Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Metoda potancjałów węzłowych - pytanie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

pawel_g1
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2011, o 19:00
Lokalizacja: from EAST

Metoda potancjałów węzłowych - pytanie

Postautor: pawel_g1 » 23 sty 2011, o 19:39

Witam!
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam drobny problem z obliczaniem rozpływu prądów w obwodzie, a konkretnie z metodą potencjałów węzłowych. Rozchodzi się o to, że nie za bardzo wiem co zrobić w pewnych szczególnych sytuacjach.
Postaram się teraz mniej więcej dokładnie opisać o co chodzi.
W przypadku liczenia admitancji (konduktancji) własnej danego węzła, nie bardzo wiem jak postąpić jeśli, któraś z gałęzi wchodzących do węzła zawiera idealne źródło prądowe lub napięciowe. Na pewnej stronie internetowej znalazłem informację, że w przypadku gdy jedna z gałęzi zawiera idealne źródło prądowe, to admitancja (konduktancja) tej gałęzi nie jest wliczana do admitancji (konduktancji) własnej danego węzła (prawda??? w podręczniku, z którego korzystam nie znalazłem na ten temat informacji). Analogicznie, jak postąpić w przypadku gdy jedna z gałęzi zawiera idealne źródło napięciowe?

W związku z powyższym mam problem z poniższym zadaniem (nie wiem czy uda mi się wkleić obrazek)
Obliczyć I oraz I4, odpowiednio ma być -2,2A i -7,8A.



E1=150V
J=10A
R=200Ω
R1=1Ω
R2=2Ω
R3=4Ω
R4=10Ω

Węzeł odniesienia - 4

Równania wyszły mi takie:
(G3+G4+G2)V1-G4*V2-G2*V3=0
-G4*V1+G4*V2-GR*V3=J
V3=-E1

Po obliczeniu układu wynik wychodzi niezgodny.
Możliwe jest, że pomyliłem się w obliczeniach.[/b]
Załączniki
Uklad.jpg

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 247 gości