym wątku).
Widział kolega moje głośniki ? Nie..?
To najpierw proponuję zapoznać się z ofertą producenta, a dopiero później przedstawiać swoje rację na temat fachowości...

Sama jakość odbioru też jest bardzo dobra bowiem większa ilość głośników sprawia lepsze wypełnienie akustyczne mojego pomieszczenia i proszę mi wierzyć iż jakościowo taki zestaw liniowy prezentuje się o wiele lepiej niż dwie trójdrożne kolumienki systemu PA
Posiadam bardzo dobre porównanie (5 lat słuchania muzy na systemie PA, a teraz 5 lat na linii )
Jedynym minusem takiego zestawu jest zajmowane miejsce w pokoju. (jak bym dysponował większym mieszkaniem, to zapewne sprzęt umieściłbym w salonie)

Góry są postawione na subwooferach na wysokości głowy licząc od ziemi, także akustycznie wystarczy kiedy do sufitu masz ok 2,5m ...

A więc jak widzimy łatwiej jest wlepiać bezpodstawne ostrzeżenia zamiast dopytać na forum o szczegóły, bądź wziąć udział w dyskusji przedstawiając swoje racje...
Szkoda że myślenie niektórych przerasta, i szkoda że tak bardzo...
Bylo zadane pytanie o zwrotnice!!!!!!!!!
I H*j obchodzą tutaj twoje systemy.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 27 sty 2013, o 19:41

A więc tak.
Bylo zadane pytanie o zwrotnice!!!!!!!!!
I H*j obchodzą tutaj twoje systemy.
Ten temat już wcześniej trochę zboczył z kursu a sam autor raczej jest zadowolony wypowiedzią użytkownika <magikjl> (w końcu autor wysłał podziękowania za post, oraz jak na razie oddalił się od dalszej dyskusji)
Najwyraźniej tematyka poruszyła wiele wątków, lecz mieszczą się one w zakresie dziedziny audio.
Jak pogodzić subwoofer, line array i mały pokój - co najmniej dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie. Można prosić o zdjęcie tego wynalazku?
Oto zdjęcia.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 27 sty 2013, o 21:06

Ten temat już wcześniej trochę zboczył z kursu a sam autor raczej jest zadowolony wypowiedzią użytkownika <magikjl> (w końcu autor wysłał podziękowania za post, oraz jak na razie oddalił się od dalszej dyskusji)
Najwyraźniej tematyka poruszyła wiele wątków, lecz mieszczą się one w zakresie dziedziny audio.
Skoro tak, pozwolę sobie na kilka słów...

To jest nie system liniowy, a: "system pseudo liniowy" - naśladuje jedynie wzorzec, ale nie dorasta nawet do pięt prawdziwemu systemowi LA.
To po pierwsze.
Po drugie - sens stosowania LA jest TYLKO W WYPADKU NAGŁAŚNIANIA DUŻYCH PRZESTRZENI - do tego został stworzony i tylko w takim zastosowaniu może pokazać co potrafi w stosunku do konwencjonalnego nagłośnienia. Używanie kolumn (jakichkolwiek) estradowych w mieszkaniu (zdecydowanie inna kubatura) to jeśli nie masochizm, to czysta głupota (przepraszam za dosadność, ale nie mogłem znaleźć mniej dosadnego określenia) - żadna kolumna estradowa nie będzie bowiem lepiej brzmiała niż dobrej jakości kolumna domowa. I odwrotnie - kolumny domowe nie nadają się do nagłaśniania imprez... Czemu? To już taki fachowiec jak Kolega powinien doskonale wiedzieć.
Podpowiem tylko hasła - częstotliwość rezonansu pomieszczenia i długość fali - NIE DA SIĘ w przeciętnym pomieszczeniu (pokoju) mieszkalnym uzyskać niskich częstotliwości nieskażonych licznymi dyfrakcjami. Już zresztą sama wielkość głośników sugeruje kłopoty w takim (domowym) zastosowaniu - interferencje...
A jeśli mam być szczery - tak zupełnie poważnie - wolę swoje kolumny na piezzo przetwornikach a nie tytanowych (na pewno?) membranach niż te Hannibale. Miałem okazję posłuchać tych alphardów i wiem co słyszałem. Nawet wystrojone oryginalnym procesorem , obsługiwane przez przedstawiciela firmy nie grały tak jak powinny. Jedyny ich plus - wielkość i to, że z daleka dość skutecznie imitują LA... :)


Kolego rafal 220 vel RafalAS i jeszcze kilka innych wcieleń - Klikam ci "pomoga", bo już dawno się tak nie obśmiałem... :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 27 sty 2013, o 22:04

To jest nie system liniowy, a: "system pseudo liniowy" - naśladuje jedynie wzorzec, ale nie dorasta nawet do pięt prawdziwemu systemowi LA.
Kolego zanim coś napiszesz, to zapoznaj się z dokumentacją techniczną urządzenia, a nie kieruj się doznanymi wrażeniami dużej ilości głośników.
Proszę mi wierzyć, że mój pokój, to nie jest sala koncertowa, albo większa dyskoteka... (ilość kolumn jest odpowiednio dobrana do tzw. "szybkości wypełnienia akustycznego"
Po drugie - sens stosowania LA jest TYLKO W WYPADKU NAGŁAŚNIANIA DUŻYCH PRZESTRZENI - do tego został stworzony i tylko w takim zastosowaniu może pokazać co potrafi w stosunku do konwencjonalnego nagłośnienia.
Najwyraźniej mało wiesz o akustyce.
Używanie kolumn (jakichkolwiek) estradowych w mieszkaniu (zdecydowanie inna kubatura) to jeśli nie masochizm, to czysta głupota (przepraszam za dosadność, ale nie mogłem znaleźć mniej dosadnego określenia) - żadna kolumna estradowa nie będzie bowiem lepiej brzmiała niż dobrej jakości kolumna domowa.
Wiesz co ci powiem ?
jeśli te domowe kolumienki były by takie super fajne, to nie włożył bym 10.000 zł w ten sprzęt, tylko poszedłbym do sklepu i kupił bym więżę za 5.000 zł...
Ty chyba nie rozumiesz jednej sprawy, albo bynajmniej nie posiadasz "doznania" akustycznego
Czasem po prostu nie rozchodzi się o krystaliczny dźwięk, lecz o odbiór w którym to odczuwasz muzykę zarówno słuchem jak i ciałem... (takie duże paczki dają wrażenie jakby wokalista znajdował się tuż obok)

Może nie jesteś wyczulony na pewne sprawy, ale ja osobiście doznaję zupełnie innego wrażenia przy dużych paczkach wypełniających piorunująco ciśnienie akustyczne...
Co Do kolumn domowych, to niby fajnie grają, lecz brakuje w nich przestrzeni...
To jest tak jak z pompką...
Jeśli owa pompka nie posiada wydajności to nie wypełni naczynia w określonym czasie. (podobnie jest z akustyką, jeśli kolumny są małe, to nie są w stanie wypełnić przestrzeni w bardzo krótkim czasie)
A jeśli mam być szczery - tak zupełnie poważnie - wolę swoje kolumny na piezzo przetwornikach a nie tytanowych (na pewno?) membranach niż te Hannibale. Miałem okazję posłuchać tych alphardów i wiem co słyszałem. Nawet wystrojone oryginalnym procesorem , obsługiwane przez przedstawiciela firmy nie grały tak jak powinny. Jedyny ich plus - wielkość i to, że z daleka dość skutecznie imitują LA...
Te ich procesory też mi nie podchodziły do gustu, dlatego też na własny użytek stworzyłem własny analogowy power-crossover

Tak po za tematem, to powiem jedno...
Osobiście posiadam te mniejsze góry, chodź te większe naprawdę dają super efekt akustyczny (posiadają dodatkowe głośniki 12")
Pełne przenoszenie pasma począwszy od wokalu, po wszystkie instrumenty... (oczywiście gitarka basowa chodzi na subach, podobnie jak centralny bęben czy też inne podobne pasma wydzielone przez crossover)

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 13:05

Podpowiem tylko hasła - częstotliwość rezonansu pomieszczenia i długość fali - NIE DA SIĘ w przeciętnym pomieszczeniu (pokoju) mieszkalnym uzyskać niskich częstotliwości nieskażonych licznymi dyfrakcjami.
Dół dołem, pomieszczenie można odpowiednio zaadaptować, a niektóre domowe zestawy czy dobre monitory "schodzą niżej" niż estradowe, ale ważniejsze jest tu co to jest system liniowy. Nie jest systemem liniowym jego kawałek, bo system liniowy to nie elementy użyte do jego budowy tylko ich wzajemne umieszczenie względem siebie - przy dwóch dwugłośnikowych "kawałkach liniówki" trudno mówić o charakterystyce kierunkowej, a więc i systemie liniowym.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 17:11

przy dwóch dwugłośnikowych "kawałkach liniówki" trudno mówić o charakterystyce kierunkowej, a więc i systemie liniowym.
Niemniej jednak, ten kawałek systemu liniowego emituje falę akustyczną liniowo, ze względu na odpowiednią budowę samych gór.
Proszę mi wierzyć iż efekt akustyczny jest zupełnie inny na zwykłych kolumienkach niż w przypadku linii...
Nawet taki niewielki kawałek linii zamieszczony w domu daje wrażenie jak by dźwięk pochodził z przestrzeni, a nie z określonego punktu jakim jest driver bodź midwoofer kolumny domowej...

I to jest właśnie to (wypełnienie przestrzeni)
Mówiąc prościej jesteś w stanie określić kierunek emisji, a nie określony punkt poszczególnego pasma.
Po prostu wszystko zgrywa się w całość oraz wrasta fizyczne poczucie akustyczne dzięki większej ilości ukierunkowanych głośników w każdym z trzech pasm..
Zgadnij jak brzmi wokal albo instrumenty, kiedy zagra tyle głośników w jednym czasie ? (pomyśl jak dokładnie zostaje wypełniana przestrzeń akustyczna )

Mo że i jest to przykład takiej mini linii, jednak tak czy inaczej ten zestaw swoje potrafi zrobić...

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 28 sty 2013, o 18:35

(ilość kolumn jest odpowiednio dobrana do tzw. "szybkości wypełnienia akustycznego"
Mógłby to określenie rozwinąć/wytłumaczyć - mnie nędznemu robaczkowi, który na niczym się nie zna i o niczym nie ma pojęcia?
Najwyraźniej mało wiesz o akustyce.
Oczywiście - ja tylko sprzątam scenę po takich geniuszach jak Ty.
jeśli te domowe kolumienki były by takie super fajne, to nie włożył bym 10.000 zł w ten sprzęt, tylko poszedłbym do sklepu i kupił bym więżę za 5.000 zł...
Jeden lubi róże, a inny jak mu skarpetki śmierdzą.
Co Do kolumn domowych, to niby fajnie grają, lecz brakuje w nich przestrzeni...
A o których KONKRETNIE kolumnach "domowych" mówisz? Bo tak się składa, że kolumn zaliczanych do "domowych" jest ładnych kilka tysięcy modeli - słuchałeś ich wszystkich i oczywiście na tej podstawie oceniasz?
y chyba nie rozumiesz jednej sprawy, albo bynajmniej nie posiadasz "doznania" akustycznego
Jasne - nic nie wiem, nic nie umiem, a te kilkadziesiąt lat pracy na estradzie, przy nagłaśnianiu i realizacji najróżniejszych koncertów to czysty przypadek.
Jeśli owa pompka nie posiada wydajności to nie wypełni naczynia w określonym czasie. (
Zawsze mnie uczyli, że prędkość rozchodzenia się dźwięku nie jest zależna od rodzaju głośnika, który ten dźwięk wytwarza... Widać mnie oszukano. Prosiłem wcześmniej - zanim zaczniesz się wypowiadać poczytaj, podszkol się na temat, jaki masz zamiar omawiać. Nawet tu na Forum można przeczytać wiele cennych informacji - np :
Nie jest systemem liniowym jego kawałek, bo system liniowy to nie elementy użyte do jego budowy tylko ich wzajemne umieszczenie względem siebie - przy dwóch dwugłośnikowych "kawałkach liniówki" trudno mówić o charakterystyce kierunkowej, a więc i systemie liniowym.
Przyjmij to stwierdzenie jako dogmat, jeśli brak Ci cierpliwości by poznać szczegóły i zasadę działania systemu LA. Po raz ostatni powtarzam :
TO PSEUDO LA CO POSIADASZ NIE JEST ANI LA, ANI NIE ZABRZMI DOBRZE W DOMU.
Powiedz mi też przy
okazji czy aby na pewno wiesz co masz w podpisie?
Pozwolę sobie przypomnieć "Skoro domeną istoty ludzkiej jest mądrość, to czemu w tej prawdzie tak wiele miejsca zajmuje głupota?"
Jak rozumiem miało to motto być skierowane do innych użytkowników - może zacznij od siebie?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 19:43

Oczywiście - ja tylko sprzątam scenę po takich geniuszach jak Ty.
No tu masz rację...
Bagażowy, to ważny człowiek w tym fachu. (w końcu tego typu sprzęt swoje waży)
Mógłby to określenie rozwinąć/wytłumaczyć - mnie nędznemu robaczkowi, który na niczym się nie zna i o niczym nie ma pojęcia?
Czysta fizyka... (oto porównanie)
W pierwszym przypadku określone ciśnienie akustyczne wytwarza jeden driver, a w drugim np. 4
Nawet przy takiej samej mocy wydzielanej w obydwu przypadkach jeden driver nie da rady odpowiednio szybko wypełnić przestrzeni akustycznej, co cztery rozmieszczone w określonych odległościach...
Poczucie przestrzeni.
To podobnie jak z wyładowaniem atmosferycznym (źródłem fali akustycznej nie jest jeden punkt)
Porównaj np. wybuch ładunku pirotechnicznego o znacznej mocy z wyładowaniem atmosferycznym, a też dostrzeżesz te różnice...
A o których KONKRETNIE kolumnach "domowych" mówisz? Bo tak się składa, że kolumn zaliczanych do "domowych" jest ładnych kilka tysięcy modeli - słuchałeś ich wszystkich i oczywiście na tej podstawie oceniasz?
To nie ma sensu słuchać wszystkich.
Dodam iż te które zawierają większą ilość głośników smakują mi lepiej, jednak małe paczuszki dają jedynie wrażenia słuchowe. (człowiek odbiera akustykę również ciałem)
Jasne - nic nie wiem, nic nie umiem, a te kilkadziesiąt lat pracy na estradzie, przy nagłaśnianiu i realizacji najróżniejszych koncertów to czysty przypadek.
Nie widziałem Ciebie w akcji, lecz widziałem kiepskich dźwiękowców którzy bardzo kiepsko nagłośnili imprezkę posiadając sprzęcik Giganta z wyższej półki...
Zawsze mnie uczyli, że prędkość rozchodzenia się dźwięku nie jest zależna od rodzaju głośnika, który ten dźwięk wytwarza... Widać mnie oszukano. Prosiłem wcześmniej - zanim zaczniesz się wypowiadać poczytaj, podszkol się na temat, jaki masz zamiar omawiać. Nawet tu na Forum można przeczytać wiele cennych informacji - np :
Oczywiście dobrze Ciebie uczyli jednak różnica jest taka iż 4 głośniki umieszczone w odpowiednich odległościach szybciej wypełnią przestrzeń.
To tak jak byś rozsypał ścieżkę prochu na ziemi.
Na początku zapal ją w określonym punkcie i zmierz czasz po jakim się spali..
Teraz rozsyp jeszcze raz taką samą ścieżkę prochu i w tym samym czasie zapal ją w w czterech równo podzielonych odcinkach, oraz zmierz czas.
Zapewne przy równo rozsypanej ścieżce prochu prędkość spalania będzie podobna, dlatego mam pytanie:::
W jakim czasie spali się pierwsza ścieżka prochowa, a w jakim druga?
TO PSEUDO LA CO POSIADASZ NIE JEST ANI LA, ANI NIE ZABRZMI DOBRZE W DOMU.
Proszę mi wierzyć że parametrów akustycznych kolumny od tak nie da się zmienić, a więc skoro została ona stworzona do kierunkowej emisji, to też tak się dzieje bez względu czy to pokój, czy może estrada...
Jak rozumiem miało to motto być skierowane do innych użytkowników - może zacznij od siebie?
Moje motto jest ogólnikiem, jednak stara prawda powiada iż tylko winny się tłumaczy...

A Ty ?? co z Twoim mottem ? wstydzisz się jego sensu ? czy może na tym forum jesteś mniej oryginalny?

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 20:50

Proszę mi wierzyć że parametrów akustycznych kolumny od tak nie da się zmienić, a więc skoro została ona stworzona do kierunkowej emisji, to też tak się dzieje bez względu czy to pokój, czy może estrada...
Gdyby to był ten większy hannibal, to z powodu czterech driverów w falowodzie powyższe twierdzenie miałoby ślad sensu, przynajmniej w paśmie HF, niestety, mniejsze alphardy (i z zasady cała liniówka w ogóle) są liniowe tylko w odpowiedniej ilości, standardowo minimum cztery na stronę. Teraz masz cztery głośniki i to w dodatku umieszczone szerzej, bo rozdzielone driverem - żadna to liniówka, niestety.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 21:09

Gdyby to był ten większy hannibal, to z powodu czterech driverów w falowodzie powyższe twierdzenie miałoby ślad sensu, przynajmniej w paśmie HF, niestety, mniejsze alphardy (i z zasady cała liniówka w ogóle) są liniowe tylko w odpowiedniej ilości, standardowo minimum cztery na stronę. Teraz masz cztery głośniki i to w dodatku umieszczone szerzej, bo rozdzielone driverem - żadna to liniówka, niestety.
No i oto właśnie mi się rozchodzi, aby były rozmieszczone trochę szerzej...
Te większe alphardy są fajne, jednak w moim przypadku zupełnie nie zdały by egzaminu...
one nie nadają się do domu. ( przeczytaj mój wątek o tych ścieżkach prochowych, a będziesz wiedział czemu wybrałem te mniejsze )

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 21:24

Ale znasz definicję systemu liniowego, choćby z wikipedii?
A line array is a loudspeaker system that is made up of a number of loudspeaker elements coupled together
http://en.wikipedia.org/wiki/Line_array
Z jednej czy dwóch paczek tego się nie zrobi. Oczywiście, może to i nawet nieźle grać, i w domu liniówka potrzebna ani sensowna nie jest, ale z dwóch kawałków nie stworzysz systemu liniowego. Nie mąć ludziom w głowach, liniówka to jest system a jego kawałek to jest jego kawałek. Teraz walisz z dwóch kolumn od meluzyny/kleopatry na stronę wspartymi subami ;)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 28 sty 2013, o 21:30

Nawet przy takiej samej mocy wydzielanej w obydwu przypadkach jeden driver nie da rady odpowiednio szybko wypełnić przestrzeni akustycznej, co cztery rozmieszczone w określonych odległościach...
Poczucie przestrzeni.
Powtarzam - System liniowy ma sens w użyciu na dużych powierzchniach nagłaśnianych. Wtedy z dużej odległości nie widzi się kilku a jedno źródło dźwięku. Resztę (przestrzeń) wypełnia suma L i P oraz realizator dźwięku, który od tego jest. W małej odległości od Twojej "liniówki" słyszysz na raz kilka głośników o tym samym pasmie przenoszenia, więc nie "rozciągasz" przestrzeni odsłuchowej, ale ją kaleczysz. Żadne nagranie nie będzie brzmieć w takim układzie głośników tak jak powinno. O interferencjach nie wspomnę przez grzeczność. W domu - mała odległość pomiędzy kolumnami i brak "ugięcia" występują i to w dużych ilościach. Na estradzie - plenerze lub dużej sali to jest likwidowane - raz procesorem a dwa ugięciem "banana" - każda kolumn średnio-wysoko-tonowa promieniuje wąskim kątem w ściśle określoną część widowni. Ty masz kociokwik, a nie muzykę - niestety taka prawda.
parametrów akustycznych kolumny od tak nie da się zmienić
Mowa o zestawie - w Twoim wypadku właśnie zniszczyłeś stereo i wprowadziłeś interferencję - ergo - zniszczyłeś/zmieniłeś zamierzony prze producenta (jaki by nie był...) efekt.
skoro została ona stworzona do kierunkowej emisji, to też tak się dzieje bez względu czy to pokój, czy może estrada...
No właśnie - zastanów się teraz nad tym co przed chwilą napisałeś - ZOSTAŁA STWORZONA DO KIERUNKOWEJ EMISJI NA ESTRADZIE - NIE W DOMU - wyjaśnienie powyżej.
Proszę mi wierzyć...
Wierzę.
Wierzę, że jak każdy posiadacz sprzętu (w Twoim wyobrażeniu wspaniałego) jesteś po prostu zauroczony - normalne zjawisko. Ja gdy zbudowałem swoją pierwszą w życiu kolumnę (było to jakieś 42-43 lata temu), też byłem... dopóki nie usłyszałem lepszych i UMIAŁEM TĘ RÓŻNICĘ USŁYSZEĆ. Chcesz dalej wierzyć w świetność i poprawność wykorzystania Swojego sprzętu - proszę bardzo. Mam jednak nadzieję , ze gdy się opamiętasz i przejrzysz na oczy, przyznasz rację bardziej doświadczonym.

Pozostałych Twoich niezwykle kwiecistych i barwnych porównań nie komentuję, bo mają się one do istoty rzeczy nijak.

Niestety - mimo swej wiary w ludzką mądrość i chęć zdobywania jej coraz więcej - Swoim sposobem postrzegania świata i otaczających Cię zjawisk ( a jest to wybitnie wybiórczy i subiektywny sposób), mam coraz większe wątpliwości, czy w ogóle jest sens cokolwiek Ci tłumaczyć - próbowałem po dobroci, argumentując i prosząc o docenienie doświadczenia innych - próbowałem inaczej : zero rezultatu. Masz klapki na oczach i widzisz (słyszysz) to co chcesz widzieć (słyszeć). Smutne to...
Może komuś innemu się uda Cię uratować; ja się poddaję.
Wygrałeś.


(chociaż moja ś.p. Babcia mówiła że "mądry głupiemu ustępuje" TYLKO NIE BIERZ TEGO ZNÓW DO SIEBIE!...)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości