Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Oscyloskop domowej roboty?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: matrix » 8 gru 2012, o 10:17

Na You Tube znalazłem ciekawy filmik. Czy to może być droga do wykonania oscyloskopu we własnym, domowym, elektronicznym zaciszu?

Obejrzyjcie bo ciekawe (jak dla mnie).

-> LINK DO FILMU <-

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: rafal.220 » 8 gru 2012, o 14:48

Filmik jest taką ciekawostką, natomiast w praktyce podobną zasadę działania wykorzystują rzutniki efektów laserowych. (wyświetlają one napisy, bądź grafiki)
Różnica polega na tym, iż lustra są o wiele mniejsze, oraz częstotliwość amplitudy jest o wiele wyższa...
Jeśli pragniesz zbudować laserowy oscyloskop, to rozejrzyj się za profesjonalnymi galva-mi... (zapewne efekt będzie znacznie lepszy, niż ten jaki został przedstawiony na tym filmie)
Dodam iż profesjonalne galva nie są aż takie drogie..

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: matrix » 8 gru 2012, o 15:50

Oczywiście na pewno nigdy nie zastąpi profesjonalnego oscyloskopu, ale czy może to być choć jego namiastką? Czy odzwierciedli sygnał badany?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: rafal.220 » 8 gru 2012, o 16:28

Na pewno odzwierciedli, pod warunkiem iż częstotliwość sygnału badanego nie będzie zbyt duża...

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: magikjl » 8 gru 2012, o 21:16

Jako zabawka - projekt ciekawy, jako przyrząd, to lepiej ucho ze słuchawką i multimetr. Chińczyki mają ciekawe oscyloskopy jak PDA - do 5MHz, całkiem ciekawie działają - mam taki i porównywałem z Rigolem - wyniki całkiem dobre, jak na zabawkę za 85$. Na pewno w serwisie audio lub zasilaczy pomocna dłoń i to wymiarów dłoni:).

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: leonow32 » 9 gru 2012, o 12:04

Ciekawy bajer, ale chyba nie ma to praktycznego zastosowania. Ciekawe oscyloskopy własnej roboty można sobie zrobić takimi sposobami
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... zator.html

Ktoś kiedyś na elektrodę wrzucił analizator FFT w wyświetlaczem od Nokii 3310 :)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: ECC88 » 9 gru 2012, o 21:46

Tak jak Rafał mówi, to raczej kandydat na efekt świetlny. Do pomiarów elektronicznych to się raczej nigdy nie nada. Chyba że tolerancja ± 300 V kogoś zadawala :D
Tak poza tym to fajna zabawa. :lol:

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oscyloskop domowej roboty?

Postautor: MatyAS » 23 gru 2012, o 12:14

Faktycznie - z oscyloskopem to nie ma zbyt wiele wspólnego. Nawet MINI był bardziej zbliżony do oscyloskopu, niż ten "wynalazek". Sam pomysł dość stary (wystarczy rozebrać zabawkowe "lasery dyskotekowe", żeby się dopatrzeć podobieństw), ale jako "Wyjaśnienie zasady obrazowania przebiegów zmiennych w funkcji czasu" filmik OK.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 140 gości