Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stereofoniczny tuner FM z HiFi Audio-Video 2/87

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Faber33
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 14 cze 2010, o 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Stereofoniczny tuner FM z HiFi Audio-Video 2/87

Postautor: Faber33 » 3 sie 2011, o 18:09

Witam. Ostatnio przeglądając starsze wydania HiFI Audio-Video oraz Radioelektronika z lat 80 i 90 natknąłem się na projekt Stereofonicznego Tunera FM. Planuje wykonać opisany tam projekt lecz problem polega na tym że tuner ten strojony jest jeszcze na pasmo OIRT :/ Myślałem nad zastosowaniem zamiast zrobionej tam "własnoręcznie" głowicy, głowicy "Gloria" ponieważ taką posiadam już w domu. Prosiłbym o pomoc w przerobieniu schematu który dołączam w temacie ponieważ sam sobie z tym nie poradzę(jest to moje pierwsze podejście do odbiorników radiowych. Z góry dziękuje wszystkim za pomoc ;)

Obrazek

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Stereofoniczny tuner FM z HiFi Audio-Video 2/87

Postautor: traxman » 3 sie 2011, o 18:42

Pasmo jest mniejszym problemem, wymiana kilku elementów i głowica pokryje 88-108MHz, innym ważniejszym problemem jest dostępność starszych elementów. Głowica Gloria jest raczej pod syntezę napięcia i sama w sobie bez ARCZ będzie się odstrajać - sprawdzałem na własnym tunerze. Można pokusić się o scalaki TEA mające cały tor FM, są nawet dostępne w postaci gotowej płytki drukowanej lub typowo radiowe japońskie TA, CXA, wybór jest ogromny a koszt niewielki. Swojego czasu robiłem taki amplituner na Glorii TA7343, toru p.cz nie pamiętam oraz końcówce lampowej PCL86SE - gra mi do dzisiaj w pracy - schemat jest gdzieś na triodzie.

Faber33
-
-
Posty: 98
Rejestracja: 14 cze 2010, o 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stereofoniczny tuner FM z HiFi Audio-Video 2/87

Postautor: Faber33 » 4 sie 2011, o 10:40

Wolałbym wymienić tą głowicę na Glorię

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Stereofoniczny tuner FM z HiFi Audio-Video 2/87

Postautor: traxman » 4 sie 2011, o 11:28

W załączniku masz odnaleziony schemat tunera na współczesnych tanich elementach.
J1-1: +12VDC
J1-2: LOUT
J1-3: GND LR
J1-4: ROUT
J1-5: LED STEREO katoda (dioda musi być podłączona inaczej nie będzie działać stereo)
J1-6: LED STEREO anoda
J1-7: Potencjometr wieloobrotowy 10k -początek (STROJENIE FM)
J1-8: Potencjometr wieloobrotowy 10k -suwak
J1-9: Potencjometr wieloobrotowy 10k -koniec
J1-10: GND
TunerFM.png
Jeżeli chcesz robić ten tuner, to głowice wystarczy zasilić z 9V, doprowadzić do niej napięcie strojenia, potencjometr regulacji wzmocnienia i doprowadzić P.cz do C66. Bedzie potrzebny dodatkowy stabilizator do napięcia strojenia głowicy i zasilania, w tym tunerze chyba było 15V do zasilania całości.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 218 gości