Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: rafal.220 » 2 lis 2012, o 22:47

Bardzo dobrze myślisz... :)
W końcu taki ATmega168 posiada o wiele większe zasoby niż ATiny13, a to z kolei oznacza iż czasem obsługa 2 lub 3 WE/WY wykorzystają takie zasoby iż ATiny13 lub ATmega8 nie da rady.
Tak naprawdę w cyfrowym świecie ilość WE/WY nie jest wykładnikiem tego jaki scalak winno się stosować.

Dla mnie liczą się zasoby. (scalak może posiadać nawet 40 WE/WY, lecz wykorzystując 5 przy złożonych algorytmach obciążę procek maksymalną ilością zmiennych)

Dodano po namyśle:
Co chcesz przezwajać i skąd te żadne straty? Nie lepiej bez bawienia się użyć bistabilnego przekaźnika?
Swoją drogą, cały układ mógłby się składać z... przekaźnika i gniazda usb
Bistabilny w tym przypadku nie wchodzi w "grę"
co do przezwajania to jest z tym zabawa, aczkolwiek to ma wielki sens bowiem taką automatykę wykorzystywały pierwsze rosyjskie układy sterowania (oczywiście wszystko działało)

Co do strat, to takowe wiązały by się ze spadkiem napięcia, na nisko-impedancyjnej cewce przewiniętego przekaźnika, przez którą płynął by prąd zasilający gniazdo "master"

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: pajaczek » 3 lis 2012, o 13:40

Co chcesz przezwajać i skąd te żadne straty? Nie lepiej bez bawienia się użyć bistabilnego przekaźnika?
Swoją drogą, cały układ mógłby się składać z... przekaźnika i gniazda usb
Bistabilny w tym przypadku nie wchodzi w "grę"
Oczywiście, trochę może wyglądać tak, jakby to była jedna propozycja, choć rozdzieliłem do osobnych linii. Bistabilny w przypadku sterowania z procka i chęci eliminowania strat. Propozycja sterowania ze złącza USB wymagała by zwykłego przekaźnika z cewką na 5VDC.

Z przezwojeniem, nie bardzo wiedziałem w jakim celu chcesz w ogóle tą cewkę ruszać, teraz z powyższego rozumiem że chciałbyś użyć przekaźnika włączonego szeregowo z odbiornikiem master. Nie wiem czy takie coś nie sprowokuje więcej problemów niż pożytku, zwłaszcza przy zróżnicowanym obciążeniu mastera. Trzeba by się zastanowić.
Tak naprawdę w cyfrowym świecie ilość WE/WY nie jest wykładnikiem tego jaki scalak winno się stosować.Dla mnie liczą się zasoby. (scalak może posiadać nawet 40 WE/WY, lecz wykorzystując 5 przy złożonych algorytmach obciążę procek maksymalną ilością zmiennych)
Przyznam że nie jest to moim zdaniem standardowe podejście :wink: ale też rzadko zdarza mi się robić coś w językach graficznych.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: rafal.220 » 3 lis 2012, o 16:30

No tutaj trzeba przyznać rację iż cewka takiego przekaźnika byłaby wyliczona na określony prąd czuwania, chodź swoją drogą kiedyś w moje ręce trafił taki oryginalny przekaźnik, gdzie wkrętakiem można było regulować mechanizm "zwory" w określonym zakresie prądu czuwania. (oczywiście w domowych warunkach prościej jest zaprojektować niewielki układzik elektroniczny) :)

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: magikjl » 4 lis 2012, o 18:52

W którymś z Radiolektroników z początku lat 90 był taki kompletny układ, działąjący na dokładnie tej zasadzie - analogowy.

Awatar użytkownika
LukaszWiecek
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 9 lis 2011, o 18:35
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: LukaszWiecek » 4 lis 2012, o 22:53

Tak naprawdę w cyfrowym świecie ilość WE/WY nie jest wykładnikiem tego jaki scalak winno się stosować.
No tak, tak - chodziło mi bardziej i minimalne ilości we/wy - żeby ich po prostu nie zabrakło dla danego projektu.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: rafal.220 » 4 lis 2012, o 23:54

Dla tego projektu jest potrzebna niewielka ilość WE/WY (wystarczył by ATiny13)

Wracając do tematu, to przeprowadziłem wstępne testy, dla analogowego układu. (zanosi się obiecująco) :)

Dodano po namyśle:
Oto link do prezentacji przykładowego, analogowego "przekaźnika" przeznaczonego dla listwy zasilającej typu "master-salve"

http://youtu.be/RGCEhJW-Fr4

Awatar użytkownika
LukaszWiecek
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 9 lis 2011, o 18:35
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: LukaszWiecek » 6 lis 2012, o 23:28

Genialne - i o to mi właśnie chodziło :)

Podzielisz się, Kolego, schematem?

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Listwa zasilająca typu master-slave na triaku

Postautor: magikjl » 7 lis 2012, o 14:10

Znalazłem podobny pomysł tak jak pisałem, w Radioelektroniku numer 6 z 1991 roku, hehe. Układ jest co prawda archaiczny, ale koncepcja podobna - pomiar prądu i wyłącznik obciążenia. Potrzebne było to do wyłączania TV i magnetowidu jednym pilotem :)). Podaję jako ciekawostkę. Odnalazłem ten numer RE i było tam trafo, przekaźnik i parę tranzystorów, a i 2 mostki prostownicze. :) Miło powspominać stare dzieje....
Pozdrawiam i cieszę się z nowocześniejszych rozwiązań kolegów.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 183 gości