Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

zefir83
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2013, o 14:20

Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: zefir83 » 19 sty 2013, o 14:54

Witam, jak w temacie. Posiadam kolumny z głośnikami Tesla ARZ6608 bez wysoko-tonowych, mam zamiar dołożyć do nich Tonsile GDWK 9/80 i skonstruować zwrotnicę, tylko nie mam jej schematu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: magikjl » 19 sty 2013, o 19:48

połącz je przez kondensator bipolarny lub styroflex 2,2uF w szereg i będzie grało z charakterystyką fizjologiczną. Starą praktyką było podłączenie przeciwnie biegunowości głośnika wysokotonowego względem niskotonowego, ze względu na inną prędkość rozchodzenia się dźwięku(współczynnik dyspersji dla pomieszczeń) i wtępne skręcenie fazy przez kondensator.

Moderator jest na sali, choć miał przerwę na wyjazd służbowy ;)
W sprawie zgłoszenia dotyczącego tego postu. Nie będę kasował postów, nawet jeżeli będą zawierały bzdury, chyba że:
a) są to bzdury niebezpieczne dla innych - tzn. ich zastosowanie w mojej ocenie może skutkować kalectwem/śmiercią
b) dyskusja o bzdurze przerodzi się w regularny spam.
c) względnie jest totalnie nie na temat, ale to podchodzi pod punkt b)
W innym przypadku forum jest od tego, żeby osobę piszącą głupoty naprostować, i tu pole do popisu dla osoby która zgłosiła ten post do moderacji, wykaż że to są bzdury, ośmiesz post (nie osobę, i bez przekraczania dobrego smaku), a na pewno wszyscy na tym skorzystają: twórca tematu, bo będzie miał pogląd na sytuację, autor postu bo może się poprawi i nie będzie powtarzał głupot, a inni... też się czegoś nauczą.
I prywatnie zgadzam się, większość z tego postu to bzdura.
Pajączek.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 23 sty 2013, o 19:56

wtępne skręcenie fazy
Żeby Ci kiszek nie skręciło.
Co Ty Kolego piszesz? Czy w ogóle czytałeś to co napisałeś? Zastanawiałeś się nad tym, czy "samo przyszło"?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 23 sty 2013, o 22:58

No w tym przypadku, to sam się zastanawiam czy przeciwsobne podłączenie głośników da dużo lepszy rezultat...
W końcu wartość częstotliwości dudnienia akustycznego przyjmuje znaczne wartości...
Z drugiej strony połączony szeregowo z driverem kondensator powoduje przesunięcie w fazie o kąt 90 °
Być może w tej starej praktyce jest jakaś prawda którą jedynie mogą potwierdzić odpowiednie charakterystyki będące wynikiem specjalistycznych badań akustycznych... :)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 24 sty 2013, o 21:26

Temat jest znany od wieków chyba, a żeby uzyskać odpowiedź (przynajmniej ogólny jej zarys) wystarczy wpisać w "szukajkę" hasło : "przesunięcie fazowe w zwrotnicy głośnikowej" i ...czytać. Najlepiej ze zrozumieniem.
Nie widzę sensu powtarzać po raz kolejny tych podstaw (bo są to podstawy w zagadnieniu budowy zwrotnic głośnikowych), więc proszę zainteresowanych, aby wykazali się własną inicjatywą (nie czekając na "gotowca") i zagłębili się w temat.
Pomysł z samodzielnym szukaniem odpowiedzi jest na tyle lepszy od prostowania bzdur zawartych powyżej (post Kol.magikjl), że pozwala na zapamiętanie raz na zawsze zasad budowania każdego rodzaju zwrotnic głośnikowych. Podanie odpowiedzi na tacy powoduje jedynie rozleniwienie i oczekiwania na dalsze wyręczanie się innymi.
Pozdrawiam i miłej lektury.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 24 sty 2013, o 22:19

ten temat jest bardzo ciekawy...
Szczerze powiedziawszy, to nigdy owej tematyki nie zgłębiałem od podstaw. (wykresy oraz wszystkie charakterystyki)

<magikjl> pisał o wstępnym skręceniu fazy.
Oczywiście takie zjawisko może występować bowiem wiąże się z ono ze zmianą polaryzacji biegunów kondensatora.
Pytanie tylko czy ucho ludzkie dostrzeże owe zniekształcenia??
pewnego czasu miałem do czynienia z głośnikami samochodowymi, w których przystawka czyli driver wysoko-tonowy był połączony przeciwsobnie poprzez kondensator bipolarny do głośnika niskotonowego... (Prośba by użytkownik <magikjl> podzielił się swoimi doświadczeniami praktycznymi)

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: magikjl » 24 sty 2013, o 22:33

Nie trzeba wyrywać armatą chwastów w ogródku. Po co budować wielką i skomplikowaną zwrotnicę, do dwudrożnego zestawu. Jeśli nie budowaliście prostych zestawów audio, albo po prostu nie rozumiecie słów, których użyłem, to napiszcie, może się dyskusja rozszerzy. Jak widać koledze zainteresowanemu najbardziej - pomogło. Co do skrótów myślowych, to czasem można rzeczywiście przesadzić, z tym skręceniem fazy np, ale chyba to każdy wie, że chodziło o przesunięcie fazy o 90 st. Co do zamienionej polaryzacji, to sprawdźcie połączenia w zestawie kolumnowym np. TONSIL ZG 40. Co do dyspersji, to sami pewnie zauważyliście, że w nowych kinach domowych stosuje się przesunięcia w czasie dla bardzo niskich tonów w zależności od wielkości pomieszczenia. Samo pomieszczenie i jego wypełnienie też nie jest bez znaczenia. Więc, jeśli chcecie zgłaszać jak dzieciaki, że coś jest bzdurą, to najpierw poszukajcie wiedzy, zobaczcie, czy coś nie jest skrótem, niektórzy mogliby też nie robić błędów ortograficznych, bo to wstyd, nie znać swojego ojczystego języka.

Co do "dostrzeżenia" gołym uchem rafal, to dla trochę wtajemniczonego słuchacza, zmiana fazy jest słyszalna bez problemów. Im niższe tony tym łatwiej i nawet niewtajemniczonym to mocno przeszkadza, szczególnie, kiedy im się można zademonstrować jak powinno grać prawidłowo. Zabawa jest bardzo prosta - zamiana biegunów i do dzieła. Męczycie się nad lampami do wzmacniaczy, z tego co obserwowałem, a prostych odczuć audio nie na sobie wcześniej nie sprawdzaliście?? Prawie nie do wiary... Pozdrawiam.

Dodano po namyśle:
<magikjl> pisał o wstępnym skręceniu fazy.
Oczywiście takie zjawisko może występować bowiem wiąże się z ono ze zmianą polaryzacji biegunów kondensatora.
Nie chodzi o zmianę polaryzacji kondensatora, tylko o to, że najpierw kondenstato przesuwa fazę o 90stopni, a polem cewka głośnikowa w drugą stronę znów o 90stopni, więc suma wynosi 0, ale tylko w teorii, ponieważ mamy jeszcze rezystancję cewki głośnika, która nie jest obojętna dla układu i to przez nią dźwięk również jest przesunięty w fazie od źródła, ale o mały kąt.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 24 sty 2013, o 23:26

Zgadza się, lecz problem w tym że trudno jest doprowadzić do rezonansu, a sama energia oddawana przez różne typy driverów też jest różna...
Akustyka jest naprawdę bardzo ciekawym tematem, dlatego jestem otwarty na wszelkie ciekawe teorie.
Męczycie się nad lampami do wzmacniaczy, z tego co obserwowałem, a prostych odczuć audio nie na sobie wcześniej nie sprawdzaliście?? Prawie nie do wiary... Pozdrawiam.
Oj nie przesadzaj, lampy to dodatkowa ciekawostka.
Osobiście to mam zestaw liniowy napędzany trzema wzmacniaczami analogowymi sterowanymi przez crossover.
Może ktoś pomyśleć iż jestem wariat, ale naprawdę mam to czego oczekuję, i w cale tu się nie rozchodzi o słuchanie muzyki przy maksymalnym wysterowaniu.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: MatyAS » 25 sty 2013, o 23:47

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem swoją bezpośredniością w ocenie terminologii i marytoryczności opisywanego zagadnienia. Jednak po tych kolejnych postach uznałem, że poziom (a raczej jego brak) wiedzy o elektroakustyce jest na tyle niski, że nie jestem w stanie schylić się do niego.
Powtarzam więc tylko - Na temat o którym Koledzy tak ochoczo się wypowiadają powstało co najmniej kilkadziesiąt książek napisanych przez znacznie mądrzejszych od nas wszystkich tu razem wziętych. Tak się składa, ze większość z owych woluminów miałem okazję przeczytać od deski do deski. Kilkanaście mam nadal w swojej podręcznej biblioteczce. I - doprawdy - wstyd mi za was Koledzy. Wykazać się takim ignoranctwem i brakiem szerokiego spojrzenia na to (piekielnie skomplikowane, wbrew pozorom) zagadnienie może tylko ktoś pozbawiony jakiejkolwiek samokrytyki; uważający że wystarczy "polizać opakowanie, aby poznać smak cukierka".
Żenada.
Kina domowe są przykładem zupełnie pozbawionym sensu. Kolumny (a raczej - w większości wypadków powinno się pisać "kolumny") głośnikowe są tam budowane pod kątem (WYŁĄCZNIE!) wyglądu, walory (znów - powinno być "walory") akustyczne uzyskuje się poprzez kształtowanie sygnału na drodze elektronicznej - stąd te wszystkie pogłosy, celowe przesunięcia(opóźnienia) i koloryzowanie oryginalnego sygnału - wszystko po to, żeby z "popierdółek" uzyskać dźwięk jako-tako imitujący brzmienie PRAWDZIWEJ kolumny - a chyba o takich powinniśmy dyskutować?
Miałem okazję posłuchać kilkunastu zestawów KD różnych firm (w większości SONY) - wyobraźnia projektantów czasem tak dalece wybiega w stronę futurologii, że konstruktor odpowiedzialny za dźwięk ma niemałą "zagwozdkę" - czasem odbywa się tak skomplikowany proces "ulepszania" sygnału, że niejeden procesor ma poważne trudności z przetwarzaniem tegoż...
Rozmowa zaczęła się od najbardziej popularnego (ze względu na prostotę) układu dwu-drożnego - mid-woofer i głośnik wysoko-tonowy. Nawet w tak prostym układzie (nie wnikając w konkretne omawiane tu modele głośników) należy rozważyć wiele kwestii - od opracowania częstotliwości podziału aż d o konsekwencji z tego płynących.Częstotliwość podziału - na pozór banał - wybieramy sobie jakąś częstotliwość i dla niej liczymy zwrotnice... Nic bardziej mylnego:
Nie "jakąś" ale taką dla której podział jest najkorzystniejszy. A jaki jest korzystny? Ano taki jaki wynika z charakterystyk częstotliwościowych OBU głośników : Może się bowiem okazać, ze ta częstotliwość, która jest korzystna dla głośnika wysoko-tonowego nijak nie pasuje mid-wooferowi. I tu właśnie zaczyna się pole do popisu - Albo skomplikowana zwrotnica (ze wszelkimi niedoskonałościami jakie się z nią wiążą), albo kompromis, albo... inne głośniki... Czasem wychodzi po wstępnych pomiarach, że należy TYLKO przesunąć częstotliwość cięcia o "kawałek" (kHz), a w praktyce należy zaprojektować całą zwrotnicę od nowa - nawet zmieniając jej nachylenie. A dalej - wiadomo - zmiana nachylenia - inne przesunięcie fazowe, więc potrzebna korekta, korekta z kolei powoduje konieczność kolejnych zmian (nawet w rozmieszczeniu głośników!)...
Oczywiście - dotyczy to wyłącznie dopracowanych i dopieszczonych zestawów głośnikowych - dla większości "młodych, zdolnych" konstruktorów wystarczy przypadkowy zestaw - głośników, obudowy i zwrotnicy (najczęściej "uniwersalnej") - oczywiście taki "młody, zdolny" pod niebiosa wychwalać będzie swoją konstrukcję - bo jest "SWOJA" - a więc powstała w pocie i znoju... Nic w tym dziwnego. Jednak dla kogoś, kogo wrażliwość muzyczna jest na nieco wyższym poziomie, taka "kolumna" będzie katorgą...
Można więc upraszczać - aż do granic absurdu - "Bo i tak grać będzie" - można... Tylko, że następstwem takiego podejścia będzie kolejne pokolenie głuchych - uważających, że "muza" z telefonu słuchana na "korkach" (słuchawki dokanałowe) jest wzorcem doskonałości...\\\

Tylko po co ja to wszystko piszę, skoro i tak zaraz zostanę zakrzyczany i sponiewierany przez Was Koledzy?
Przecież piszę o sprawach tak oczywistych, że poruszanie ich w tak szacownym gronie ubliża jego członkom...
Wybaczcie więc mi - staremu: Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina, że ośmieliłem się zwrócić Wam czcigodni, uwagę na takie duperele jak nazewnictwo czy zasada działania zwrotnicy.
Niegodzien jestem nóg wam całować.
Wybaczcie wiec - raz jeszcze proszę - już wtrącać się nie będę w Wasze dyskusje. Możecie dalej kontynuować swoje dywagacje nad "skręceniem fazy" (przy okazji - w którą stronę?), czy dyspersji - o polaryzacji kondensatora już nawet nie wspominam.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: ECC88 » 26 sty 2013, o 05:21

Spróbujcie może wasze zasoby wiedzy skoncentrować na prośbie autora tematu. Wasza dyskusja nabiera tutaj kształtów wręcz filozoficznych a schematu jak nie było tak nie ma. Nie odstraszajcie autora amatora. Ja zapodaję przykładowe schematy zwrotnic'y, niech autor dokładnie opisze jakimi głośnikami dysponuje, i do jakiej obudowy, a nasi specjaliści mogli by nam wytłumaczyć jak dostosować optymalnie układ zwrotnicy do głośników.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: pajaczek » 4 lut 2013, o 20:41

No dobrze... na życzenie użytkowników rozdzielam tematy, tutaj pozostańmy w takim razie przy dyskusji o zwrotnicach, a tematem "systemu liniowego" i co nim jest a co nie, zapoznajcie się proszę w osobnym temacie: Co jest, a co nie systemem liniowym - dłuższa dyskusja

arecki197745a
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 9 mar 2013, o 19:07

Re: Schemat zwrotnicy do głośników

Postautor: arecki197745a » 9 mar 2013, o 19:35

Witam wszystkich forumowiczów jestem tutaj nowy , ale do rzeczy potrzebuję pomocy przy zwrotnicach ponieważ bardzo mi spręża dźwięk w kolumnach 3 drożnych a w dołach jest jakby za mało basu nie są to głośniki nie wiadomo jakie ale na wesela stykają może mi ktoś pomóc w przebudowie zwrotnic i filtra do dolnego głośnika napiszę jakie są głośniki od dołu :
LOUDSPEAKKER HH1821
HANSSEN 550W 4OMY
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
HANSSEN HH1521
350W-8 OMY
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ALPHARD
MODEL NO-EM1002
W060916
200W-8 OMY
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
I DRIVERY 100W
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
zdjęcia filtra i zwrotnicy :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb6 ... ced8d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77b ... 35866.html

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 9 mar 2013, o 19:48

No wiesz, tak po zdjęciach to trudno jest wywnioskować czy to jest wina zwrotnic, czy może samej ekualizacji.

Co do samego dźwięku, to góry zawsze będą lepiej Ci przenosić niż kolumny basowe. (aby uzyskać konkretny bas
to już potrzeba sporej mocy oraz większych paczek)

arecki197745a
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 9 mar 2013, o 19:07

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: arecki197745a » 9 mar 2013, o 19:56

na początku miałem takie jakieś zwrotnice jak by z samochodu no i na nich lepiej grały tylko spaliło jedną i kupiłem te , no i nagle spaliło mi drivery w obu kolumnach a grają tak jak by normalnie było wszystko na kupę

Dodano po namyśle:
No wiesz, tak po zdjęciach to trudno jest wywnioskować czy to jest wina zwrotnic, czy może samej ekualizacji.

Co do samego dźwięku, to góry zawsze będą lepiej Ci przenosić niż kolumny basowe. (aby uzyskać konkretny bas
to już potrzeba sporej mocy oraz większych paczek)
a jak by obliczył głośniki i nowy schemat zwrotnic zrobił to wtedy być może by wyszło co i jak tyko kto obliczy i schemat zrobi

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 9 mar 2013, o 20:21

Nie zajmuję się budową kolumn. (możesz zapytać ECC88 )
A te które teraz aktualnie posiadasz, to są oryginały czy dzieło własnego wykonania?

arecki197745a
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 9 mar 2013, o 19:07

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: arecki197745a » 9 mar 2013, o 20:36

Nie zajmuję się budową kolumn. (możesz zapytać ECC88 )
A te które teraz aktualnie posiadasz, to są oryginały czy dzieło własnego wykonania?
ja je kupiłem w sklepie w rzeszowie

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 9 mar 2013, o 21:21

No to skoro masz oryginalne kolumny, to nie wiem po co Ci przeróbki. ?
Tak naprawdę co chcesz uzyskać? (za mało masz basu)

arecki197745a
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 9 mar 2013, o 19:07

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: arecki197745a » 9 mar 2013, o 21:32

No to skoro masz oryginalne kolumny, to nie wiem po co Ci przeróbki. ?
Tak naprawdę co chcesz uzyskać? (za mało masz basu)
a chodzi ci o kolumny nie te paki były robione no w opisie jest jakie są głośniki a zwrotnice dokupione na szybko nie są pasowane do głośników tak jak pisałem doły jak by gorzej dają a górne to bardzo spręża mi muzę aż popaliło mi drivery na 99% to są zwrotnice problemem tylko potrzebuję fachowej porady obliczenia jakie zwrotnice i schemat

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: rafal.220 » 9 mar 2013, o 22:09

Ja się tym nie zajmuję aczkolwiek w necie powinny być jakieś kalkulatory do obliczania zwrotnic.
Zwrotnice powinno się dobierać do mocy głośników, impedancji, oraz pasma odcięcia. (te standardowe mają 6 decybeli na oktawę)

Osobiście to mam taki zestawik który chodzi bez żadnych zwrotnic. (wszystkim steruję power-crossoverem pasmo odcięcia 24 db/okt )

arecki197745a
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 9 mar 2013, o 19:07

Re: Schemat zwrotnicy do głośników ARZ6608 i GDWK 9/80

Postautor: arecki197745a » 9 mar 2013, o 22:27

Ja się tym nie zajmuję aczkolwiek w necie powinny być jakieś kalkulatory do obliczania zwrotnic.
Zwrotnice powinno się dobierać do mocy głośników, impedancji, oraz pasma odcięcia. (te standardowe mają 6 decybeli na oktawę)

Osobiście to mam taki zestawik który chodzi bez żadnych zwrotnic. (wszystkim steruję power-crossoverem pasmo odcięcia 24 db/okt )
e spoko crossover super sprawa widziałem te kalkulatory ale w tym temacie to nie kapuję

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości