Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilacz regulowany

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

skorupa2006
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 3 lis 2010, o 09:52
Lokalizacja: Andrychów

Zasilacz regulowany

Postautor: skorupa2006 » 23 kwie 2011, o 15:10

Witam,
Próbuję zbudować zasilacz regulowany zgodnie z tym schematem http://jnaudin.free.fr/lifters/labhvps/ ... vps12a.gif .
Wszystko byłoby ok, gdyby nie mały problem, który dotyczy kondensatora C6 - czy na pewno ma być podłączony w ten sposób? Efekt jest taki, że przed kondensatorem mam +12V, a za nim mam 0. Dlaczego? Może to być oznaka złej pracy generatora na ne555? Można jakoś sprawdzić czy generator działa poprawnie?
Jakie powinno być ustawienie potencjometru, aby częstotliwość impulsów wynosiła około 15kHz?

Zastanawiam się też dlaczego grzeje się potencjometr P1?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edit Pajączek. Poprawienie linku do schematu.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, o 15:55 przez skorupa2006, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Zasilacz regulowany

Postautor: pajaczek » 23 kwie 2011, o 15:55

gdyby nie mały problem, który dotyczy kondensatora C6 - czy na pewno ma być podłączony w ten sposób? Efekt jest taki, że przed kondensatorem mam +12V, a za nim mam 0.
Sprawdź czy nie wlutowałeś odwrotnie D2
Trochę duża wartość tego C6, ale ja tylko rzuciłem okiem na układ, nie analizowałem go, więc nie neguję tego.
Masz jakąś możliwość obejrzenia lub choć pomiaru przebiegu, czy jedynie woltomierz do dyspozycji?

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 23 kwie 2011, o 16:53

Hey
Z pomiarem U na bazie BU508 może być problem. Nie dawaj 60V, daj z kolektora BU jakiegoś LED-a + R ale do 12V. Jeżeli BU jest kluczowany to LED musi świecić.

skorupa2006
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 3 lis 2010, o 09:52
Lokalizacja: Andrychów

Postautor: skorupa2006 » 23 kwie 2011, o 17:27

Sprawdź czy nie wlutowałeś odwrotnie D2
Dioda "paskiem" do +, więc powinno być ok.
Z pomiarem U na bazie BU508 może być problem. Nie dawaj 60V, daj z kolektora BU jakiegoś LED-a + R ale do 12V. Jeżeli BU jest kluczowany to LED musi świecić.
To też już sprawdziłem, nie jest kluczowany.

Dodam, że na początku omyłkowo wlutowałem elektrolit C6 na odwrót, wtedy za nim pojawiało się napięcie. :609:
To czy NE555 działa prawidłowo mogę sprawdzić tylko oscyloskopem, czy są jakieś inne metody?

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 23 kwie 2011, o 18:06

Czy z 555 wychodzą impulsy, dostają się na bazę BU, jakiego kształtu nie zobaczy się inaczej jak oscyloskopem. Przybliżeniem jest pomiar częstotliwości. Jak dochodzi do bazy to coś nie tak może być z BU. Do wstępnego sprawdzenia można go np. zastąpić byle jakim NPN z LED-em pod 12V.
Układ podziel na dwa człony. Samego BU ect. możesz sprawdzić z LED-em wylutowując 100µF i stykając jego elektrodę (+) do masy ( rozładowanie ) i do +12V ( ładowanie ). Jak wsio OK, przy ładowaniu LED musi błysnąć. Tak samo możesz sprawdzić TVN usuwając LED-a i dając 60V.
Jak to będzie działać, pozostanie sprawdzić 555 ect.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 193 gości