Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 26 sty 2012, o 20:57

Mogę wykonać pomiar dowolnego numeru, mogę też wykonać pomiar dowolnej linii ale uprzednio wkładając w tą linię (my to nazywamy) raka. Jest to sznur z bezpiecznikiem na końcu który wkładamy tak by zmierzyć to co chcemy zmierzyć. Ale tenże rak też ma przypisany numer telefonu i wtedy mierzę właśnie ten numer a przy okazji linię do niego dołączoną. Tak więc nie ma opcji pomiaru linii bez numeru telefonu.

Jeszcze gorzej jest z OCL'em. Tu zmierzę tylko linię z numerem który został zgłoszony jako uszkodzony.

Co jeszcze ciekawe? System pomiarowy jest jakoś tak skonstruowany że mogę zmierzyć dowolny numer w całym swoim powiecie, ale znowu tylko jeśli jest zgłoszony jako uszkodzony i widnieje w OCL'u.

Za pomocą wyżej wymienionego raka mogę zmierzyć tylko linie w okolicy mojej miejscowości, czyli linie które zasilają abonentów tylko z centrali na której jest ów przez nas nazywany rak.

Nie tylko ja mogę mierzyć za pomocą OCL'a. Mierzy też Gostynin, Płock, Sierpc i nie mierzą tylko nas, ale też swoje regiony. OCL jest ogólnopolskim systemem ewidencji i pomiarów linii (numerów) abonenckich.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Tomasz Gumny » 27 sty 2012, o 01:05

Z tego wynika, że trochę się przez kilkanaście lat zmieniło... Przynajmniej, jeśli chodzi o łącza naturalne.
Przypuszczam, że ów "rak" to łączówka w okolicy zabezpieczeń liniowych, która po włożeniu wtyku badaniowego przerywa obie żyły linii abonenckiej, dzięki czemu można dokonać pomiarów bez zakłóceń ze strony abonenckiego zespołu liniowego.
Tą zadanie przy badaniach zdalnych, inicjowanych przez automat (jestem przekonany, że nadal większe centrale dokonują pomiarów automatycznie) lub na żądanie operatora spełniał kiedyś dodatkowy przekaźnik w AZL.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 08:55

Przypuszczam, że ów "rak" to łączówka w okolicy zabezpieczeń liniowych, która po włożeniu wtyku badaniowego przerywa obie żyły linii abonenckiej, dzięki czemu można dokonać pomiarów bez zakłóceń ze strony abonenckiego zespołu liniowego.
Nie za bardzo mogłem rozkminić co tu napisałeś bo tak mocno nie po mojemu. Trzeba było napisać mi że raka wkładam w głowicę na pierwszej klasie zamiast bezpiecznika. Odcina mi port z którego przychodzi numer a mierzy samą linię abonencką.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: tg3a » 27 sty 2012, o 10:00

Znalazłem taki artykuł: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1098564.html.
Na jego podstawie przypuszczam, że jest to system opisany tam począwszy od rozdziału 3.1. Wówczas podłączenie systemu pomiarowego do linii abonenckiej w sensie elektrycznym wyglądałoby tak, jak na schemacie na rysunku b):
Obrazek
Na czerwono zaznaczyłem obwód portu systemu pomiarowego, czyli "rak".
Prawdopodobnie jedynym prawidłowym pomiarem sprawdzającym prawidłowość doboru dwójnika RC symulującego linię z aparatem jest jego dołączenie zamiast aparatu AA i części linii abonenckiej po lewej stronie.
matrix - przyjęte przez Ciebie wartości układu zastępczego RC są nieprawidłowe. Być może coś źle zrozumiałeś ze znalezionego przez siebie artykułu, lub jego autor coś niejasno napisał. Prawidłowy schemat to równoległe połączenie RC, a wartości wydedukujesz ze znalezionego przeze mnie artykułu, lub na podstawie wskazań systemu pomiarowego dla dobrej linii. Kondensator nie może być elektrolityczny (albo musi być zrobiony z dwóch kondensatorów elektrolitycznych przeciwnie spolaryzowanych połączonych szeregowo), i musi wytrzymywać... no, tu za bardzo nie wiem; co najmniej napięcie dzwonienia, a więc kilkadziesiąt woltów, ale również wszelkie impulsy indukowane podczas burzy. Ja bym dał co najmniej 250 V, ale może Tomasz Gumny mnie poprawi.
W sumie dla linii o długości rzędu od kilkunastu metrów do pojedynczych kilometrów o parametrach tandemu linia-aparat decyduje głównie aparat. Inaczej było kiedyś w przypadkach, gdy na takiej linii analogowej realizowane było całe połączenie międzymiastowe.
Pozdrawiam
Załączniki
syspom.JPG
syspom.JPG (8.33 KiB) Przejrzano 11809 razy

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 10:04

Mamy na centrali między innymi taki dosowski system pomiarowy ale w wersji anglojęzycznej..

Obrazek

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: tg3a » 27 sty 2012, o 10:34

Identyczny ekran jest zaprezentowany w znalezionym przeze mnie artykule.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 10:43

Identyczny ekran jest zaprezentowany w znalezionym przeze mnie artykule.
No właśnie skopiowałem obrazek stamtąd.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Tomasz Gumny » 27 sty 2012, o 11:19

[...]Kondensator nie może być elektrolityczny
Nie ma takiej potrzeby - 1µF są dostępne foliowe.
Ja bym dał co najmniej 250 V
Powinno wystarczyć. Szczytowe napięcie dzwonienia (zmienne + składowa stała) raczej nie przekracza 150V, bo pamiętam, że na pakietach jako zabezpieczenie dawaliśmy warystory na takie napięcie. Kondensator w telefonie powinien wytrzymywać nieco więcej (250V), m.in. ze względu na to, że badanie izolacji przeprowadza się wysokim napięciem.
Wracając do uproszczonego odpowiednika łącza abonenckiego:
-linię można przedstawić jako czwórnik z rezystancją szeregową żył [Rs], pojemnością między żyłami [Cr] i rezystancją izolacji [Ri].
-telefon z odłożonym mikrotelefonem to dwójnik z elementami obwodu dzwonienia, czyli w najprostszym przypadku pojemność [Cd].
Przyjąłbym wstępnie:
Rs = 100..200Ω (lub bardziej elegancko 2 x 100Ω, po jednym w każdej żyle);
Cr = 33nF/250V lub pominąć;
Ri = 1..2MΩ, (kiedyś przyjmowało się 300kΩ ze względu na przewody w izolacji papierowej);
Cd = 1uF/250V.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: tg3a » 27 sty 2012, o 12:36

Ja dlatego pominąłem parametry linii (Cr i Rs), że, po pierwsze, nie są tak bardzo istotne w porównaniu z pozostałymi elementami schematu zastępczego, a po drugie dlatego, że zależą od długości linii, a przecież, jeśli np. aparat abonencki jest w budynku centrali lub w sąsiednim, to naprawdę są do pominięcia. A system zapewne również i w takich wypadkach stwierdza, że linia jest sprawna.
Właściwie to na tej zasadzie powinno się dać również pominąć i Ri (wtedy wystarczyłby sam kondensator), o ile standardowy aparat telefoniczny w trybie odłożonej słuchawki nie reprezentuje sobą jakiejś rezystancji równoległej (niestety, nie pamiętam już schematu swojego dawnego telefonu). Ale na wszelki wypadek oparłbym się tu jednak na typowych wskazaniach systemu.
A z tym przeoczeniem napięcia stałego, na które nakłada się napięcie dzwonienia, to dałem plamę...

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Tomasz Gumny » 27 sty 2012, o 13:12

[...]na tej zasadzie powinno się dać również pominąć i Ri
Nie bardzo, bo zbyt wielka rezystancja izolacji jest interpretowana jako przerwa w linii. Niestety nie wiem jakie wartości przyjmuje się obecnie za dopuszczalne, ale znalazłem w szpargałach BN-78 :) i maksymalna rezystancja pętli abonenckiej zwartej na końcu musiała być mniejsza od 700..1200Ω (zależnie od typu centrali), rezystancja izolacji ≥1MΩ (dla linii napowietrznej) i ≥5MΩ (dla linii kablowej) a pojemność 0.5..1µF (bez telefonu) i 1.5..2µF (z telefonem). Podobne wartości obowiązywały między każdą żyłą i ziemią.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 16:16

Taka linia uważana jest za sprawną:

Obrazek

Oczywiście to jest tylko przykład z dzisiaj.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 27 sty 2012, o 21:42

matrix mam pytanko
używacie LEGWANA ?

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 21:43

matrix mam pytanko
używacie LEGWANA ?
Czego? Możesz bardziej po Polsku? Może opisz.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 27 sty 2012, o 21:49

kiedyś pracowałem przy tworzeniu oprogramowania
do zdalnej konfiguracji/diagnostyki centrali telefonicznych
(tych waszych szaf z kartami)
nazywało to się LEGWAN

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 21:52

kiedyś pracowałem przy tworzeniu oprogramowania
do zdalnej konfiguracji/diagnostyki centrali telefonicznych
(tych waszych szaf z kartami)
nazywało to się LEGWAN
Pojęcia nie mam jak się to nazywa. Wiem że stoi sporo jeśli nie wszystkie szafy zdaje się SIEMENS'a.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 27 sty 2012, o 22:02

a to nie,
my mieliśmy jedną szafę noki
oraz dwie made in taiwan :)

w sumie to nie wiem jak potoczyły się losy tego projektu, bo zmieniłem pracę
pomysł na aplikację był fajny, a program miał ułatwiać pracę monterom,
monter widział szafę "zdalnie" (w aplikacji na PC odwzorowany był cały przedni panel szafy wraz z migającymi diodami sygnalizacyjnymi) i mógł nie wychodząc z ciepłego pokoju zmienić konfigurację szafy
przeanalizować błędy wykonać pomiary itp.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 27 sty 2012, o 22:07

Nie. To my mamy inną pracę. Dostajemy zgłoszenia i w zależności jakie mamy objawy jedziemy samochodem na szafę czy słupek, tudzież do abonenta.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: tg3a » 28 sty 2012, o 01:01

Witam.
Taka linia uważana jest za sprawną:

Obrazek

Oczywiście to jest tylko przykład z dzisiaj.
Domyślam się, że wartości rezystancji są w MΩ, a pojemności w µF (niestety, rubryka jednostek jest niewypełniona).
Przypuszczam, że w sytuacji, gdyby abonent znajdował się bardzo blisko centrali, to wartość pojemności C_AB byłaby bliska 1 µF, wartości C_AZ i C_BZ byłyby bliskie zeru, i prawdopodobnie wartości rezystancji R_AZ, R_BZ i R_AB byłyby co najmniej wyraźnie większe. Chyba, że w przypadku bardzo krótkich linii na centrali dołącza się dodatkowe kondensatory kompensujące niskie pojemności linii (i ewentualnie też rezystory kompensujące niskie upływności linii).
A właśnie, gdzie ma się znajdować ten układ symulujący linię z aparatem? Na centrali, czy raczej gdzieś bliżej "abonenta"?

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: matrix » 28 sty 2012, o 10:24

Wartości są w MΩ. Symulator miałby być na centrali.

stasiek
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2012, o 21:53

Re: Czym zastąpić telefon stacjonarny i linię abonencką?

Postautor: stasiek » 10 lut 2012, o 22:10

Co ty tworzysz. Po co ci symulator na centrali jak potrzebny jest pomiar do klienta. Zanim zacznę coś mierzyć tym miernikiem to megerem jestem po pomiarach.Marnujecie koledzy dużo czasu a klient ...rooośnie . Znasz zasadę działania telefonu.Gogle i poczytaj jak się wykonuje pomiary linii abonenckiej_Elektroda.Urządzenia centralowe do pomiaru linii coś tam określają.Pan monter jedzie w teren rozpina magistrale kabel rozdzielczy,abonencki miernik -meger do ręki i wykonuję pomiary. Najlepiej jak Cable Shark tam wszystko odczyta na ekranie(więcej Elektroda) w gniazdku u abonenta.Dla prądu stałego jak pomiary linii dla adsl/adsl2-pomiary reflektometryczne itd.
Jak wiesz ADSL jest sygnałem przenoszącym informacje multimedialną jest to adsl 256 i ADSL2 512 pod/kanałów przenoszących informację.Podstawowe pomiary są tak proste ...trzeba wiedzieć co to rezystancja,impedancja, przesłuchy i WFS i masz i wiesz wszystko o linii telekomunikacyjnej. Izolacja pary abonenckiej ma mieć ab/c > 5Gom. nie twórz prochu bo został wymyślony.ADSL -VDSL jest sygnałem wcz i twoje pomiary nic nie wnoszą a to jest teraz podstawowym problemem na liniach telefonicznych jak to niektórzy określają ile linia udźwignie. Do gadania drut kolczasty wystarczy a z wcz na parze abonenckiej to zupełnie inne podejście jest potrzebne i z tym jest właśnie największy problem bo swoim urządzeniem nie zmierzysz. Modemem tez nie zmierzysz bo obarczony rozrzutem S/N modemu. Mając Shark-a włączasz u klienta w gniazdko i za 5 minut masz obraz linii i problem twój to zinterpretować pomiary i wyciągnąć właściwe wnioski. Zajmuje sie pomiarami i określam co klient może dostać od mojego operatora ADSL/VDSL/IPTV -telewizja-mówiąc żargonem co dana para do klienta udźwignie.Co sie dzieje gdy dwa sygnały multimedialne są w czwórce takimi pomiarami się zainteresuj to co mierzyłeś było potrzebne 10-20 lat temu teraz się też sprawdza a najważniejsze to pomiary pod multimedia.. Rewelacyjna parametry pod multimedia to kable parowe pęczkowe. Najwięcej problemów jest z udziwnieniami w domu u klienta,problem stanowią zrównoleglenia słupów kablowych,instalacji z gniazdkami w każdym pokoju (rozwalamy Z-impedancje linii abonenckiej ale więcej może innym razem .
Pozdrawiam i udanych pomiarów.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 112 gości