Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Softstart do silnika 1,7 kW

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Agrest » 5 wrz 2011, o 19:32

Witam,
Nabyłem pilarkę Makita z 1-fazowym silnikiem 1,7 kW i przy jej uruchamianiu bezpiecznik B16 odłącza zasilanie. U siebie w pracowni wymieniłem zabezpieczenie B16 na zwłoczne C16 i działa. Natomiast głównym zastosowaniem tej pilarki ma być praca na wyjazdach u klientów, gdzie nie mam prawa grzebać w rozdzielnicach. Dlatego chciałem sobie stworzyć małą przenośną rozdzielnicę, gdzie na szynie chciałem zamontować układ jednofazowego softstartu w formie aparatu modułowego. Ale dzwonię po hurtowniach elektrycznych i okazuje się, że nikt o takich modułowych 1-fazowych softstartach nie słyszał. W necie też nie wygooglałem nic do 1-fazowych silników. Wszystko co znalazłem nadaje się do transformatorów. Przyznam, że nie znam się na silnikach elektrycznych, a wiem, że jest ich sporo rodzajów. Ten w mojej Makicie ma szczotki. Może ktoś z doświadczeniem w temacie podeśle jakiś link. Nie musi być gotowe urządzenie, może być sprawdzony schemat.
Albo jakis inny pomysł na ograniczenie prądu rozruchu tego silnika...
PozdrA

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 5 wrz 2011, o 19:48

Popytaj w serwisie czy nie ma do tego modelu wyłącznika z regulacją prędkości, nie będziesz musiał nic przerabiać a maszyna będzie funkcjonalniejsza.
Można też poskładać regulator AVT1007:
http://sklep.avt.pl/p/pl/40017/regulato ... miony.html

Awatar użytkownika
Piotr Witczak
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 cze 2011, o 07:44

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Piotr Witczak » 6 wrz 2011, o 13:58

Do silników można zastosować spokojnie softstart do toroida, w ofercie AVT są dwa do wyboru
AVT-2814 i AVT-2815

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Medicus » 6 wrz 2011, o 15:18

A jesteś pewien że pilarka jest sprawna? 1,7kW to pod pełnym obciążeniem będzie brała 8A, tu coś jest nie tak skoro przy starcie wywala bezpiecznik 16A, jak nie z elektryką to z mechaniką.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 6 wrz 2011, o 16:07

Pilarka PFC raczej nie ma więc prąd może spokojnie być rzędu 9-11A podczas pracy i z kilka razy więcej przy rozruchu, a to wystarczy do wyzwolenia B16.
Można spróbować pozystora PTC z zasilacza impulsowego, powinien ograniczyć prąd rozruchu, pozostaje pytanie ile razy, gdyż nie jest jednak przystosowany do tak częstych załączeń.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 6 wrz 2011, o 19:49

Pozystora PTC ? Chyba termistora NTC...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 6 wrz 2011, o 20:00

http://www.meditronik.com.pl/doc/bourns/str2.htm
Coraz częściej spotykane już nawet do 400VAC w przekształtnikach napięcia, regulatorach fazowych, układach zapłonników itp.
Nie da się tego niestety kupić w każdym sklepie.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 6 wrz 2011, o 21:53

Ale PTC nie daje żadnego ograniczenia prądu rozruchu a przecież o to tu chodzi.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Agrest » 8 wrz 2011, o 19:24

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Traxman, wg serwisu ta pilarka pracuje optymalnie przy konkretnych obrotach, dlatego nie ma do niej regulacji obrotów. I ma to jakiś sens z punktu widzenia jakości cięcia i trwałości tarczy. Chociaż dziwi, że sprzęt za 2500,- zł stwarza tego typu problemy. Wracając do tematu, regulator AVT 1007 byłby lekarstwem, jeżeli jego softstart działa przy pełnym wychyleniu potencjometru. Krótko mówiąc potencjometr musiałby być cały czas ustawiony na maksa, bo nie mam trzeciej ręki do obsługi potencjometru w czasie pracy. Jesteś pewien, że ten układ wtedy zapewni miękki start silnika? Co do PTC, jeżeli dobrze rozumiem opis z twojego linku, to dobrze dobrany PTC ograniczy prąd rozruchu przez odłączenie odbioru na kilka minut (dopóki nie ostygnie). Czy źle rozumiem?

Piotr, no właśnie na popularnym serwisie aukcyjnym jest kilka softstartów do toroidów. Zapytałem producenta jednego z nich i człowiek odpisał, że softstarty do toroidów nie nadają się do silników elektrycznych. Jak pisałem, nie siedzę mocno w silnikach i nie wiem, ale teraz mam dwie wykluczające się opinie: twoją i człowieka który to produkuje.

Medicus, dobrze liczysz, w czasie pracy ciągnie 8A. Ale problemem jest prąd rozruchu, wielokrotnie większy. Pilarka jest sprawna. Napisałem, że na bezpieczniku C16 działa.

PozdrA

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Tomasz Gumny » 8 wrz 2011, o 19:55

Układ U2008B jest dedykowany do silników i łagodnie startuje po załączeniu zasilania. Z układu aplikacyjnego można wyrzucić wszystko co dotyczy regulacji i stabilizacji obrotów (ustawić pełny kąt otwarcia na stałe i zastąpić bocznik do pomiaru prądu silnika zworą) a zostawić tylko obwód łagodnego startu.

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Adam Tatuś » 8 wrz 2011, o 20:01

A tu rysunek za notą Temic'a jak to zrobić:
U2008.png

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 8 wrz 2011, o 20:17

Agerst, napisałem wyrażnie, że żadne PTC tylko NTC. Ale, rób jak uważasz...
Może spróbuj najprościej, zamiast C16 daj bezpiecznik D16.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 8 wrz 2011, o 20:39

Tak,
Agerst, napisałem wyrażnie, że żadne PTC tylko NTC. Ale, rób jak uważasz...
Może spróbuj najprościej, zamiast C16 daj bezpiecznik D16.
Tak, pójdzie do rozdzielki wyrwie B16 i wsadzi D16, na 100% Klient będzie zadowolony i poprosi go do następnych prac po takim wyczynie. Kolega jest chyba raczej stolarzem, a nie elektrykiem.
Zacznij wreszcie czytać to co ludzie piszą. D16 jest oczywiście w każdym sklepie...
A może będzie wybierał tylko klientów po sprawdzeniu rozdzielnicy i może będzie sprawdzał warunki przyłącza w energetyce zanik komuś dotnie blat do kuchni??

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Tomasz Gumny » 8 wrz 2011, o 21:33

Agrest, Ty tak nie dziękuj, bo jak się wczytasz w notę U2008B, to zobaczysz, że ten układ jest zdrowo pokręcony. Począwszy od obwodu zasilania (łącznie z biegunowością), przez system regulacji, sposobem reakcji na napięcie na boczniku w obwodzie mocy a na soft-starcie kończąc. Kiedyś ten układ ożeniłem z atmelkiem i wyszedł z tego całkiem zgrabny sterownik zgrzewarki oporowej, ale zabawy przy tym było po pachy... :D

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 8 wrz 2011, o 21:43

Traxman właśnie to robię, czytam bzdury które piszesz, przestań wprowadzać ludzi w błąd iż rzekomo tu "pomoże" PTC. Widzę że dla stolarza wymiana bezpiecznika to problem a robienie układu na U2008 to pryszcz...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 8 wrz 2011, o 21:53

Agrest bardzo właściwie podchodzi do tematu, nie chce rozbierać maszyny bo straci gwarancje, nie będzie rozbierał rozdzielnicy bo klient go przegoni, chce układ wpinany pomiędzy zasilanie a maszynę, który ograniczy prąd rozruchu, softstart załatwi sprawę, podobnie jak załatwi zwykły rezystor 1-2,2R/25W wpięty w szereg z piłą, i od biedy zwierany wyłącznikiem lub czasówka 1-2sekundy. Podobny układ można poskładać z wyłącznika pierwszeństwa i rezystora.
Najprawdopodobniej NTC, ani PTC przy pracy dorywczej, częstym załączaniu/wyłączaniu maszyny nie zdąży ostygnąć i silnik np. po drugim cyklu nie ruszy wcale.
A tu od pozdrowienia Epcosa;
http://www.epcos.pl/index.php?page=ogra ... -ntc-i-ptc
http://www.epcos.com/web/generator/Web/ ... le=en.html

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 8 wrz 2011, o 22:17

Traxman, sądzisz że ilość dołączanych linków zmieni fakt, że wprowadzasz Agersta i innych w błąd z tym PTC?

Temat się ciągnie tak długo, że zapomniałem iż we wstępnym opisie jest o pracy u klientów. Wspomina też o braku doświadczenia ( gdyby je miał to by nie pytał ). Na U2008 robiłem np. softstarty do ładowania kilkuset µFaradowych Elko do zgrzewarek przemysłowych. Ale, po awarii PC wcięło mi sporo danych, nie wiem czy odnajdę schemat. Nie mniej, można go odtworzyć gdyż ten problem aż się prosi o U2008 i triaka 16A ( lepiej 40A ).

PS. Odnalazłem schemat ale powodu wiadomego Administratorowi znikła mi możliwość zamieszczania. Tak więc Agrest, ja wymiękam a Ty najlepiej słuchaj Traxmana, zastosuj PTC...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 9 wrz 2011, o 10:30

PS. PTC Inrush Current Limiters to właśnie PTC do tych celów, świat się rozwija...
Bardzo często stosowane są do ograniczenia prądu rozruchowego sprężarek Scroll w klimatyzacji oraz razem z drugim już "typowym" PTC do odłączania fazy rozruchowej w domowym chłodniczym AGD. Tutaj jednak czas stygnięcia nie gra roli bo i tak ogranicza się liczbę rozruchów do góra kilku na godzinę.

A co do załączników to trzeba czasem użyć opcji "podgląd posta" i dziwnym trafem dopiero wtedy pojawia się "załącz", zgłaszałem to już, ale nic na razie się nie zmieniło.
viewtopic.php?f=7&t=21638

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: Xweldog » 9 wrz 2011, o 11:15

To przeczytaj sobie załączony przez siebie ostatnio pierwszy link. Opis zaczyna się od PTC ale dalej jak wół pisze o NTC. Zimny PTC ma mały opór który rośnie pod wpływem temperatury od przepływającego prądu. W pierwszym momencie po załączeniu go nie ogranicza, bezpiecznik wywali tak samo z nim jak i bez niego. Mało tego, jak sobie wyobrażasz pracę ciągłą z PTC ? Że niby jak ? Nagrzeje się, będzie miał duży opór, wciąż ograniczał prąd czyli moc maszyny ?
NTC odwrotnie, zimny ma duży opór który maleje. Czyli, ogranicza prąd tylko na początku swej pracy a tu właśnie o to chodzi. Nagrzeje się i można sobie pracować na full.
Załączam sprawdzony układ softstartu a nie jakieś tam przedruki z firmowych DS.
Załączniki
softstart.jpg

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Softstart do silnika 1,7 kW

Postautor: traxman » 9 wrz 2011, o 11:45

Z tobą to naprawdę nie warto dyskutować.
Jeżeli ten schemat nie jest twój to przynajmniej o tym wspomnij.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości