Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Transformator

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Transformator

Postautor: roman24 » 12 wrz 2012, o 12:23

Mam takie pytanie,można zmierzyć przerwy w uzwojeniu w tym transformatorze? Chciałem sprawdzić,czy jest dobry? Jak dokładnie dokonać pomiaru?Mogą być błędy w nazewnictwie,uczę się.
Załączniki
DSC_1348e.jpg

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Transformator

Postautor: pajaczek » 12 wrz 2012, o 12:43

Nie bardzo rozumem sens pomiaru... hmm... zaraz, chcesz sprawdzić czy uzwojenia nie są przerwane/przepalone? Użyj omomierza. Jeżeli będzie coś podejrzane to koniecznie sprawdź też rezystancję pomiędzy sąsiednimi uzwojeniami. Dobrym pomysłem będzie również podanie jakiegoś niskiego napięcia przemiennego na strony pierwotną/wtórną i sprawdzenia napięć po przełożeniu (niskiego, bo to bezpieczniejsze dla Ciebie i ew. uszkodzonego trafo), najlepiej jeszcze przez rezystor lub żarówkę.
W pierwszej chwili myślałem że chcesz mierzyć odstępy zwojów, tylko po co ;)

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Re: Transformator

Postautor: roman24 » 12 wrz 2012, o 13:52

Dobrze rozumuje sprawdziłem skrajne buzerem w mierniku i nie ma przerwy(brak przepalenia). Podłączyłem jeszcze 12V zmiennego pod wejście trafo i na wyjściu wyszło mi tylko 0,5v.
Załączniki
DSC_1348e3.jpg

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Transformator

Postautor: 000andrzej » 12 wrz 2012, o 20:11

Czyli masz przekładnię 1:24. Zależy też czy mierzyłeś pod obciążeniem, czy bez, nie wiadomo co to za trafo, czy się nadaje do zasilania 230V, nie wiadomo jakiej mocy itp. Jeśli nie jest opisane, nie wiesz skąd wymontowane, można tylko szacować. A do czego ma Ci to służyć?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Transformator

Postautor: Tomasz Gumny » 12 wrz 2012, o 20:24

Rdzeń tego transformatora wygląda na ferrytowy a cały transformator na element zasilacza impulsowego, może nawet żarówek halogenowych. Jeśli tak, to w żadnym wypadku nie nadaje się do bezpośredniego podłączania do sieci energetycznej.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Transformator

Postautor: pajaczek » 12 wrz 2012, o 23:09

To jeszcze podaj które rozumiesz za wyjścia strony wtórnej. Pomierz omomierzem, nie testem ciągłości/testem diody/buzzerem.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Transformator

Postautor: Statyk » 13 wrz 2012, o 06:15

Przecież to jest trafko impulsowe zasilające świetlówki monitora/telewizora LCD. Nie ma szans na jego testowanie częstotliwością 50Hz. Po prawej znajdują się dwa uzwojenia pierwotne nawinięte licą, po lewej uzwojenie wtórne podzielone na sekcje - celem zapobieżenia przebiciom (bez obciążenia ok. 3kV, podczas pracy ze świetlówką - ok. 700V).

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Transformator

Postautor: pajaczek » 13 wrz 2012, o 14:32

Przetestować się da... co najwyżej nie będą to jego zwyczajne warunki pracy, a co za tym idzie funkcjonalność marna. Jedynie test czy w ogóle żyje.

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Re: Transformator

Postautor: roman24 » 14 wrz 2012, o 09:04

Tak dokładnie jest transformator z monitora LCD. Mierzyłem omomierzem, znaczy multimetr uniwersalny z omomierzem. Robiłem pomiar grubszego uzwojenia i nic nie pokazywał. Zmieniałem wartości. Mam monitor LCD i nie mam podświetlenia.znaczy wyłącza się po 3 sekundach.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Transformator

Postautor: pajaczek » 14 wrz 2012, o 11:38

Grubsze uzwojenia masz 2, mierzyłeś pomiędzy którymi odczepami dokładnie? Sprawdź wszystkie możliwe kombinacje (zaoszczędzi to czas na dyskusję tutaj).
Nic nie pokazał, rozumiem że "pomiar poza zakresem"... to by sugerowało przerwanie uzwojenia, choć skąd wówczas te 3 sek pracy?

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Re: Transformator

Postautor: roman24 » 14 wrz 2012, o 17:32

Narazie wsadziłem trafo do monitora. Szukam jakiegoś dawcy ze zniszczoną matrycą. Ewentualnie jakieś świetlówki z innego monitora. Z tego co czytałem cała elektronika monitora inwerter + scalak testuja oświetlenie. Jeżeli są jakieś zwarcia kłopoty z napięciami na poszczególnych zespołach to odłancza oswietlenie celem zabezpieczenia całego układu. Dlatego włancza sie tylko na 3 sekundy. Coś jest nie tak z podświetleniem,dlatego gaśnie. Jak znajdę takiego samego to mogę jeszcze pokombinować. Ostatnio też robiłem monitor tylko tam była prostsza sprawa.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Transformator

Postautor: Statyk » 14 wrz 2012, o 20:28

Ten monitor posiada wewnętrzny zasilacz?
Jeśli tak, to zacznij od wymiany kondensatorów elektrolitycznych (koniecznie low ESR). Kolejny etap (o ile pierwszy nie przyniesie poprawy) to ceramiczne kondensatory sprzęgające uzwojenie wtórne transformatorka ze świetlówkami - czasem je przebija podczas rozruchu/zapłonu, choć poza układem miernik pojemności pokazuje że trzymają pojemność (zazwyczaj jest to 5...50pF/3kV). Dobrze jest "podrzucić" sprawne świetlówki, bo to oszczędność czasu i nerwów.

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Re: Transformator

Postautor: roman24 » 15 wrz 2012, o 10:36

Tak ma zasilacz wewnętrzny. Narazie wymieniłem elektrolity wokół zasilacza. została mi prawa strona do wymienienia. Myślę, że prawa będzie odpowiadała za obraz. Nie wiem,czy ma sens ich wymiana. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Monitor też reaguje dziwnie trochę na włączenie. Nie startuję za szybko. Sam rozruch monitora tra nieraz 5s zanim dioda się zapali. Teraz po paru załączeniach miga jakaś świetlówka wewnątrz. Słychać brzęczenie i jasne światło za matrycą. Muszę sobie skombinować jakąś matrycę to świetlówki same podłącze jeszcze.
Załączniki
Bez tytułu1.jpg

roman24
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:55

Re: Transformator

Postautor: roman24 » 16 wrz 2012, o 10:11

Zastanawiam się jeszcze nad matryca mam monitor LG. Podłączył bym na chwile podświetlenie matrycy jak działa.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Transformator

Postautor: Statyk » 16 wrz 2012, o 13:24

Jeśli na pewno są w niej sprawne świetlówki, to jak najbardziej. Metoda wykluczeń.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości