Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 22:15

Powtarzam - System liniowy ma sens w użyciu na dużych powierzchniach nagłaśnianych. Wtedy z dużej odległości nie widzi się kilku a jedno źródło dźwięku.
W moim przypadku musiał bym przystawić ucho do określonego głośnika aby dostrzec pojedyncze pasmo.. (Twoja teoria jest błędna)
W małej odległości od Twojej "liniówki" słyszysz na raz kilka głośników o tym samym pasmie przenoszenia, więc nie "rozciągasz" przestrzeni odsłuchowej, ale ją kaleczysz.
Nie mam z tym problemu i nic nie rozciągam, jedynym problemem są różne nagrania (nie posiadam
wielościeżkowych nagrań)
O interferencjach nie wspomnę przez grzeczność. W domu - mała odległość pomiędzy kolumnami i brak "ugięcia" występują i to w dużych ilościach.

Głośniki pracują w jednej fazie bez przesunięcia, a co do odbić akustycznych (echo) to takowe zjawisko występuje w każdym rodzaju nagłośnienia.
Mowa o zestawie - w Twoim wypadku właśnie zniszczyłeś stereo i wprowadziłeś interferencję - ergo - zniszczyłeś/zmieniłeś zamierzony prze producenta (jaki by nie był...) efekt.
Stereo? Stereo mnie nie interesuje. (w końcu jeśli ktoś do mnie przemawia, to w takim małym pomieszczeniu słyszę mono, a nie stereo)
No właśnie - zastanów się teraz nad tym co przed chwilą napisałeś - ZOSTAŁA STWORZONA DO KIERUNKOWEJ EMISJI NA ESTRADZIE - NIE W DOMU - wyjaśnienie powyżej.
A czemu nie? (zwróć uwagę na fotki i przemyśl rozkład akustyczny)
Masz klapki na oczach i widzisz (słyszysz) to co chcesz widzieć (słyszeć). Smutne to...
Może komuś innemu się uda Cię uratować; ja się poddaję.
Wygrałeś.
Takie pisanie nie ma sensu...
Jeśli w moim pokoju usłyszał bym lepszy sprzęt, to zapewne wymienił bym mój obecny na lepszy..
Z jednej czy dwóch paczek tego się nie zrobi. Oczywiście, może to i nawet nieźle grać, i w domu liniówka potrzebna ani sensowna nie jest, ale z dwóch kawałków nie stworzysz systemu liniowego. Nie mąć ludziom w głowach, liniówka to jest system a jego kawałek to jest jego kawałek. Teraz walisz z dwóch kolumn od meluzyny/kleopatry na stronę wspartymi subami
Wiesz? może lepiej posłuchaj, albo pograj sobie na takim zestawie, a dopiero napisz coś sensownego.. (miałeś z czymś takim do czynienia w domu ??? nie ?? )

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 22:31

Jeśli w moim pokoju usłyszał bym lepszy sprzęt, to zapewne wymienił bym mój obecny na lepszy.
Tylko ta dyskusja nie jest o tym czy to dobrze gra (choćby dlatego, że piękno jest w oku patrzącego), tylko czy to, co masz to jest system liniowy. Nie jest. Próbujesz dyskutować z faktami.
Wiesz? może lepiej posłuchaj, albo pograj sobie na takim zestawie, a dopiero napisz coś sensownego.. (miałeś z czymś takim do czynienia w domu ??? nie ?? )
Przecież napisałem, że to może nawet nieźle "bombać" - mi co prawda na pewno by się nie podobało, ale, jak wyżej ;) - natomiast istotne jest to, że to nie jest system liniowy. W ustawieniu na zdjęciu liniowe masz może doły, ale nie górki ;)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 23:01

W ustawieniu na zdjęciu liniowe masz może doły, ale nie górki
Heh tak się składa, że doły są pochodna systemu PA, a góry to zestaw czystej linii..
natomiast istotne jest to, że to nie jest system liniowy.
ale dlaczego nie jest? Przecież kolumny sieją kierunkowo ?
Co z tego że jest ich mniej?
Jak masz większą imprezkę, to dajesz ich np. 20 na stronę.
W moim przypadku wystarczą 2, a że małe pomieszczenie, to głośniki tworzą tzw. kwartet, co nie zmienia zasady działania tego układu...

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 23:21

ale dlaczego nie jest? Przecież kolumny sieją kierunkowo ?
Co z tego że jest ich mniej?
Jak masz większą imprezkę, to dajesz ich np. 20 na stronę.
W moim przypadku wystarczą 2, a że małe pomieszczenie, to głośniki tworzą tzw. kwartet, co nie zmienia zasady działania tego układu...
Właśnie to, że jest ich mniej, ZASADNICZO zmienia działanie układu. Jedna paczka z zestawu liniowego nie jest ani trochę więcej kierunkowa niż zwykła, dopiero ich większa ilość umieszczona PIONOWO sprawia, że zmienia się kierunkowość, podobnie jak w każdej kolumnie głośnikowej (prawdziwej kolumnie, a więc złożonej z takich samych głośników umieszczonych pionowo). Dodatkową cechą zestawu liniowego (w odróżnieniu od klasycznych, stosowanych od zawsze kolumn) są małe rozmiary przetworników i małe odległości między nimi - i tylko to masz spełnione ;)
Oczywiście, że czoło fali z czterech głośników wygląda (przynajmniej z bliska, o czym wiedzą dobrze gitarzyści) inaczej niż z jednego, ale po pierwsze niekoniecznie w domu musi to być zaletą, a po drugie nie jest to system liniowy.

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: brun » 28 sty 2013, o 23:29

Najaktywniejszy w tym roku wątek na forum, to kłótnia o coś, czego nawet nie rozumiem.
Moglibyście polecić jakąś, dobrą dla początkujących w tym temacie, książkę, żebym chociaż wiedział o czym czytam? :)
(chociaż moja ś.p. Babcia mówiła że "mądry głupiemu ustępuje" TYLKO NIE BIERZ TEGO ZNÓW DO SIEBIE!...)
Ja z kolei słyszałem, że nie ma sensu się kłócić z głupcem, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :D

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 28 sty 2013, o 23:33

Moglibyście polecić jakąś dobrą dla początkujących w tym temacie książkę, żebym chociaż wiedział o czym czytam? :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Line_array

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 29 sty 2013, o 16:46

po pierwsze niekoniecznie w domu musi to być zaletą, a po drugie nie jest to system liniowy.
Jednak linia zapewnia mi to co chcę słyszeć...
Skoro nadal twierdzisz iż to nie jest linia, to powiedz mi czemu wcześniej jak miałem zwykle kolumny, to średnie i wysokie pasma były lepiej słyszane za ścianą?
W obecnej sytuacji, po większości słychać stłumiony bas, trochę środka oraz góry...
Ba powiem więcej. Nawet jak stanę z boku kolumn, to już od razu słychać stłumiony dźwięk. Jak myślisz o czym to świadczy?

Te kolumny zostały stworzone po to aby kierunkowo emitować falę akustyczną, bez względu na to ile ich jest.. (wynika to z odpowiednio policzonej geometrii owych kolumn)
Zrozum w końcu to, że ilość kolumn zależna jest od wielkości przestrzeni akustycznej jaką nagłaśniasz.

Zaletą stosowania takich kolumn jest również ograniczenie pogłosu. (węży kąt emisji sprawia iż jest mniej odbić, a sam dźwięk bardziej żywy)

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 29 sty 2013, o 17:07

Te kolumny zostały stworzone po to aby kierunkowo emitować falę akustyczną, bez względu na to ile ich jest.. (wynika to z odpowiednio policzonej geometrii owych kolumn)
Zrozum w końcu to, że ilość kolumn zależna jest od wielkości przestrzeni akustycznej jaką nagłaśniasz.
Czyli krótko mówiąc wiesz swoje i nie zgadzasz się z definicją systemu liniowego, którą zacytowałem parę postów wyżej. Trudno, nie mamy podstaw do dyskusji, o faktach się nie dyskutuje.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 29 sty 2013, o 17:41

Wypróbuj sobie taka linię w domu a sam się przekonasz. (tylko pamiętaj że nie wszystkie kolumny do tego celu się nadają)
Biorąc pod uwagę wielkość głośników zastosowanych w mojej linii oraz wielkość samych kolumn, mamy do czynienia z zestawem pośrednim.)

A co do definicji to zbytnio się nimi nie kieruj, a myśl kreatywnie, bo w końcu dobry gitarzysta to taki muzyk który na podstawie ogólnej wiedzy sam wymyśli coś ciekawego pod swoją gitarkę, a nie tylko definicje i klepanie w kółko tego samego...

Przecież to ludzie tworzą definicje, a nie na odwrót...

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 29 sty 2013, o 21:15

W moim przypadku musiał bym przystawić ucho do określonego głośnika aby dostrzec pojedyncze pasmo..
No, tu to żeś Kolego pierdyknął ... Poczytaj może jednak o rozchodzeniu się fal dźwiękowych, bo masz niezłe zaległości... :)
jedynym problemem są różne nagrania (nie posiadam
wielościeżkowych nagrań)
Nic nie rozumiem z Twoich wypocin. Jakie wielościeżkowe nagrania? PO CHOLERĘ? Naprawdę musiałeś się chyba czegoś nawciągać, jeśli piszesz takie bzdety.
(w końcu jeśli ktoś do mnie przemawia, to w takim małym pomieszczeniu słyszę mono, a nie stereo)
No, w tym miejscu proponowałbym abyś się przestał pogrążać - bzdura za bzdurą i bzdurą pogania - Chcesz przez to powiedzieć, że w domu nie można uzyskać odsłuchu stereofonicznego? Litości...
Takie pisanie nie ma sensu...
Nareszcie coś mądrego napisałeś.
Zamknij się więc i nie pisz tych głupot dalej - jeszcze ktoś przeczyta i Ci się będzie czkawką odbijać :)
Przecież to ludzie tworzą definicje, a nie na odwrót...
I koniecznie się uparłeś, żeby także móc się szczycić swoimi ? Wybacz, nie udało się.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 29 sty 2013, o 21:42

No, tu to żeś Kolego pierdyknął ... Poczytaj może jednak o rozchodzeniu się fal dźwiękowych, bo masz niezłe zaległości...
mam czytać to samo co Ty przeczytałeś? (a może w tej treści nic nie ma na temat stosowania określonej linii w domu ???)
Nic nie rozumiem z Twoich wypocin. Jakie wielościeżkowe nagrania? PO CHOLERĘ? Naprawdę musiałeś się chyba czegoś nawciągać, jeśli piszesz takie bzdety.
Jeśli tego nie rozumiesz, to pozostań bagażowym.
Tam nie ma większej filozofii (wystarczy jedynie uważać aby zbytnio nie pozdzierać sprzętu w trakcie montażu oraz demontażu)
No, w tym miejscu proponowałbym abyś się przestał pogrążać - bzdura za bzdurą i bzdurą pogania - Chcesz przez to powiedzieć, że w domu nie można uzyskać odsłuchu stereofonicznego? Litości...
Proszę mi wskazać post w którym napisałem iż w domu nie da się uzyskać stereo!!!
Nareszcie coś mądrego napisałeś.
Zamknij się więc i nie pisz tych głupot dalej - jeszcze ktoś przeczyta i Ci się będzie czkawką odbijać
Wątpię... (dla mnie liczy się opinia tych ludzi którzy słyszeli mój sprzęcik na żywo)
I koniecznie się uparłeś, żeby także móc się szczycić swoimi ? Wybacz, nie udało się.
Zauważyłem że kolega ma tendencję wróżenia z fusów... (słyszałeś jak to działa w domu ?? NIE?? )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 30 sty 2013, o 18:57

mam czytać to samo co Ty przeczytałeś?
Na początek chociaż podstawy. Nie każę Ci się zapoznawać z inżynierią dźwięku.
może w tej treści nic nie ma na temat stosowania określonej linii w domu ?
A czy w domu dźwięk kieruje się innymi prawami?
Proszę mi wskazać post w którym napisałem iż w domu nie da się uzyskać stereo!!!
Widzisz chociaż różnicę pomiędzy pytaniem a stwierdzeniem? Bo tak się składa, ze PYTAŁEM - wolałem się upewnić...
Chcesz przez to powiedzieć, że w domu nie można uzyskać odsłuchu stereofonicznego?
Zauważyłem że kolega ma tendencję wróżenia z fusów.
JA? A kto tu te bzdury wypisuje ? To właśnie Kolega - coś tam kiedyś usłyszał (może nawet podsłuchał), nie do końca i nie wszystko, a teraz sobie przyprawia do tego własną teorię i na siłę w nią wierzy. - Nic zresztą dziwnego własna jest najlepsza :lol: ... A ja (i wszyscy biorący udział w dyskusji) opieramy się na faktach i wiedzy - opierających się na prawach fizyki... A tej Kolego nie zmienisz.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 30 sty 2013, o 19:19

Na początek chociaż podstawy. Nie każę Ci się zapoznawać z inżynierią dźwięku.
Gdybym nie znał podstaw, to prawdopodobnie kupił bym te większe góry, albo przynajmniej pozostał przy dawnym nagłośnieniu...
Co do inżynierii dźwięku, to dobrze kolega wie jakie są plusy odseparowania od siebie określonych głośników, po przez kolumny o różnych częstotliwościach rezonansowych.
A czy w domu dźwięk kieruje się innymi prawami?
Nie kieruje..
Różnica polega na sposobie generowania określonych pasm akustycznych.
Widzisz chociaż różnicę pomiędzy pytaniem a stwierdzeniem? Bo tak się składa, ze PYTAŁEM - wolałem się upewnić...
Za podobne pytanie w innym temacie kolega zarzucił mi wpajanie niewypowiedzianych słów... A więc ?...
JA? A kto tu te bzdury wypisuje ? To właśnie Kolega - coś tam kiedyś usłyszał (może nawet podsłuchał), nie do końca i nie wszystko, a teraz sobie przyprawia do tego własną teorię i na siłę w nią wierzy. - Nic zresztą dziwnego własna jest najlepsza... A ja (i wszyscy biorący udział w dyskusji) opieramy się na faktach i wiedzy - opierających się na prawach fizyki... A tej Kolego nie zmienisz.
I kto tu się wypowiada na temat akustyki ?
Słyszałeś ten zestaw ? NIE ? >> To czemu wróżysz z fusów powołując się na fizykę ? (Żaden profesor fizyki nie odważył by się dyskutować na temat obiektu którego nie pomierzył, bądź nie zbadał)
Najwyraźniej posiadasz tą "eh" kobiecą intuicję... :evil:

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 30 sty 2013, o 22:43

Co do inżynierii dźwięku, to dobrze kolega wie jakie są plusy odseparowania od siebie określonych głośników, po przez kolumny o różnych częstotliwościach rezonansowych.
Nie... Ale chętnie posłucham co masz do powiedzenia w tym temacie.
Różnica polega na sposobie generowania określonych pasm akustycznych.
Poproszę również o rozwinięcie tego pojęcia. Ładnie brzmi, ale nic nie mówi.
wpajanie
Proszę nie używać słów, których znaczenia Kolega nie rozumie.
Słyszałeś ten zestaw ?
Słyszałem kompletną LA Alpharda. I na tej podstawie, oraz na podstawie kilkudziesięcioletniej praktyki w nagłośnianiu mogę się orientować jak toto gra. Innymi słowy - nawet NIE MUSZĘ słuchać żeby wiedzieć jak Twój zestaw gra. Jak będziesz mieć takie doświadczenie jak ja i tyle imprez na koncie - sam będziesz to wiedział. I nie trzeba tu żadnego profesora doktora czy innego naukowca. Wystarczy że mam to, czego Ty mieć jeszcze długo nie będziesz. Doświadczenie właśnie. Innymi słowy - nagłaśniałem imprezy, koncert recitale kiedy Ciebie jeszcze nawet w planach nie było. Więc może chociaż raz byś zachował się odpowiednio - jeśli nie w stosunku do mojego wieku, to chociaż doświadczenia, wiedzy i praktyki.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 1 lut 2013, o 19:29

Nie... Ale chętnie posłucham co masz do powiedzenia w tym temacie.
paczki górne nie powinny wpadać w nadmierną wibrację pochodzącą od subwooferów (do takiego zjawiska może dojść w przypadku kiedy góry znajdują się w pobliżu dołów)
W moim przypadku geometria gór skutecznie ogranicza owe zjawisko
Po drugie umieszczenie wszystkich pasm w jednej kolumnie też nie jest go końca dobre, ponieważ ciśnienie akustyczne pochodzące z głośnika basowego jest po części przenoszone na mniejsze głośniki, przez co dochodzi do konieczności całkowitego krycia membrany głośnika średnio-tonowego od strony magnesu. (taki głośnik się po prostu dusi)
W przypadku moich gór, głośniki średnio-tonowe mają odsłonięte membrany, co umożliwia większą swobodę jej pracy, oraz dynamikę. Do tego należy uwzględnić basrefleksy które zostały policzone dla tych głośników, a więc tym samym dla pasma jakie przenoszą. (mówiąc prościej doły mają swoje basrefleksy, a góry swoje)
Poproszę również o rozwinięcie tego pojęcia. Ładnie brzmi, ale nic nie mówi.
Odpowiedzią na to pytanie są moje wcześniejsze posty...
Sporo pisałem na temat plusów stosowania takiej linii w domu (wystarczy poczytać)
Proszę nie używać słów, których znaczenia Kolega nie rozumie.
Nie wiem jak kolega, ale ja rozumiem znakomicie, bo w końcu to kolega zrobił scysję w innym temacie za moją sugestię...
Natomiast kolegi sugestia miała być tylko upewnieniem ?
Widzisz chociaż różnicę pomiędzy pytaniem a stwierdzeniem? Bo tak się składa, ze PYTAŁEM - wolałem się upewnić...
Słyszałem kompletną LA Alpharda. I na tej podstawie, oraz na podstawie kilkudziesięcioletniej praktyki w nagłośnianiu mogę się orientować jak toto gra. Innymi słowy - nawet NIE MUSZĘ słuchać żeby wiedzieć jak Twój zestaw gra.
Ja też słyszałem jak gra sprzęt innych producentów i wiesz co Ci powiem? Jestem zadowolony, że za takie pieniądze jakie w to włożyłem można kupić dobry sprzęt...
Co do linii innych lepszych firm to, wątpię aby można było to zastosować w domu (oczywiście mowa o górach)
Słyszałem kompletną LA Alpharda.
A słyszałeś jak ta linia chodzi na analogowym crossoverze 24db/okt oraz 3 końcówkach mocy pracujących w swoich pasmach ??
Wystarczy że mam to, czego Ty mieć jeszcze długo nie będziesz. Doświadczenie właśnie. Innymi słowy - nagłaśniałem imprezy, koncert recitale kiedy Ciebie jeszcze nawet w planach nie było.
Wierz mi że doświadczenie już jakieś posiadam, lecz w dziedzinie audio najcenniejszy jest dobry słuch muzyczny oraz kreatywne myślenie...
Doświadczenie możesz nabyć, lecz słuch , oraz logicznego myślenia nie nabędziesz z czasem, bowiem są cechy wrodzone.
Co do nagłaśniania większych imprez, to nikt mnie do tego nie dopuści ponieważ nie mam głupiego papierka inżyniera.
Więc może chociaż raz byś zachował się odpowiednio - jeśli nie w stosunku do mojego wieku, to chociaż doświadczenia, wiedzy i praktyki.
Chyba nie myślisz że rozmawiasz z 20-sto letnim młodzikiem ?

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 1 lut 2013, o 19:40

Rafał - daj spokój, bo przykro czytać. Zasadniczo się z MatyASem nie zgadzam wszędzie, gdzie mogę, zresztą z wzajemnością ;) - a tu się zgadzamy - to bardzo dużo znaczy ;)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 1 lut 2013, o 20:53

Rafał - daj spokój, bo przykro czytać. Zasadniczo się z MatyASem nie zgadzam wszędzie, gdzie mogę, zresztą z wzajemnością - a tu się zgadzamy - to bardzo dużo znaczy
Jak przyjedziesz podłączysz sobie gitarkę, albo posłuchasz kilka nagranych kawałków, to pogadamy...
Zamierzam bronić swojego dzieła, zwłaszcza iż na pewnym forum bez zdania racji dostałem ostrzeżenie.
Nawet nikt nie wnikał w szczegóły co do zasilania tych kolumn i po co w ogóle skonstruowałem ten power-crossover (była po większości sama krytyka, a za próbę przedstawienia zalet mojej pracy skończyło się to ostrzeżeniem)
Jeszcze tylko EP trzyma tu jakiś poziom, bo elka w moich oczach jest po większości "paplaniną" w tym samym błocie istniejących rozwiązań, bądź niewielką przeróbką danego pomysłu. (kreatywność jest na poziomie 2-)

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 1 lut 2013, o 21:25

Jak przyjedziesz podłączysz sobie gitarkę, albo posłuchasz kilka nagranych kawałków, to pogadamy...
Przecież to nie o to chodzi, czy to dobrze gra, tylko o to, czy to jest system liniowy. Może się to nawet podobać, ale raczej nie mi.
Co do brzmienia, to obawiam się, że nie słyszałeś wszystkiego... Słuchałeś w odpowiednio zaadaptowanym pomieszczeniu np. Tannoyów 12 dmt, Adamów S5 czy moich ulubionych JBL 4344, o nowych mniejszych nie wspominając? Obawiam się, że cokolwiek byś przedtem myślał, wyszedłbyś nawrócony ;)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 1 lut 2013, o 22:35

Słuchałeś w odpowiednio zaadaptowanym pomieszczeniu np. Tannoyów 12 dmt, Adamów S5 czy moich ulubionych JBL 4344, o nowych mniejszych nie wspominając? Obawiam się, że cokolwiek byś przedtem myślał, wyszedłbyś nawrócony
I tu właśnie na tym polega różnica.
Chodzi o to aby mój sprzęcik chodził w każdym pomieszczeniu.
W moim przypadku wystarczy odległość 3m od kolumn, dlatego też słucham muzy przy oknie.
Wiosną jak już robi się ciepło, to otwieram okno na przestrzał i daję większe wysterowanie (jak jest wilgotne powietrze, to już mam naprawdę super odbiór)

Co do systemu liniowego, to zapewniam że jest...
Linia to znaczy kąt pod jakim rozchodzi się ciśnienie akustyczne. (budowa moich gór sprawia iż fala rozchodzi się w węższym kącie)

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: matiz » 1 lut 2013, o 23:20

Nie ma głośników, które "chodzą" w każdym pomieszczeniu - to nie jest cecha głośników tylko pomieszczenia. W dodatku największy problem jest z dołem.
Owszem, cztery głośniki mają inną charakterystykę kierunkową niż jeden, to oczywiste, ale po pierwsze jesteś w zdecydowanej mniejszości twierdząc, że to lepiej do domu, a po drugie nie jest to charakterystyka systemu liniowego czyli line array, o którym mówimy, a którego najważniejszą cechą jest inny kąt poziomy i pionowy, a to uzyskuje się dzięki pionowemu umieszczeniu takich samych niewielkich przetworników. Ty masz je w kwadracie, a nie w pionie, to nie to samo. Wiadomo. że klasyczna kolumna gitarowa 4x12 ma inną charakterystykę kierunkową niż jednogłośnikowe combo, ale nikomu dotychczas nie przyszło do głowy nazywać paczki 4x12 zestawem liniowym - jesteś pierwszy ;)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości