Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

zmiana tranzystora w układzie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

konstruktor17
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:40

zmiana tranzystora w układzie

Postautor: konstruktor17 » 26 cze 2011, o 16:47

Witam,

W moim układzie który służy do załączania silnika, wykonanym zgodnie z załączonym poniżej schematem wykorzystałem tranzystor BD 435.

Niestety układ ten nie działa tak jak powinien tj. przy zasilaniu silnika prądem o napięciu do 9V wszystko jest Ok ale już po podwyższeniu napięcia zasilania silnika do 12V i więcej silnik minimalnie się porusza, bez podawania jakiegokolwiek napięcia sterującego na tranzystor. Występuje efekt jakby tranzystor powyżej 12V przepuszczał część napięcia powodując ruch silnika (im więcej V powyżej granicy 9V tym większe są obroty silnika)

Efekt jaki chcę uzyskać to zwiększenie napięcia przekazywanego przez tranzystor na silnik do ok 17 V, ale najlepiej żeby przy tym napięciu silnik był zatrzymany lub tylko nieznacznie się poruszał bez podawania napięcia na tranzystor. Dopiero po podaniu napięcia sterującego na tranzystor powinno nastąpić przekazanie ok 17V na silnik.

Podejrzewam że rozwiązaniem problemu będzie wymiana tranzystora BD435 na inny o większej mocy, niestety nie znam się na parametrach tranzystorów i nie wiem który z łatwo dostępnych będzie odpowiedni do mojego układu. Jestem laikiem proszę o podpowiedź jeżeli ktoś potrafi mi pomóc, być może w grę wchodzi jakieś prostsze rozwiązanie mojego problemu.


Obrazek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: pajaczek » 26 cze 2011, o 19:34

A jaki prąd silnika?

konstruktor17
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:40

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: konstruktor17 » 26 cze 2011, o 20:52

Silniczek jest zasilany z regulowanego zasilacza dającego max prąd 0,5 A, natomiast docelowo po planowanej zmianie zasilacza i zwiększeniu napięcia zasilania do 17V max prąd z zasilacza będzie równy 0,75 A.
Według informacji jakie posiadam maksymalny pobór prądu przez silnik tego typu nie przekracza ok 1 A przy maksymalnym obciążeniu czyli w przypadku jego mechanicznego zatrzymania. Dodam jeszcze że silnik ten pracuje cały czas pod pewnym obciążeniem ponieważ posiada zamontowany asymetrycznie na jego osi ciężarek, który waży ok 150g i ma za zadanie wywoływanie wibracji.
Dzięki za zainteresowanie tematem :)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: ECC88 » 27 cze 2011, o 01:09

Jeżeli dobrze cię zrozumiałem, to chcesz użyć tranzystora jako klucz "switch".
Każdy tranzystor, w jakim kolwiek układzie by on nie zaistniał, wymaga odpowiedniego dobrania punktu pracy. Przez ciebie wybrany tranzystor nadawał by się do sterowania tym silniczkiem ale nie spotkałem się jeszcze z układem gdzie BD 435 występuje solo. Najczęściej jego baza sterowana jest jakimś tranzystorem poprzednim. Popatrz na http://www.elenota.pl na tranzystory i ich właściwości, poczytaj w jaki sposób dobiera się odpowiedni punkt pracy do własnych potrzeb, a na pewno uda się tobie skonstruować odpowiedni klucz do twojego silniczka. Na poniższych rysunkach możesz sobie odzwierciedlić sposoby dobierania odpowiednich punktów pracy tranzystorów. Zwracaj uwagę na prąd kolektora oraz na napięcie kolektor-emiter.
Powodzenia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
P.S.
A dlaczego nie mały tranzystorek który steruje przekaźnikiem ?

konstruktor17
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:40

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: konstruktor17 » 27 cze 2011, o 21:08

OK, dzięki za próbę wyjaśnienia tematu natomiast w dalszym ciągu nie jestem w stanie nawet stwierdzić jak się ma zmiana tranzystora w moim schemacie do poszukiwanego efektu tj. czy zmiana samego tranzystora w moim schemacie pozwoli na uzyskanie pożądanego przeze mnie rezultatu: możliwość zwiększenia napięcia zasilania do 17V bez jednoczesnego zwiększenia przepuszczania prądu przez tranzystor (jak to opisałem w 1. poście) Szczerze to trochę nie rozumiem dlaczego nikt nie potrafi odpowiedzieć poprostu "zmień tranzystor na AB 123 i będzie efekt jaki chciałeś uzyskać" albo "nie da się tego zrobić samą zmianą tranzystora" tym bardziej że wykorzystany przeze mnie schemat jest chyba najprostszym z użyciem tranzystora jaki znalazłem w sieci. Tak wiec wołabym raczej uzyskać odpowiedź jak mogę zmodyfikować podany schemat w najprotszy możliwy sposób niż wymyślać teraz od nowa schemat czy poznawać teorię punktu pracy.

Z całym szacunkiem, ale Panowie jak wchodzicie na forum np prawnicze żeby zadać tam pytanie o rozwiązanie umowy to nikt nie odsyła Was do poznania teorii sposobów jednostronnego zakończenia stosunków umownych tylko stara się w miarę możliwości jak najprościej odpowiedzieć na zadane pytanie, że posłużę się takim porównaniem. Liczę na zrozumienie, naprawdę przeczytałem już dużo materiałów na temat tranzystorów i nie znalazłem odpwiedzi na moje pytania :) .

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: pajaczek » 27 cze 2011, o 23:12

Po pierwsze, to coś z hostingiem Twojego obrazka szwankuje, z początku go nie widziałem. Dopiero jak sprawdziłem w kodzie Twojej notki, że faktycznie coś tam umieściłeś, to uparcie udało mi się go wyświetlić (niemniej zwykły user nie jest w stanie sobie tego sprawdzić), niemniej nie zawsze mi go ładuje, czasem dostaję 403 ;)

Po drugie, mylisz się z tym forum prawniczym, sporo czasu spędziłem na jednym takim, i nie zawsze jest tak różowo jak piszesz. Często jest zwykłe odniesienie do przepisu, i interpretuj sobie szaraczku... dopiero wówczas może wywiązać się dyskusja o tejże interpretacji.

Po trzecie, nie jest to najszczęśliwszy układ, jeśli koniecznie chcesz spróbuj spolaryzować wstępnie bazę tranzystora i ogranicz prąd bazy. Jak ten schemat wykonałeś... na pająka? Jesteś w stanie wykonać podstawowe pomiary, zmierz napięcie Vbe. Tranzystor spokojnie wytrzyma zarówno wyższe napięcia jak i prądy.

qwertxx
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwie 2011, o 22:23
Lokalizacja: Południe
Kontaktowanie:

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: qwertxx » 28 cze 2011, o 11:44

Obrazek

Przy takim układzie możesz śmiało zwiększać napięcie do 17V.
Nie możesz natomiast zostawiać nie spolaryzowanej bazy. Jeżeli silnik ma się nie kręcić, powinieneś podać 0 logiczne (lub podłączyć do masy) wejście tego układu (tam gdzie na rysunku jest podawany sygnał PWM).

Prędzej spodziewałbym się problemów z wysterowaniem takiego układu dla maksymalnej mocy, więc powinieneś zastosować wtedy układ Darlington-a (dwa tranzystory):

Obrazek

Wiesz po co są te diody w obu schematach? Jeżeli nie to przeczytaj:
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... cenia.html

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: ECC88 » 29 cze 2011, o 03:05

OK, dzięki za próbę wyjaśnienia tematu natomiast w dalszym ciągu nie jestem w stanie nawet stwierdzić jak się ma zmiana tranzystora w moim schemacie do poszukiwanego efektu
Widocznie słowo pisane do ciebie nie przemawia.
Dobież punkt pracy, odpowiednio spolaryzuj tranzystor a dojdziesz do ładu.

Edit by Pajączek: usunięta kontrowersyjna część wypowiedzi.

konstruktor17
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:40

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: konstruktor17 » 30 cze 2011, o 22:13

brawo dla moderatora, że w końcu zrobił porządek

qwertxx
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwie 2011, o 22:23
Lokalizacja: Południe
Kontaktowanie:

Re: zmiana tranzystora w układzie

Postautor: qwertxx » 30 cze 2011, o 22:35

brawo dla moderatora, że w końcu zrobił porządek
Niestety najgorzej zachowałeś się Ty, dlatego nie licz już na pomoc z mojej strony, a zamiast książki do mikrokontrolerów zakup na przykład tę: http://www.bookmaster.pl/nowy,savoir,vi ... 2361.xhtml

Ciesz się, że moderator okazał się łagodny i nie zablokował Ci konta oraz IP.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 186 gości