Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi "wamel K7707"

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Adept_Paweł
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2012, o 10:57
Lokalizacja: Kielce

Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi "wamel K7707"

Postautor: Adept_Paweł » 4 lis 2012, o 17:14

Witam serdecznie forumowiczów
Na wstępie proszę o wyrozumiałość. Posiadam silnik jak w temacie, robię do niego przekształtnik tyrystorowy oraz tranzystorowy 6 pulsowy. Silnik będzie obciążony momentem max do 15 Nm. Obliczyłem prąd dla 15 Nm i wyszło 18A.
Chcę regulować prędkość tego silnika od 0 do 1200 obr/min aby regulować prędkość muszę zmieniać napięcie na wyjściu przekształtnika od 0 do 107V.
Układ przekształtnika widać na rysunku.

Posiadam regulowany 3 - fazowy transformator
Dobierając elementy, obliczenia wykonałem dla maksymalnych wartości, i tak:

Udi=1,35*Uvo=108V
Ic/Id= 0,577 dla wartości skutecznej oraz Ic/Id=0,33 dla wartości średniej
Ic skuteczne = 0,577*18=10,386A
IC srednie =0,33*18= 5,94A
Uim=1,05*Udi=113,4

Jestem uczniem technikum i korzystam z książki "Energoelektronika" S. Januszewski, A. Pytlak, M. Nowczyk i H. Światek

Dobrane elementy to:
6xtyrystor Tyrystor; 600V; 12A; 40mA; TO220AB
6xtranzystor IGBT Tranzystor: IGBT; 600V; 12A; 63W; TO220A

Mam następujące pytania:
1. Czy dobrze dobrałem elementy do prostownika aby móc zasilić wcześniej wymieniony silnik?
2.Chodzi o aspekt sterowania, chciałbym się dowiedzieć jak wykonać układ sterujący tyrystorami abym mógł regulować napięcie na wyjściu prostownika, niestety nie mogę zrozumieć jak sterować tyrystorami a mój nauczyciel nie potrafi przekazać mi tej wiedzy. Czytałem, że trzeba zrobić układ do synchronizacji z siecią.
Bardzo bym prosił o wyjaśnienie mi na czym polega sterowanie tyrystorami, gdzie mógłbym znaleźć jakieś informacje pomocne w zrobieniu sterownika do mojego układu, jakieś układy praktyczne.
Z góry dziękuję
Załączniki
k7707_1.jpg
charakterystyka pracy
k7707.jpg
parametry techniczne
prostownik.jpg
układ prostownika

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi "wamel K7707"

Postautor: Statyk » 4 lis 2012, o 18:02

Prostszą metodą będzie wyprostowanie i wygładzenie napięcia zasilającego i zastosowanie regulacji PWM do sterowania tym silnikiem.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi "wamel K7707"

Postautor: magikjl » 4 lis 2012, o 18:29

Dokładnie, zrobić to bez tyrystorów, będzie mniej zakłóceń i nie będzie potrzeby stosowania filtrów LC na wyjściu układu - bez nich będzie to tyrystorowy siewnik w.cz. PWM i IGBT powinno wystarczyć, możesz również dodać sprzężenie zwrotne do dokładnej regulacji obrotów w trakcie zmian obciążenia wirnika. Odejdzie też synchronizacja z siecią i detektor przejścia przez 0.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi "wamel K7707"

Postautor: rafal.220 » 4 lis 2012, o 23:49

Tak jak piszą koledzy, sterowanie PWM jest dobrym rozwiązaniem, chodź dla "idei" można pobawić się też w tyrystory.

Co do samych tyrystorów, to nadwyżka mocy nie zaszkodzi, chodź dobrze było by tu jeszcze zastosować elementy ograniczające wartości chwilowe. ( z doświadczenia wiem iż przy tego typu maszynach, nawet 3 razy większy półprzewodnik potrafi "strzelić" >> w końcu to nie są "żarówki")

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 160 gości