Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wskażnik spalania

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

wacha
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:19
Lokalizacja: biele

Wskażnik spalania

Postautor: wacha » 18 wrz 2010, o 20:58

Witam wszystkich zrobiłem sobje termometr do samochodu na lcd i przy okazji ma pokazywać chwilowe spalanie no właśnie tylko mam problem z kąd wziąć sygnał o spalaniu myślałem żeby wykożystać sygnał o dtwarciu wtrysku ale na niskich obrtotach sygnał jest długa a na wysokich krutki wjec trzega jeszcze sygnał o obrotach wjec z tego rezygnuje może ma ktoś jakis pomysł jak to zrealizować auto to ford focus 1,8TDDI.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 18 wrz 2010, o 22:37

W dawnych, dobrych, socjalistycznych czasach do tego celu używalo się wakuometru, czyli miernika podciśnienia w kanale dolotowym. Im większe podciśnienie, (zamknięta przepustnica), tym mniejsze spalanie.
Samochodowy wakuometr dziala na zasadzie odkształcania się zakrzywionej zaślepionej rurki, której poruszający się pod wpływem doprowadzonego podciśnienia koniec napędza wskazówkę.
W kanale dolotowym, tuż za gażnikiem należało wywiercić otwór i zamontować końcówkę do podłaczenia weżyka (zwykła rurka plastykowa), drugi koniec rurki łaczy się do wakuometru, i to cała filozofia. Oszczędna jazda polegała na tym, aby uzyskać jak największe wychylenie wskazówki wakuometru. Z mojej praktyki powiem, że to urządzonko bardzo dobrze zdawało egzamin w dwóch kolejnych samochodach. Obecnie poruszam się Octavią, i ten problem "zalatwia" komputer pokładowy.

wacha
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:19
Lokalizacja: biele

Postautor: wacha » 19 wrz 2010, o 07:58

Masz racje kolego czytałem o tym rozwjązaniu.Problem w tym że to diesel a tam podciśnienia niema bo terz brak jest przepustnicy.Ale za to jest coś takiego jak czujnik cisnienia w kolektoże dolotowym może z niego wziąść sygnał druga możliwość to zamontowanie dwuch przepływomierzy na przewodach paliwowych przepływomierze takie miały trabanty wartburgi ale szukałem takiego elementu i nic ciężko to znaleść i tzecia możliwość pomiar ciśnienia na przewodach paliwa jak myślicie co bendzie najlepsze mi najbardziej podoba sie pomysł z przepływomierzami ale trudno je nabyć? :607:

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 19 wrz 2010, o 14:42

A jakiś przepływomierz na przewodzie paliwowym? Na forum przyjaznym inaczej znalazłem przykład: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 040#737040

wacha
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:19
Lokalizacja: biele

Postautor: wacha » 20 wrz 2010, o 16:39

Czytałem o tym ale jak wcześniej pisałem nie wchodzi to w grę te przepływki to najlepzsze by było ale nowe to strasznie drogie a od trabanta albo wartburga trudno dostępne jutro podłącze woltomierz pod ten czujnok ciśnienia w kolektorze dolotowym zobacze czy z tamtąd by sie ten sygnał nadał.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 21 wrz 2010, o 01:01

Nie wiem jak będzie z proporcjonalnością wskazań ale dlaczego nie mierzyć zanegowanego sygnału z wtrysków?

wacha
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:19
Lokalizacja: biele

Postautor: wacha » 22 wrz 2010, o 10:56

U mie to nie ma sygnału bezpośrednio z wtrysków tylko jest kabelek wychodzący z pompy kturego sygnał jest proporcjonalny z długością otfarcia wtrysku pozatym trzeba brać sygnał o obrotach i wpinać sie pod rurzne czujnoki a ja nie chce za bardzo ingerować w tą elektronike samochodu.Sprawdzałem ten czujnik ciśnienia i to jest to idealny sygnałek jak silnik nie pracuje jest 1,5V praca na biegu jałowym 1,6V jak tak sie jedzie 100km/h to jest 2,5V po puszczeniu gazu spada na 1,6V wjęc z tamtąd nadaje sie idealnie teraz tylko potrzebne mi napięcie z czujnika prędkości.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 90 gości