Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: leonow32 » 8 lip 2012, o 22:59

Buduję przetwornicę boost do sterowania lampą Nixie Z566M oraz neonówkami. Z 12V muszę wytworzyć 150V i utrzymać to napięcie na względnie stabilnym poziomie. Na schemacie obciążeniem jest neonówka z rezystorem, ale jeżeli jest sam rezystor to problem też występuje.
przetwornica.PNG
Sygnał sterujący tranzystor pochodzi z ATmegi, co działa bez problemu. Ma stałą częstotliwość 48kHz, a zmiana współczynnika wypełnienia powinna płynnie regulować napięcie na wyjściu. Jednak tak nie jest! Okazuje się, że istnieją pewne wartości wsp wypełniania, przy których napięcie nagle skacze ok. 20-40V, a potem pozostaje stałe mimo ciągłego zwiększania wypełnienia. Mniej więcej te progi to wartości 20%, 40%, 60% i 80%. Nie wiem skąd to się bierze i jak ulepszyć przetwornicę.

Na pierwszym zdjęciu poniżej znajduje się sygnał podawany na bramkę tranzystora. Nie wiem skąd biorą się cztery "górki" w stanie niskim. Na oscyloskopie widzę, że kiedy wsp. wypełnienia jest zbyt duży, aby pomieścić te cztery górki, wtedy napięcie wyjściowe nagle wzrasta, a z czterech górek zostają trzy, co widać na kolejnym obrazku.
sygnal sterujacy.png
sygnal sterujacy.png (4.03 KiB) Przejrzano 6284 razy
sygnal sterujacy 2.png
sygnal sterujacy 2.png (4.81 KiB) Przejrzano 6284 razy

Zrobiłem też zdjęcie napięcia na cewce. Wydaje się, jakby tranzystor otwierał się podczas tych górek i to pewnie powoduje te skoki napięcia wyjściowego, o których pisałem wcześniej, ale co powoduje te górki?
napiecie na cewce.png
napiecie na cewce.png (5.31 KiB) Przejrzano 6284 razy
No i co tu robić? :) Przetwornica sama się zakłóca?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: Tomasz Gumny » 9 lip 2012, o 00:10

Włącz na wyjściu dodatkowy rezystor ≤15kΩ, to przetwornica będzie pracować w trybie ciągłym.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: Statyk » 9 lip 2012, o 04:41

1N4005 zastąpiłbym jakąś szybką diodą, dociążył układ - jak wspomniał przedmówca, przydałaby się również jakaś zwrotna kontrola napięcia.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: leonow32 » 9 lip 2012, o 20:03

Zmieniłem diodę na UF4004 (trr=50ns) i obciążałem przetwornicę, aż się to w miarę ustabilizowało. Dopiero z rezystorem 4,7k regulacja jest względnie płynna. Ale wtedy przy napięciu 130V cała przetwornica ciągnie mi z zasilacza 1A!

Sprzężenie zwrotne do Atmegi zrobię jak uda mi się w miarę ustabilizować ten układ. Próbowałem zrobić jakiś prosty regulator ale najpierw muszę sam opanować sterowanie przetwornicy :D zrobiłem podobną przetwornicę na MC33063 i działa doskonale. Mógłbym zastosować ten scalak, ale procesor w tym zegarku tylko raz na minutę dodaje jeden i przez resztę czasu można by go wykorzystać do innych celów, jak np sterowanie przetwornicą.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: Tomasz Gumny » 9 lip 2012, o 20:19

Czy wiadomo coś więcej o dławiku?

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: Statyk » 10 lip 2012, o 05:00

Do sterowania bramką klucza przydałby się jakiś układzik przeciwsobny szybko rozładowujący potencjał. Najprościej byłoby zbudować tan układzik w oparciu o UC3844. Wyjście PWM z ATmegi, przez prosty układ różniczkujący sprząc z wejściem PWM UC3844 i po zawodach ;)

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: leonow32 » 10 lip 2012, o 22:49

Wczoraj przyszedł do mnie nowy numer EP, a tam artykuł jak na życzenie - "programowo-sprzętowe przetwornice step-up" :D przetrawię to i zobaczymy, czy sytuacja się poprawi.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Przetwornica boost i dziwne skoki napięcia

Postautor: leonow32 » 14 sie 2012, o 20:26

Widzę, że ten temat został wydrukowany w sierpniowym EP :) zadałem podobne pytanie na elektrodzie i trochę bardziej dyskusja się rozkręciła. Rozwiązanie problemu jest w tym temacie http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości