Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia sł.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
m.ciszewski
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2011, o 15:05

Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia sł.

Postautor: m.ciszewski » 12 wrz 2011, o 13:51

Temat puszczam z ciekawości - prawdopodobnie na forum znajdą się osoby z większymi doświadczeniami w tym zakresie. Detekcję stanu linii telefonicznej (sygnał z centrali informujący o gotowości do przyjęcia numeru bądź o stanie zajętości, sygnał dzwonienia) dokonuje się zazwyczaj przy użyciu kostki LM567. Takie rozwiązania można znaleźć np. w projekcie z Nowego Elektronika K-169 http://www.cyfronika.com.pl/kitynepdf/169-k.pdf, automatycznych sekretarkach itp.

Chętnie poczytam o innych metodach pozyskiwania wiarygodnej informacji o stanie linii telefonicznej (linia analogowa). Szczególnie ciekawe wydaje się pozyskiwanie informacji o odłożeniu słuchawki telefonicznej przez osobę do nas dzwoniącą (detekcja zakończenia rozmowy), gdyż detekcja podniesienia słuchawki wydaje się nieco prostsza (można się tego spodziewać po zaniku sygnału dzwonienia).

A może ktoś widzał rozwiązania ze specjalizowanymi scalakami?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: Tomasz Gumny » 12 wrz 2011, o 18:45

Zasadniczym kryterium zgłoszenia abonenta jest zamknięcie pętli abonenckiej dla prądu stałego. Dlatego najlepszym sposobem wykrycia podniesienia mikrotelefonu jest monitorowanie prądu w pętli abonenckiej.
Trzeba przy tym odfiltrować prąd dzwonienia (25Hz lub 50Hz), ale nie powinno być z tym problemu. Obwód dzwonienia stanowi przerwę dla prądu stałego ze względu na szeregowo włączoną pojemność). Sygnał zgłoszenia centrali można wykryć jedynie przez odebranie ciągłego tonu (>1s), ale tu trzeba uważać, bo są centralki abonenckie (nie publiczne) o nieciągłym sygnale zgłoszenia.
Potem jest wybieranie (tonowe, impulsowe), sygnał zajętości lub zwrotny sygnał wywołania i rozmowa, ale nie o to pytałeś, więc nie będę pisał o odwracaniu biegunowości, teletaksie, itp.
Zakończenie połączenia, to już większy problem. Jeśli jesteś abonentem wywołującym, przerwanie pętli powoduje natychmiastowe rozłączenie. Jeśli wywoływanym, to połączenie może, ale nie musi być podtrzymane przez centralę przez 90 sekund.
Sporo na ten temat znajdziesz w artykułach "telefonicznych" r-mika i moich.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: r-mik » 13 wrz 2011, o 08:51

rejestrator
ct2x4
ctac64
multiplekser
Poczytaj, znajdziesz tam wiele informacji, także jak wykryć rozłączenie strony wywoływanej.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: Tomasz Gumny » 13 wrz 2011, o 20:17


Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: r-mik » 14 wrz 2011, o 07:50

Ja "tyż" zrobiłem mostek "ino" miał "clipa"
mostek
Nie bedę ukrywał, że zainspirował mnie Twój artykuł (znowu byłem drugi), podobnie jak w ct2x4, gzie użyłem Twojego, bardzo pomysłowego rozwiązania, MOH.

PS
Nie wydaje Ci się, ze arty telekomunikacyjne, to właściwie tylko my robimy?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: Tomasz Gumny » 14 wrz 2011, o 22:09

[...]Nie wydaje Ci się, ze arty telekomunikacyjne, to właściwie tylko my robimy?
Inni już wymarli a młodzi jak widzą słuchawkę na kablu, to myślą, że to ładowarka... :D

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: traxman » 15 wrz 2011, o 07:11

PS
Nie wydaje Ci się, ze arty telekomunikacyjne, to właściwie tylko my robimy?
Widocznie inni nie wiedzą co to arty?

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: matrix » 15 wrz 2011, o 19:54

Słuchajcie, bardzo przepraszam za off top, ale chcę skorzystać z wiedzy kolegów r-mik i Tomasz Gumny. Pracuję w telekomunikacji, ale bardziej po stronie liniowej niż technicznej. Potrzebuję zasięgnąć Waszej informacji. Znacie takie urządzenie jak ISDN inaczej NT-1? Potrzebuję wiedzieć jakie sygnały wychodzą na wyjściu cyfrowym tego urządzenia? Jadąc do klienta u którego mamy zamontowany taki ISDN nie mogę sprawdzić czy wyjście cyfrowe pracuje bo nie mam czym (firma dość uboga chyba? ha ha) Znam "jako tako" programowanie w bascom i może coś udało by się ogarnąć bym mógł sprawdzać czy na wyjściu cyfrowym wychodzi prawidłowy sygnał?

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: r-mik » 16 wrz 2011, o 06:48

(...)Znacie takie urządzenie jak ISDN inaczej NT-1? Potrzebuję wiedzieć jakie sygnały wychodzą na wyjściu cyfrowym tego urządzenia? Jadąc do klienta u którego mamy zamontowany taki ISDN nie mogę sprawdzić czy wyjście cyfrowe pracuje bo nie mam czym (firma dość uboga chyba? ha ha) Znam "jako tako" programowanie w bascom i może coś udało by się ogarnąć bym mógł sprawdzać czy na wyjściu cyfrowym wychodzi prawidłowy sygnał?
Temat woda, sygnalizacja dss1, możesz poszukać w necie.
Od strony elektrycznej prosta sprawa, są na Aledrogo testerki po kilka złotych, można nimi sprawdzić poprawność połączenia pary nadawczej i odbiorczej, ale nic poza tym.
monitory ISDN to cena samochodu, ale w 90% przypadków wystarczy telefon ISDN. Na Aledrogo kupisz go za 50...100zł, ale (zależnie od konfiguracji centrali oraz typu telefonu) nie bedziesz mógł sprawdzic NT na którym uruchomiono DDI.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: matrix » 16 wrz 2011, o 16:07

Kurka, a myślałem że to będzie troszkę prostsze? Chodziło tylko o sprawdzenie czy sygnał przechodzi przez NT czy go na wyjściu tegoż urządzenia nie ma. Ale ok. Jakiś link może?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: Tomasz Gumny » 16 wrz 2011, o 17:29

Ja niestety odpadam - o ISDN tylko się otarłem. Czy NT to nie jest przypadkiem konwerter z łącza cyfrowego (2B+D) na analogowe (z dodatkami)? Jeśli tak i chodzi o testowanie strony analogowej, to wracam do gry. :)

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Detekcja odebrania rozmowy telefonicznej / podniesienia

Postautor: matrix » 16 wrz 2011, o 17:37

Niestety nie chodzi o testowanie strony analogowej bo tam wystarczy wpiąć się mikrotelefonem. Zresztą każda jakakolwiek awaria strony analogowej skutkuje wymianą NT-1 z naszej strony. Chodzi cały czas o sprawdzenie czy na wyjściach cyfrowych pojawiają się właściwe dane.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 172 gości