Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Medicus » 20 paź 2011, o 18:38

Zegarek na korytarzu, w sypialni, w salonie, 2 zegarki w kuchni, jeszcze 2 inne,
wszystkie elektroniczne i każdy pokazuje inny czas, różnice są kilkuminutowe.
Kupiłem zegarek na tą synchronizację radiową ze wzorcem ale i ten też okazał się porażką,
po prostu mieszkam poza jego zasięgiem i ta synchronizacja nie działa .
Jakieś pomysły? Mogę te wszystkie co mam wyrzucuć na śmietnik, chcę kupić/zrobić kilka ale pokazujących dokładny czas.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: ECC88 » 21 paź 2011, o 06:40


Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Medicus » 21 paź 2011, o 12:48

Testowałem ten DCF i czasami pomimo stosunkowo dobrego sygnałuzegarek się nie synchronizuje, jakby zbyt mocno ten sygnał był zakłócony, także takie wzmocnienie pewno też niewiele zmieni.
Pozostaje do wykorzystania:
1. czas systemowy z komputera
2. czas z telefonu komórkowego
3. zrobienie modułu na bazie GPS
4. ? pewnie czegoś jeszcze nie wiem

Potem pozostanie problem "rozprowadzenia" aktualizacji na pozostałe zegary: albo radiowo albo poprzez sieć 230V bo wszystkie zasilane z jednej fazy.

Temat traktuję poważnie i jestem gotów zainwestować zarówno czas jak i pieniądze aby go zrealizować.
Wyświetlacze mam ładne, w każdym zegarku cyfry po 10cm, do tego efektywna regulacja jasności w zakresie 5-95% także nie mam problemu ani w dzień z widocznością ani w nocy z łuną od 5 zegarów.
Wystarczy przebudować sterowanie ale z głową i z Waszą pomocą.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: traxman » 21 paź 2011, o 13:10

Radiówka im głupszy moduł tym lepszy 433MHz, jeden nadajnik wpięty do komputera, po jednym odbiorniku w zegarze. Po modyfikacji oprogramowania zegara, można będzie ustawiać czas nawet terminalem lub po napisaniu krótkiego programu na PC synchronizować zegary po każdym włączeniu. Można też do ustawiania wykorzystać pilota TV, sam z ciekawości zrobiłem zrobiłem pilota na SAA3010 i nadajniczku 433MHz działa bezproblemowo w całej okolicy...


Transmisja przez sieć energetyczną będzie chyba jednak sporo droższa. Najtańszy komplet nadajnika/odbiornika na ebayu to ok.4€
http://www.ebay.de/itm/433Mhz-RF-transm ... 415c39b3ba
i to w zasadzie wszystko co jest potrzebne, trzeba tylko dogadać się ze sprzedającym na większa ilość odbiorników.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: ECC88 » 21 paź 2011, o 13:33

Tak na szybkiego to myślałem o aktywnej antenie i może by jeszcze dostawić filtr na 77,5 kHz
Obrazek

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Medicus » 21 paź 2011, o 13:45

433 MHz już wykorzystuję w domu, duży żyrandol na 5 żarówek energoszczędnych na jednym kablu wumusił zastosowanie bezprzewodowego sterowania, kupiłem gotowe gniazdka na pilot i po wydobyciu ich z obudowy umieściłem w żyrandolu 5 odbiorników. Musiałem ekranować i dać ogonki-antenki bo jeden zakłócał drugi i efet był taki że 3 chodziły super, czwarty tylko bez problemów się włączał a piąty można było tylko wyłączyć jeśli cudem dało się załączyć. W sumie praktycznie stwierdziłem że wystarczy oddalić od siebie odbiorniki o około 30cm aby się nie zakłócały. W sterowaniu są PT226 nadajnik- i PT2272 odbiorniki. Drugi zapasowy pilot od tego sterowania można byłoby przerobić na negary, sam nadajnik oczywiście do wykorzystania i obudowa.
Tak na szybkiego to myślałem o aktywnej antenie i może by jeszcze dostawić filtr na 77,5 kHz
Spradzę przy okazji, ale nie mam zbyt wielkich nadziei, Centrum dużego miasta daje się we znaki.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Tomasz Gumny » 21 paź 2011, o 14:07

Spradzę przy okazji, ale nie mam zbyt wielkich nadziei, Centrum dużego miasta daje się we znaki.
Zegary wystarczy synchronizować raz na dobę, więc sprawdź np. między godziną 3:00 i 4:00 w nocy, gdy zakłócenia są mniejsze.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: pajaczek » 21 paź 2011, o 14:51

Kiedyś nawet myślałem nad zrobieniem jakiegoś modułu synchronizacji zegarów w kuchenkach, mikrofali itp sprzętach domowych ;) ale później doszedłem do wniosku że zbytnie ingerowanie w sprzęty domowe może się dla mnie źle skończyć.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Medicus » 21 paź 2011, o 16:01

Kiedyś nawet myślałem nad zrobieniem jakiegoś modułu synchronizacji zegarów w kuchenkach, mikrofali itp sprzętach domowych ;) ale później doszedłem do wniosku że zbytnie ingerowanie w sprzęty domowe może się dla mnie źle skończyć.
A właśnie, zapomniałem jeszcze o trzech zegarkach: w mikrofalówce Alaska, zmywarce Electrolux i kuchence gazowej Amica. W mikrofalówce leci 5 minut do przodu na dobę ale nie mogę go zgasić bo jeden procesor steruje wszystkim a to z eklektronicznym sterowaniem :evil:

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Synchronizacja wskazań dla domowych zegarków.

Postautor: Xweldog » 21 paź 2011, o 17:05

ECC88, umieściłeś propozycję aktywnej antenki. Dla max dobroci obwodu wejściowego jest zasada: długość fali λ w m = C w pikofaradach. Dla 77kHz wychodzi ok. 3,9nF i L należy odbierać do takiego C.
Kiedyś sprawdziłem ją przerabiając w mini-radyjku nieprzydatny zakres MW na LW tylko do obioru Warszawy 227kHz / 1322m ( wtedy ). Zbadałem obwód LC ze styrofleksami 1 oraz 1,2nF i na woblerze było widać pewną różnicę na korzyść 1,2nF. Tu bym zastosował 3,3nF.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 121 gości