Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Softstart do silnika 1,7 kW

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 9 wrz 2011, o 12:07

Co do ew. dyskusji to jest odwrotnie - opisałem kawa na ławę jak pracuje PTC i NTC a Ty, albo tego nadal nie rozumiesz albo rżniesz głupa. Niech to ocenią inni. Schemat jest mój ale jaka to komu ( poza Tobą ) różnica ? Nie mając nic merytorycznego szukasz na mnie haczyków ?

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Medicus » 9 wrz 2011, o 20:51

Ja kilka lat temu wykonałem taki regulator obrotów na U2008 jako oddzielne urządzenie, z jednej strony wtyczka do sieci a w obudowie gniazdko do podłaczania odbiorników. Mogę tym regulować zarówno prostownik ładując akumulator jak i mieszadło jak potrzebny jakiś remoncik. Powiem tak: wszystko działa pięknie jeśli moc urządzenia nie przekracza 400-500W, bo kiedy podłączę pod to starą wiewrtarkę Celma o mocy 1200W to zaczynają się cyrki: potencjometrem trzeba przejechać na jakieś 2/3 aby raczyła ruszyć, soft-start i owszem istnieje, ale tylko na najniższych prędkościach, przy ustawieniu potencjometra na maxa soft-startu praktycznie nie wyczuwa się. Podejrzewam że nie tędy droga i zamiast soft-startu to może jednak właściwszym byłoby ograniczenie prądowe czyli pomysł z usunięciem bocznika uważam za kiepski, jeśli ograniczenie będzie działać właściwie to regulacja i płynny start nikomu przecież nie potrzebne.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Tomasz Gumny » 9 wrz 2011, o 21:44

[...] soft-start i owszem istnieje, ale tylko na najniższych prędkościach, przy ustawieniu potencjometra na maxa soft-startu praktycznie nie wyczuwa się.
Ostatnio projektowałem coś z wykorzystaniem U2008B kilka lat temu, więc nie wszystko może się zgadzać, ale z tego co pamiętam:
1. Soft-start wg standardowej aplikacji działa tam z opóźnieniem, tzn. po załączeniu regulatora jest chwila pełnej mocy, potem moc gwałtownie spada by za chwilę łagodnie narastać. Wynika to z odwróconego działania kondensatora soft-startu - im niższe na nim napięcie, tym więszky kąt otwarcia triaka. Po załączeniu zasilania kondensatory zwykle są rozładowane...
2. Układ U2008B sprawdza czy triak został skutecznie zapalony i w razie potrzeby wysyła kolejne impulsy na bramkę triaka, przy okazji pobierając znacznie większy prąd a zasilacz z szeregowym rezystorem zwykle pracuje na styk. W przedstawionym układzie taka sytuacja wystąpi przez cały czas, gdy pilarka nie pracuje.
3. Przedstawiony układ nie wykorzystuje pomiaru prądu, zatem nie ma możliwości zablokowania wysyłania szpilek na bramkę triaka oraz "zresetowania" soft-start po odłączeniu obciążenia.
Podejrzewam że nie tędy droga i zamiast soft-startu to może jednak właściwszym byłoby ograniczenie prądowe czyli pomysł z usunięciem bocznika uważam za kiepski, jeśli ograniczenie będzie działać właściwie to regulacja i płynny start nikomu przecież nie potrzebne.
Popełniasz częsty błąd - zwiększony pobór prądu U2008B traktuje jako większe obciążenie silnika i aby przeciwdziałać obniżeniu obrotów zwiększa kąt otwarcia triaka. :D
Mimo to U2008B da się wykorzystać i nawet to "nieudane" ograniczenie prądowe można poprawić, ale wymaga to nieco wysiłku i dokładnego zapoznania się z pdf-em.
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2011, o 21:52 przez Tomasz Gumny, łącznie zmieniany 1 raz.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 9 wrz 2011, o 21:49

Medicus, bez schematu nie wiadomo co i jak zrobiłeś. Mój układ robi tylko jedno - tylko softstart. Po załączeniu 230VAC triak w kilka sekund dochodzi do zera do full i później robi praktycznie za kawałek drutu.

T.Gumny - zjawisko o którym piszesz że najpierw przez ułamek sekundy daje full a dopiero później działa sofstart zachodzi przy C w pinie 1 ok. 1µF ( lub mniej ). Dlatego zawsze tam daję minimum 2,2µF.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Tomasz Gumny » 9 wrz 2011, o 21:58

[...]Po załączeniu 230VAC triak w kilka sekund dochodzi do zera do full i później robi praktycznie za kawałek drutu.
Po załączeniu 230V do układu soft-startu czy po załączeniu obciążenia? W tym pierwszym przypadku konieczne byłoby wbudowanie układu między wyłącznik i silnik pilarki.
Zrozumiałem, że autor wątku chce uniknąć ingerencji w sprzęt, więc soft-start musiałby po wykryciu przerwy w obwodzie obciążenia (wyłączona pilarka) ustawić się w stan początkowy a po stwierdzeniu zamknięcia obwodu, łagodnie zwiększyć kąt przewodzenia triaka.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 9 wrz 2011, o 22:03

Tak jak napisałem - po złączeniu 230VAC. Układ z powodzeniem zdał egzamin do opóźnienia załączania jakichś specjalnych żarówek w foto-studio czy opóźnienia ładowania dużych pojemności. Tu może być pewien problem, musi się najpierw włączyć machinę a następnie ten układzik.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Medicus » 9 wrz 2011, o 22:31

Zapodaję układ który stworzyłem po kilku tygodniach eksperymentów.
Działa nawet z transformatorem 270W od Rubina bez żarówki równolegle...
Wszystkie wartości zostały praktrycznie dobrane po wielu próbach.
Załączniki
2008.jpg
Schemat regulatora na U2008

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 9 wrz 2011, o 23:06

Swego czasu też zaczynałem od tej klasycznej konfiguracji. Z tego co pamiętam, potencjometrowi przydałby się z drugiej strony nieduży R ( 3,3 czy 4,7k ) gdyż na początku ma mały obszar martwy. Ale ten układ z linowym potencjometrem daje logarytmiczną charakterystykę regulacji. U2008 powinien być sterowany prądem a potencjometr jest w układzie dzielnika U. W połowie nie ma połówek sinusiody tylko ok. 70%. Liniową daje mój układ ( dziwi mnie że producent na to nie wpadł ) w którym potencjometr reguluje prąd. Przebadałem kilka różnych U2008 i wyszło, że przydałby się R ok. 85k czyli nietypowy. Z 82k potencjometr ma pewien minimalny obszar martwy a z 91k nie schodzi dokładnie do zera, ale stosuję takie. Miernik praktycznie nie pokazuje nic, drobne szpileczki widać tylko na oscyloskopie. Nie mniej, w połowie potencjometru są dokładnie połówki siunsoidy.
Załączniki
U2008.jpg

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 193 gości